Včeraj bi se moralo začeti novo, tretje sojenje v zadevi Balkanski bojevnik. Gre za domnevni slovenski del mednarodne hudodelske združbe, ki naj bi v letih 2008 in 2009 tihotapila ogromne količine droge iz Južne Amerike v Evropo. Vodil naj bi ga Dragan Tošić, ki je včeraj skupaj s še osmimi soobtoženimi stopil pred sodni senat, ki ga vodi predsednica Marjeta Dvornik. Ker pa so trije obtoženi manjkali (Boštjan Kopčič, Robert Šabić in Suzana Remškar), pa tudi zagovornik Saša Ravnik, je senat odločil, da ni pogojev za začetek obravnave. Šabić, Remškarjeva in Ravnik so bili odsotni iz upravičenih, zdravstvenih razlogov. Senat je sklenil, da če tudi Kopčič v 24 urah ne predloži ustreznega opravičila, ga bodo na naslednjo obravnavo privedli.
Primer ima že dolgo brado. Na prvem sojenju, končalo se je novembra 2012, je bila večina obtoženih oproščena, tudi Tošić. Višje sodišče je nato sodbo razveljavilo in odredilo novo sojenje, na katerem je bila marca 2018 večina spoznana za krive. Vključno s Tošićem. Sredi leta 2019 je bila sodba v večjem delu potrjena na višjem sodišču, a jo je več kot dve leti kasneje razveljavilo vrhovno sodišče. Razlog? Del dokazov naj bi bil pridobljen na nezakonit način. Tošića, Dragana Beljkaša, Jakoba Remškarja, Petra Khermayerja in Marka Bublića, ki so še prestajali kazen, so takrat izpustili iz zapora. Tošić, ki je bil obsojen na 15 let, je do takrat v zaporu prestal približno osem let.
Če ne dopoldne, pa popoldne
Zdaj gre torej vse od začetka. Pred včerajšnjim dnem sta bili že razpisani dve obravnavi, a sta bili preklicani. Predsednik višjega sodišča Anton Panjan je moral namreč odločiti o zahtevah obrambe po izločitvi razpravljajoče sodnice in predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča. Obramba je menila, da je bil sodni spis, za katerega je bila prej zadolžena sodnica Polona Herman, a je nato prišlo do njene dolgotrajne odsotnosti, napačno dodeljen Dvornikovi. Panjan ni našel odstopanj od pravil sodnega reda in je ocenil, da ni prišlo do kršitve pravice do zakonitega sodnika. Sodnici je obramba tudi očitala, da je obravnavo razpisala zelo hitro po tem, ko ji je bila dodeljena. Spraševala se je, kako je mogoče v tako kratkem času preučiti tako obsežen spis. Panjan je odgovoril, da gre tu za vprašanje procesnega vodstva – če je to napačno, je mogoče uporabiti pravna sredstva, ni pa to podlaga za zahtevo za izločitev. Zavrnil je tudi izločitev predsednika sodišča.
Dvornikova je včeraj določila pet datumov za obravnave v decembru. Kar nekaj zagovornikov je povedalo, da so tiste dni že zasedeni z drugimi obravnavami. Sodnica je odvrnila, naj ji v dokaz pošljejo vabila za te obravnave. In da če ne bo šlo drugače, bodo »bojevnikom« sodili tudi zunaj uradnega delovnega časa sodišča. »Če dopoldne ne bo šlo, bo šlo pa popoldne,« je izjavila. Sodišču se sicer mudi, kajti primer bo zastaral čez eno leto. Prvo in drugo sojenje sta se vlekla po približno dve leti (na prvem je bilo kakih 80 obravnav, na drugem blizu 130), torej je možnost, da tretjega s pravnomočno sodbo končajo v enem letu, zgolj teoretična.