Sonda Parker se je v torek zvečer Soncu približala na razdaljo 6,1 milijona kilometrov, pri čemer je dosegla hitrost 692.000 kilometrov na uro in bila izpostavljena temperaturam do 982 stopinj Celzija.
Potem ko so znanstveniki začasno izgubili stik z njo, je Nasa danes sporočila, da je prejela signal, da je sonda v dobrem stanju in deluje normalno.
Okrog sedem ton težko sondo, ki je velika približno kot manjši avtomobil, so v vesolje izstrelili avgusta 2018. Opravlja sedemletno misijo s ciljem poglabljanja razumevanja Sonca. To naj bi znanstvenikom pomagalo tudi pri napovedovanju vesoljskega vremena, ki s spremembami v magnetnem polju lahko vpliva na življenje na Zemlji.
S torkovim podvigom pridobljeni podatki naj bi znanstvenikom pomagali pri reševanju nekaterih največjih skrivnosti Sonca: kako nastaja Sončev veter, zakaj je Sončeva korona bolj vroča od površja pod njo in kako nastajajo izbruhi koronarne mase oz. ogromni oblaki plazme, ki nato letijo skozi vesolje.
Prelet sonde Parker na dan pred božičem je sicer prvi od predvidenih treh preletov. Sonda naj bi se Soncu znova zelo približala 22. marca in 19. junija prihodnje leto.