Roomba combo j9+ je kombinirani robotski sesalnik, ki omogoča tudi čiščenje tal z vlažno krpo. Oznaka plus ob imenu medtem pomeni, da je v paketu priložena še polnilna postaja, kjer robot odloži nabrani odpad in se napoji z dodatno vodo za pomivanje tal.
Stvar deluje na dva načina. Trotelsko in pametno. Za trotelsko čiščenje preprosto postavite roombo v sobo in pritisnete okrogel gumb na temenu sesalnika. Ta bo začel sesati in sesati, dokler ga ne ustavite ali pa se mu izprazni baterija. Drugi način je bolj priporočljiv. Roombo postavimo v polnilno postajo ter jo povežemo z domačim brezžičnim omrežjem in pametnim telefonom z aplikacijo iRobot. V mojem primeru je bilo nekaj težav s samodejnim prepoznavanjem robotka, je pa v škatli priložen velik in prepoznaven list s hitrimi navodili in kodo QR, ki je pomagala seznaniti napravi. Nič dramatičnega torej. Hkrati je treba paziti, da roombo povežemo z 2,4-gigaherčnim omrežjem wifi. S 5-gigaherčnim se ne želi pogovarjati. Dokaj razumljivo, saj je njegov doseg krajši in bi lahko robotek obtičal sredi doma brez povezave.
V aplikaciji iRobot najdemo podatke o napolnjenosti baterije, polnosti posodice za vodo in stanju različnih komponent sesalnika, kot so krtače. Obstaja tudi gumb za hitro naročilo potrebnega rezervnega dela, a gumb pelje na neobstoječo povezavo na slovenski strani. Je pa od tam mogoče navigirati do pravilnega menija. Lahko bi bilo bolje.
Aplikacija ponuja še možnosti za zagon čiščenja ali pomivanja tal, kot tudi intenzivnost sesanja in količino uporabljene vode pri pomivanju. Prikazuje zgodovino čiščenj ter po novem še podatke o tem, katere sobe so najčistejše in najbolj umazane. Najbolj umazanim med čiščenjem robotek posveti pozornost najprej.
Zanesljivo pospravljanje mokre krpe
Roomba combo j9+ je v prvi vrsti namenjena uporabi, ko nas ni doma. K temu prispeva več dejavnikov. Najprej glasnost. Niti gledanje televizije med sesanjem ni najprijetnejša izkušnja. Drugi dejavnik je gotovo frustracija, ki jo čutiš ob navidezni nebogljenosti robotka. Saj je po svoje čudežno, da čisti sam in se ne zaletava v stene ali prevrača stolov. Je pa tudi smešno, ko se le nekaj centimetrov pred kupčkom smeti obrne in odvihra v drugo sobo. To »blodenje« je ob prvih zagonih še posebno prisotno, saj robotek še nima izdelanega zemljevida prostorov. Ko tega dodela, postane tudi bolj sistematičen. Gre pa vsekakor pohvaliti njegovo vztrajnost ob kotih. Tem se počasi in previdno močno približa, tako da pobere tudi tam nabrane drobtinice in kosme prahu.
Ker boste roombo želeli uporabljati, ko vas ni doma, je zelo koristen tudi podatek, da se ob srečanju s preprogo, če ste zagnali program sesanja in pomivanja tal, pravočasno odloči spraviti krpo na zgornjo stran ohišja ter s tem prepreči močenje preprog. Za še lažje čiščenje, ko nas ni doma, pa lahko stvar sprožimo tudi na daljavo, prek s spletom povezane aplikacije. Ni pa vselej rečeno, da bo roomba tudi vselej našla domov. Včasih se ji zna vmes izprazniti baterija. Lahko se tudi kam zagozdi. Med testiranjem se je zgodilo oboje. Je pa res, da je imela v drugem primeru na svoji poti oviratlon, ki se mu je kar dobro izogibala, dokler se mu ni več. Ko se roomba combo 9j+ izprazni, pa se lahko začne veselica.
Se polni ali se ne polni?
Domača polnilna postaja je sicer zelo priročna in v tokratni izvedbi z imitacijo lesa na vrhu tudi razmeroma lična. Še vedno pa zavzame kar nekaj prostora. Ob tem zna biti tudi dokaj muhasta. Ob prvem srečanju je bilo kar nekaj nevšečnosti. Med drugim je javljala težave o nepravilno zaprti loputi z vrečko za smeti. Ves čas je želela vodo v posodi, čeprav mi ni bilo do tega. Predvsem pa se je izkazala kot tečna ob polnjenju. Konektorji za polnjenje morajo biti namreč povsem čisti. Če niso, se roomba noče polniti. Čiščenje konektorjev na roombi ni problem. Le obrneš jo in pobrišeš. Konektorji v polnilni postaji pa so znotraj postaje, ki je ne moreš odpreti. Potem sežeš z roko v usta postaje, pritisneš na gumb za dvig konektorjev in nekaj na slepo čistiš. Nato lahko z ročno svetilko preveriš, ali si nalogo opravil zadovoljivo. Spet drugič pa ni pomagalo niti to. Roomba se je začela polniti šele, ko sem zopet odprl in zaprl predalnik z vrečko za odpad. Čeprav se ga pred tem nisem dotikal. Manjša in odprta postaja, na katero prazno roombo zgolj natakneš, se po tej izkušnji zdi priročnejša.
Kar zadeva sesalne in čistilne sposobnosti, je stvar solidna. Sesalnik je s tal pobral vse smeti, ki so mu med testom prišle na pot. Je pa kakšna smet ostala na preprogi, ki bi jo človek s sesalnikom ali v skrajnem primeru z roko pobral. Krpa medtem deluje po principu rimskega pregovora o kapljici vode in kamnu. Morda v prvo ne bo do nevidnosti odstranila vsega blata na ploščicah, bo pa jutri poskusila znova in potem znova in nekje vmes bodo stari madeži izginili, novi pa bodo vsaj bolj znosni. Kdor želi hitre rezultate, pa bo imel v gospodinjstvu še vsaj metlo in krpo na ročno moč. Za roombo combo 9j+ je sicer treba odšteti uradno 1400 evrov, a so v praksi cene že precej nižje. Okoli 850 evrov.