Ansambel bratov Avsenik, Ansambel Henček, Ansambel Franca Miheliča in Ansambel Lojzeta Slaka je le nekaj imen, ki jim lahko rečemo velikani narodnozabavne glasbe, saj so s svojimi vižami in napevi še kako zaznamovali naš prostor. Danes njihovo in svoje glasbene zgodbe nadaljujejo številni mladi ansambli, ki navdušujejo na vsakem koraku.
Na začetku ne moremo mimo mladih Firbcev. To štiričlansko zasedbo združuje ljubezen do slovenske besede in ohranjanja pristne domače glasbe. V teh dneh so v svet poslali dve novi skladbi – za ljubitelje zabav je tu Mama Manka, za strastne romantike pa Ona hoče. No, svojemu aktualnemu megahitu Brajde pa so za spremembo dodali pridih sodobnega časa. Med še kako aktivnimi skladatelji je tudi Renato Leber, poznan kot Štajerski Brendi. V jesenske mesece vstopa s priredbo skladbe Vse, kar si želim, ki jo je tokrat preoblekel v valček, v nastajanju pa je tudi nov album. Tako Slovenski zvoki (Eno jabolko na dan) kot Ansambel Simona Gajška (Muzikant je malokdaj doma) so v jesen vstopili vsak s svojo novo melodijo, Raubarji pa so ponosno predstavili videozgodbo za melodijo Stara domačija. Sedemčlanski ansambel Igor in zlati zvoki je osvežil pesem Ljubezen še čuvam zate. Kot je povedal Igor Podpečan, valček pripoveduje zgodbo o upanju, hrepenenju in večni ljubezni, ki kljub času ne usahne. Po enaindvajsetih letih je pesem, pod katere besedilo je podpisana Vera Šolinc, dobila novo priredbo, ansambel pa je do danes izdal 25 albumov, kar je res lepa bera. Sicer skoraj večina domačih ansamblov danes valčke in polke raje izdaja samostojno kot pa skupaj zbrane v albumih, ki so se še pred leti dobro prodajali, z prihodom digitalne dobe pa je vse skupaj dostopno na svetovnem spletu.
Harmonikar Simon Bučar je znan po tem, da poleg igranja na frajtonarico neizmerno uživa tudi v gorah, kjer koncertira.
Slovenska harmonika odmeva po svetu
Že kar nekaj vrhov je osvojil, tako domačih kot tujih. Oktobra letos bi moral odpotovati v Nepal, a so morali zaradi odpovedi vse skupaj prestaviti na leto 2025. »Ideja, da s harmonikami osvojimo bazni tabor pod Mount Everestom je nastala kmalu zatem, ko sem lani s harmoniko osvojil himalajski prelaz Thorong La (5416 m). »Želel sem si, da v baznem taboru pod najvišjo goro na svetu zaigra več harmonik, zato sem iskal in našel še tri harmonikarje, pohodnike ter prijatelje, ki so v tej zgodbi prav tako našli izziv in veselje. Glasbeno ekipo bi sestavljali Tjaša Božič, Mitja Golob, Gašper Krek in jaz. Organizacijska veriga pri takem podvigu je precej dolga, ko odpove en člen, odpove celotna veriga. Leta 2024 se nam ne bo izšlo, saj želimo, da ostaneta vodja trekinga in ekipa enaka, kot sta bila lani, ko sem se povzpel čez prelaz Thorong La,« je povedal Simon Bučar.
Šestdesetletnica Slakove glasbe
Jesenski koncerti narodnozabavne glasbe letos prinašajo posebno noto praznovanja, saj zaznamujemo 60 let neprekinjenega ustvarjanja glasbene zapuščine legendarnega Lojzeta Slaka, ustanovitelja in idejnega vodje Ansambla Lojzeta Slaka. Prav leta 1964 je Lojze na enem od nastopov na Radiu Ljubljana spoznal Fante s Praprotna, kjer so se v hipu dogovorili za sodelovanje. Tako je nastal Ansambel Lojzeta Slaka s Fanti s Praprotna, eden naših najboljših in najizvirnejših domačih ansamblov.
»S koncertno turnejo želimo zaznamovati njegovo življenjsko in glasbeno pot. Lojze bo spet prisoten z nami na odru – z glasbo in besedo. Zazvenela bo njegova harmonika, a tudi harmonike nastopajočih z njegovimi najlepšimi melodijami,« je povedal Rok Švab. Ob tej priložnosti je na njegovo pobudo nastal tudi poseben vokalno-inštrumentalni sestav, ki bo na koncertni turneji izvajal nepozabno Slakovo glasbo z njegovih prvih dveh plošč. Turneja se je začela 17. oktobra v Mirni Peči, novembra pa bodo obiskali številna slovenska mesta, vse skupaj pa bodo 1. decembra zaključili v Novem mestu. Kaj pa še drugi aktualni koncerti? Ansambel Saša Avsenika bo 7. decembra v Hali Tivoli in 21. decembra v dvorani Tabor poskrbel za pravo zimsko pravljico. Še pred tem se v Šoštanju 27. oktobra obeta koncert Ansambla Dar, ki bo zaznamoval 10. obletnico. Fehtarji 31. oktobra v Novem mestu začenjajo svojo turnejo, Ansambel Zupan pa bo v Športni dvorani Vransko 6. decembra praznoval 35 let delovanja.
Silvestrski pozdrav
Za konec ne moremo mimo prazničnega Silvestrskega pozdrava – tradicionalne novoletne oddaje, ki jo bomo na nacionalni televiziji lahko gledali na najdaljšo noč v letu, torej 31. decembra 2024. Priprave na ta glasbeni večer, kjer ne bodo manjkali priljubljene domače viže in napevi, so že – kot nam je zaupal urednik Andrej Hofer, ki se že od septembra dalje ukvarja s tem projektom – v polnem teku. Tako organizatorji in glasbeniki obljubljajo, da bo letošnja oddaja, ki jo bodo snemali v mariborski dvorani Tabor, in sicer 4. decembra ob 19. uri, polna presenečenj ter nepozabnih in zimzelenih skladb, ki na tak večer ne smejo manjkati.