»Daj, kaj pa delaš?« me je na lepem opomnila mila soproga. Kdor kuha, pač tudi malo packa.
»Jaz sem samo to, kar sem!« To mi je kar samo izletelo. Še meni ni bilo povsem jasno, čemu. Življenje človeka pač stalno uči …
Potem sem se spomnil, da sem nekaj takšnega slišal na Odmevih. Tokrat je gospa Rosvita gostila mlado inženirko leta, ki jo je komisija povzdignila med zvezde. Gospa iz Odmevov nam je zaupala, kaj je nagrajenki rekla lanskoletna slavljenka. »Bodi to, kar si!« In še nekaj drugih spodbudnih besed.
Imenitno. Verjamem, da je gospodična strokovnjakinja ena a. Ta trenutek je zaposlena v sijajnem podjetju, ki izdeluje najboljše igralne avtomate daleč naokoli. Se pravi za igralnice, kamor prihajajo lovit srečo množice, odhajajo pa od tam včasih zmagovalci, včasih pa ljudje, ki so izgubili dosti cvenka, če ne že kar bankrotirali. Lep prispevek k napredku človeštva!
(Eh, bo že našla koristnejšo službo ...)
Kaj hočemo, življenje nas pač bombardira z raznimi modrimi mislimi, največkrat v obliki citatov oziroma navedkov modrih ljudi. Prej omenjenega je menda izumil pisatelj Oscar Wilde. Če bi možak lahko videl v prihodnost, se pravi v naš čas, bi se najbrž globoko zamislil ob tem, kako uporabljamo njegov stavek, zapisan v tisočerih knjigah, ki nas učijo vsega živega.
-
Hm, recimo, da bi naš bivši predsednik, tudi zelo moder mož, obiskal zapornike v arestih. Zakaj pa ne? Tudi v zaporih so ljudje, volilci. In bi jih toplo pozdravil ter jim sporočil: »Gospodje, bodite to, kar ste!«
Mislim, da bi nastala splošna veselica in bi nemara še pazniki ploskali.
Ali pa bi se srečala Golob in Janša ter se objela in si voščila drug drugemu. Se razume, kako: »Bodi to, kar si!«
Ja, v našem življenju nas spremljajo sami citati. Nekateri krasijo celo naslovnice učbenikov o prihodnosti ljudi. »Kjer je volja, tam je tudi pot!« na primer.
Vsekakor prisrčno vodilo.
Tudi zame.
Ko sem še služil vojaščino v nekdanji ljuti armadi, sem moral po širnih gozdovih Pokljuke samo z zemljepisno karto in kompasom voditi četico študentov, ki so morali v tistih časih nekaj dni vaditi vojaške učenosti.
Jaz? Ja, prav ta. Ki se izgubi v hotelu recimo in vsakokrat, ko odide iz sobe, odkoraka v levo, namesto na desno proti dvigalu.
Ampak, saj zdaj vemo: »Kjer je volja, tam je pot.«
Volje sem imel na pretek, pot se mi je pa izgubila v tri krasne. Šele proti večeru smo pritavali do vojašnice na Rudnem polju …
-
Lepe misli je napisal tudi avtor Malega princa Antoine de Saint-Exupéry: »Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno.« Človek bi bil kar malo ganjen, razen če ta človek ni inšpektor, tožilec ali kakšen direktor policije. Njim je v bistvu zelo pogosto kaj nevidno …
Včasih poznamo avtorje številnih navedkov, čeprav so jih ti zapisali v drugačnih kontekstih. Wilde je zadevo zašpičil bolj hudomušno: »Bodi to, kar si. Vse drugo je že zasedeno.« Princa že poznamo, tisto o volji in poti je kar angleški pregovor.
In tale: »Če nimaš cilja, je vsaka pot prava.« To je pa menda službeno geslo slovenskih politikov …
Pa moj najljubši citat, boste vprašali. Takole je ameriški filozof iz 19. stoletja Ralph Waldo Emerson opisal, kaj pomeni uspeh. Če malo skrajšam:
»... zapustiti svet vsaj za kanček boljšega, kot je bil prej, vedeti, da obstaja vsaj eno življenje, ki je bilo boljše ali lažje, ker si ti živel. Temu se reče – uspeti.«
A ni to lepo, naši presvetli voditelji?
Mimogrede.
Emerson osebno ni bil navdušen nad izposojami modrih misli, ki jih uporabljamo brez repa in glave. »Ne maram citatov,« je napisal. »Raje mi povej, kaj veš, misliš ti!«