Devetnajstega novembra lani dopoldne so delavci v sortirnici odpadkov na deponiji Špaja dolina v okolici Grosupljega našli truplo novorojenčka. »Ljubljanski kriminalisti smo zaključili preiskavo detomora,« je v četrtek povedal Goran Novak z oddelka za splošno kriminaliteto na ljubljanski policijski upravi. »Z ogledom kraja kaznivega dejanja, pri katerem je sodeloval tudi mrliški oglednik z inštituta za sodno medicino, in nadaljnjo preiskavo ter sodno obdukcijo smo ugotovili, da je bil otrok živorojen, moškega spola, njegova smrt pa je bila posledica kaznivega dejanja. S forenzičnimi dokazi nam je uspelo identificirati 30-letno mamo novorojenčka, ki je utemeljeno osumljena detomora. Za tovrstna kazniva dejanja je zagrožena kazen do treh let zapora. Konec februarja smo jo kazensko ovadili in ovadbo poslali ljubljanskemu tožilstvu,« je razložil.
Otrok je bil odvržen v smeti
Intenzivna kriminalistična preiskava in zbiranje obvestil sta potekala vse od dne, ko so našli trupelce. »Začeli smo klasično kriminalistično preiskovanje, s forenzičnimi preiskavami (primerjavo DNK-profilov) pa nato nedvomno potrdili, da je bila to ona,« je izjavil Novak. Na vprašanje, ali so do osumljenke prišli s pomočjo informacijo občanov, je odvrnil, da ti v takšnih primerih res najbolj pomagajo. Mati je z območja Grosupljega in je še nikoli niso obravnavali zaradi kaznivega dejanja. »O njenem socialnem statusu ne bi govoril, ker je zadeva še v predkazenskem postopku, prav tako ne o tem, ali ima otroke. Ne bi niti navajal, kje je rodila, je bil pa otrok kasneje odvržen v smeti, to lahko potrdim,« je še razložil. Matere niso privedli k preiskovalnemu sodniku niti ni bil odrejen pripor, ker za to ni bilo zakonske podlage.
V Sloveniji policisti obravnavajo približno en detomor na leto, pa še to ne vsako leto. Pri preiskavah so v veliki večini primerov uspešni, tako da naj bi bil po neuradnih informacijah trenutno neraziskan le še en primer s Štajerskega, ki sega že več kot desetletje v preteklost. Pred leti (v začetku leta 2018) je močno odmeval poskus detomora dojenčka, ki ga je mati po porodu pustila ležati na tleh sanitarij v centru varne vožnje na Vranskem.
V primeru detomora je torej zagrožena kazen do treh let zapora. Gre za kaznivo dejanje, o katerem lahko govorimo izključno takrat, ko je za smrt otroka odgovorna mati in ga stori med porodom ali takoj po njem, ko je še pod vplivom poroda. Če se zgodi pozneje, lahko govorimo o uboju ali umoru. V teh primerih so zagrožene kazni bistveno višje. Do 15 let v primeru uboja in do 30 let za kaznivo dejanje umora (če se zgodi na grozovit ali zahrbten način, iz koristoljubja, brezobzirnega maščevanja ali drugih zahrbtnih nagibov). Kazenski zakonik definira tudi kaznivo dejanje skrunitev trupla, ki z zaporom do dveh let kaznuje tistega, ki »neupravičeno skrije, odnese, poškoduje, uniči ali kako drugače oskruni truplo, del trupla ali posmrtne ostanke«. O tem kaznivem dejanju govorimo, če je na primer otrok mrtvorojen. S takšno ugotovitvijo se je denimo končala preiskava suma detomora v Rožičevi ulici v Ljubljani, kjer so leta 2016 za garažami v plastični vrečki našli truplo novorojenčka, za katerega se je izkazalo, da je bil rojen mrtev.