Slovenija bo tudi prihodnje leto sodelovala na Pesmi Evrovizije, ki bo 13., 15. in 17. maja v švicarskem Baslu. RTV Slovenija, ki lahko kot članica zveze EBU sodeluje na tem odmevnem tekmovanju, je pretekli dve leti svojega predstavnika izbrala interno, kar pomeni, da so ga v uredništvu razvedrilnega programa določili, tokrat pa so se pod vodstvom novega urednika odločili za javni izbor, priljubljeno in konec koncev tradicionalno Emo.

Brez gledalcev ne gre

Mario Galunič je že pred nastopom položaja urednika razvedrilnega programa na TV Slovenija sredi marca 2024 v svoji viziji programa zapisal, da mu je bližje Ema. »Mislim, da se pomen Pesmi Evrovizije za slovensko glasbeno sceno kaže tudi doma, na festivalu Ema, kjer se lahko predstavijo glasbeniki in opozorijo nase, četudi ne zmagajo. To je platforma, ki jo slovenska pop glasba potrebuje.«

V drugi krog se bosta uvrstili skladbi, ki bosta imeli najvišja seštevka ocen po glasovanju vseh žirij. Zmagovalna skladba bo izbrana izključno s telefonskim glasovanjem, skladba po okusu poslušalcev, torej.

Izbrani glasbeniki se bodo torej predstavili na Emi 2025, ki bo v soboto, 1. februarja. RTV Slovenija je pred dnevi objavila javno povabilo, ki je odprto do 25. novembra. Po tem datumu bo najmanj tričlanska izborna komisija izbrala 12 skladb. Zmagovalna skladba bo izbrana v dveh krogih glasovanja – v prvem krogu bo glasovalo pet petčlanskih žirij, in sicer žirija glasbenih izvajalcev, ustvarjalcev in producentov (pevci in drugi izvajalci, avtorji glasbe in besedil, ustvarjalci priredb oziroma aranžmajev, glasbeni producenti), televizijska žirija (uredniki, voditelji, režiserji, koreografi, oblikovalci celostne podobe ipd.), radijska žirija (radijski uredniki in redaktorji, novinarji, voditelji ipd.), žirija ljubiteljev evrovizijske popevke (člani kluba ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija) ter žirija mednarodnih spletnih vplivnežev na področju Pesmi Evrovizije (ustvarjalci blogov, vlogov, spletni novinarji, spletni komentatorji ipd. iz tujine).

Švicarji na referendum

V švicarskem Baslu, kjer se sicer 24. novembra obeta referendum, na katerem bodo volilci glasovali o sredstvih, potrebnih za organizacijo evrovizijskega tekmovanja, bo sicer lahko sodelovalo največ 44 držav. Za zdaj jih je prijavljenih 35, med njimi je tudi Nizozemska, ki je bila letos diskvalificirana. Po več mesecih pogovorov in številnih pogajanjih je nizozemska televizija Avrotros od zveze EBU dobila zadostna zagotovila, da bodo na Pesmi Evrovizije izvedene strukturne spremembe. »Joostu Kleinu je bila najprej ponujena možnost, da znova sodeluje. Vendar se je na koncu odločil, da bo to ponudbo zavrnil,« so sporočili iz Nizozemske, ki sedaj snubi nove glasbenike.

V drugi krog se bosta uvrstili skladbi, ki bosta imeli najvišja seštevka ocen po glasovanju vseh petih žirij. V drugem krogu se bosta skladbi znova predstavili, med njima bo zmagovalna skladba izbrana izključno s telefonskim glasovanjem, skladba po okusu poslušalcev, torej. Gre za sistem, ki smo ga že imeli (2018 in 2022) in je podobnem švedskemu Melodifestivalu, ki velja za enega najbolj priljubljenih nacionalnih izborov.

Slovenci brez otroške Evrovizije

Še preden se bosta odvili Ema in Pesem Evrovizije 2025, bo 16. novembra otroška Evrovizija 2024. Na tem izboru sodelujejo mladi pevci, stari od devet do štirinajst let. V Madridu se bo predstavilo 17 držav, in sicer Albanija, Armenija, Ciper, Estonija, Francija, Gruzija, Nemčija, Irska, Italija, Malta, Nizozemska, Severna Makedonija, Poljska, Portugalska, San Marino, Španija in Ukrajina. Gostiteljica, španska televizije RTVE, ki se izjemno veseli tega glasbenega dogodka, je za letos izbrala slogan Let's Bloom, ki se nanaša na razcvet mladih umetnikov, ko prvič stopijo na veliki glasbeni oder. »Zamislili smo si koncept, ki na primeru narave prikazuje razcvet mladih umetnikov v smeri prihodnosti, v kateri se bodo izražali svobodno, na zdrav, varen in raznolik način. Naš cilj je, da jih spremljamo pri njihovi rasti in razvoju. Zato je prav, da jim pomagamo, da se razvijajo, napredujejo in zacvetijo kot najlepši cvet,« je pred izborom dejala Ana María Bordas, izvršna producentka tekmovanja. Kje pa smo mi? RTV Slovenija je na otroški Evroviziji sodelovala le dvakrat, leta 2014, ko smo z Ulo Ložar zasedli 12. mesto, in leta 2015, ko smo z Lino Kuduzović osvojili tretje mesto. Nacionalna televizija za zdaj ne razmišlja o vrnitvi na to glasbeno tekmovanje, čeprav imamo pri nas kar nekaj mladih grl, ki se lahko predstavijo le na Festivalu novih skladb (FeNS), na katerem nastopajo mladi glasbeniki, stari od devet do 29 let. FeNS je v preteklosti izstrelil med zvezde precej uspešnih glasbenikov in glasbenic, kot so Eva Černe, Ylenia Zobec, Tinkara Kovač, Lara Baruca, Andraž Hribar, Monika Pučelj, Foxy teens, Brigita Šuler, Eva Boto ...

Priporočamo