"Veliko podatkov o obdobju v življenju morskih želv od mladiča do skoraj odrasle živali nam je manjkalo," je za Associated Press (AP) povedala Kate Mansfield, pomorska znanstvenica z Unverze v osrednji Floridi. "Ta del njihovega dolgega življenja je bil za nas večinoma skrivnost." Raziskovalci so tako več kot desetletje pritrjevali sledilnike GPS na hitro rastoče oklepe mladih divjih želv. Iskali so mlade želve med algami v Mehiškem zalivu in nazadnje označili 114 različnih vrst. Težava z GPS sledilniki je sicer bila, da so odpadli, saj tudi zunanjost oklepa mlade želve sčasoma odpade, ker zelo hitro rastejo. 

This photo provided by researchers shows a young green sea turtle with a satellite tag before release offshore of Destin, Fla., on May 13, 2022. The photo was made under protected species permit NMFS 19508. (Kate Mansfield via AP)

Raziskovalci so tako več kot desetletje pritrjevali sledilnike GPS na hitro rastoče oklepe mladih divjih želv. Foto: AP

Dolga leta so znanstveniki mislili, da se majhne želve pasivno premikajo z oceanskimi tokovi, dobesedno plavajo s tokom. Vendar ni tako, očitno so majhne želve precej boljši plavalci, kot so mislili. "Odkrili smo, da tudi majhne želve dejansko plavajo," je povedal soavtor študije Nathan Putman, ekolog iz Teksasa. To so znanstveniki potrdili s primerjavo podatkov o lokaciji mladih želv s potmi plavajočih boj, ki so jih hkrati namestili v vodo. Več kot polovico boj so tokovi sčasoma naplavili na obalo, želv pa ne.

This photo provided by researchers shows a young hawksbill turtle with a satellite tag swimming in sargassum seaweed next to a drifting buoy device also released offshore of Venice, La., on June 2, 2015. The photo was made with protected species permit NMFS 19508. (Gustavo Stahelin via AP)

Podatki o sledenju so pokazali, da želvji mladiči premagujejo tudi precej večje razdalje, kot so znanstveniki pričakovali. Foto: AP

"Mladič se dejansko sam odloča o tem, kam v ocean želi iti in čemu se želi izogniti," je razložil Bryan Wallace, ekolog za divje živali iz Kolorada, ki je sodeloval pri projektu. Podatki o sledenju so pokazali, da želvji mladiči premagujejo tudi precej večje razdalje, kot so znanstveniki pričakovali, saj so se male želve premikale med vodami epikontinentalnega pasu in odprtim oceanom. Znanstvenikom so pomagali tudi naprednejši GPS sledilniki, ki so na oklepih ostali dovolj dolgo, da so lahko dobili uporabne podatke za analizo.

Priporočamo