Tožilec Sedin Kičin je za obtoženega Aleša Krošlja predlagal prav tolikšno zaporno kazen, obramba pa oprostilno sodbo, saj da tožilstvo ni jasno in s stopnjo gotovosti dokazalo krivde obtoženca. »Zelo obžalujem, kaj se je zgodilo. Počutim se krivega za to. Res pa je, da ni bilo dovolj raziskano, kaj se je zgodilo. Še sam ne vem. Upam, da se bom po tem spravil k sebi, da bom normalno živel. Od takrat sem se zelo spremenil,« je ob koncu sodnega postopka konec novembra senat nagovoril tudi obtoženi Krošelj, ki krivde na sojenju ni priznal.

Truplo škropil z ustno vodico

Tožilstvo je Krošlju v obtožnici očitalo, da je 67-letno mamo doma pretepel in zbrcal do smrti, nato pa truplo pokril z odejami in ga škropil z ustno vodico, da bi prikril neprijeten vonj razkrajanja. Za žrtev je bil usoden eden izmed udarcev v glavo, zaradi katerega je izkrvavela v možgane, imela pa je tudi veliko zlomljenih reber. Ubil naj bi jo med 30. novembrom, ko so jo nazadnje videli živo, in 2. decembrom. Policiste je sicer šele 5. decembra o truplu obvestil Krošljev sin, ki mu je oče uboj tudi priznal.

Kot olajševalno okoliščino je tožilstvo upoštevalo, da je v preteklosti še ni bil kaznovan in da je bil zaradi uživanja psihoaktivnih snovi in neopredeljene osebnostne motnje v času uboja bistveno zmanjšano prišteven.

Polomil ji je skoraj vsa rebra

Sodni senat, ki mu je predsedovala Klavdija Bercieri, je sledil predlogu tožilstva in Krošlja obsodil na devet let in šest mesecev zapora. Za senat ni bilo dvoma, da je Krošelj svojo mater najmanj štirikrat udaril v telo in najmanj dvakrat v glavo. Pri tem ji je polomil skoraj vsa rebra, usodna pa je bila poškodba glave. Kot je pojasnila predsednica senata, je sodni izvedenec ugotovil, da so bile poškodbe preveč obsežne, da bi šlo lahko za padec, prav tako pa so bili zlomi reber pravokotni, kar pomeni, da so nastali zaradi topih udarcev. Tudi poškodbe glave so bile takšne, da so nastale zaradi topih udarcev, se je pa komaj 37 kilogramov 67-letnica poškodovala tudi ob padcu.

Zanimalo ga je samo udobje

Sodnica Bercieri je v obrazložitvi sodbe zavrnila tudi scenarij obrambe, po katerem bi lahko v stanovanje vstopila tretja oseba in usodno poškodovala 67-letnico. Dokazni postopek je po mnenju sodnice pokazal, da v kritičnem času ni nihče drug vstopil v stanovanje, tudi Krošelj pa se do obiska svojega sina ni odzival na zvonjenje, trkanje in klice. Medtem ko je bila njegova mati že mrtva, je sicer sam nekajkrat odšel iz stanovanja, med drugim je v zdravstvenem domu grozil z nožem.

Pri izreku kazni se je sodnica strinjala, da je Krošelj moril v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti, je pa vsekakor bil odgovoren za svoja dejanja. Kot odvisnik od alkohola in prepovedanih drog je po mnenju senata v življenju zasledoval zgolj udobje. Mami je zato očital, da je prepoceni prodala stanovanje, in da mu ni izročila svoje pokojnine.

»Imate priložnost spopasti se z odvisnostjo in se odločiti, kakšno življenje želite živeti v prihodnosti. Življenje je stvar odločitev in za odločitve nosimo odgovornost. Vas je vaša odločitev stala prostosti,« je sodnica Bercieri Krošlja, ki je izrek sodbe spremljal povsem mirno, poskušala vzpodbuditi, da se v zaporu ozdravi odvisnosti.

 

Priporočamo