Ljubljana. Sodni tolmač za francoski jezik je zaman prišel na ljubljansko okrožno sodišče, saj se Ronan Chatellier oziroma Shenpen Rinpoče tudi včeraj niti prek video konference ni udeležil predobravnavnega naroka. Bivši vodja ljubljanske budistične kongregacije Dharmaling je stari znanec slovenske policije in pravosodja, v Francijo pa se je po izpustitvi iz pripora zatekel že pred desetletjem. Na sodišču se mora tokrat zagovarjati zaradi kaznivega dejanja spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let, in kršitve spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja. Žrtvi naj bi bila njegova danes že odrasla posvojenca. »Obtožencu je bilo vabilo vročeno 26. decembra 2023, izostanka na današnjem predobravnavnem naroku ni opravičil,« je pojasnila sodnica Neva Bizjak. Kljub temu je štela, da krivde ne priznava, saj je vložil ugovor zoper obtožnico. Zaradi varstva osebnega in družinskega življenja oškodovancev (pa tudi obtoženca) je na tej točki iz sodne dvorane poslala predstavnike medijev. Tudi sojenje bo iz enakega razloga potekalo za zaprtimi vrati.
Žrtev javno spregovorila o zlorabi
Ena od oškodovank v tem postopku je Rinpočejeva posvojenka Katja Pančur, ki je lani javno spregovorila o dolgih letih zlorabe. Chatellier jo je kot desetletno deklico, ki je živela v težkih razmerah, leta 2003 posvojil iz Rusije in jo že takrat začel zlorabljati. Zlorabe naj bi se tako v Škofji Loki kot kasneje v Ljubljani nadaljevale vse do leta 2010. Druga domnevna žrtev po obtožnici, ki jo je tožilstvo vložilo junija lani, je po naših neuradnih informacijah drugi Rinpočejev posvojenec. Prav tisti, ki je budističnega vodjo že leta 2012 ovadil zaradi spolnega napada. Tudi njega naj bi zlorabljal več let, ko je bil posvojenec še mladoleten. Rinpočeja so takrat priprli, a si je prijavitelj kasneje premislil in umaknil ovadbo, ki jo je po navedbah budistične kongregacije Dharmaling podal »pod vplivom določenih opojnih substanc«. Po naših informacijah pa so v kongregaciji in ožjem Rinpočejevem krogu tedaj na posvojenca izvajali močan pritisk, naj prijavo umakne.
Dan kasneje je posvojenec celo samega sebe ovadil zaradi krive ovadbe. Budističnega vodjo so zato izpustili iz pripora, kmalu zatem je zapustil Slovenijo. Po navedbah sodnice Neve Bizjak je oškodovanec sodišču že sporočil, da v tej zadevi ne bo priglasil premoženjskopravnega zahtevka, oškodovanka Pančurjeva pa si pridržuje pravico, da ga priglasi kasneje.
Budist z debelo kartoteko
Rinpoče je pred leti pri nas vodil budistično kongregacijo Dharmaling in zavod MIR – zavod za medkulturno izmenjavo in razvoj etičnih vrednot, po osnovnih šolah je organiziral »pogovorne in ustvarjalne« delavnice, pa tudi poletne tabore. V Dnevniku smo že pred več kot desetletjem poročali, da naj bi bil po naših neuradnih informacijah že leta 1997 v rodni Franciji obsojen na osem mesecev pogojne kazni zaradi »energetske masaže« 11-letnega dečka in 12-letne deklice. Goli žrtvi je masiral z oljem. To je bilo na jugozahodu Francije, kjer je kot budistični menih ustanovil in vodil društvo Otroštvo in prihodnost, v katerem naj bi pomagal zlasti otrokom z vedenjskimi težavami.
V Slovenijo je prišel leta 2002, v dobrem letu dni je prejel »VIP-državljanstvo«. Gre za izredno naturalizacijo, ki jo pri nas omogočajo tistim, ki državi koristijo zaradi znanstvenih, gospodarskih, kulturnih, nacionalnih ali podobnih razlogov. Poleg že prej omenjene ovadbe je bila zoper njega podana še ovadba zaradi suma spolne zlorabe mladoletnice, ki je obiskovala program budistične kongregacije Dharmaling, kjer je bil Rinpoče njen učitelj. Oškodovanka naj bi kasneje prijavo umaknila, saj da se ni več želela ukvarjati s preteklostjo, a je tožilstvo pregon nadaljevalo po uradni dolžnosti.
Sodni postopki zoper nekdanjega budističnega vodjo potekajo zelo počasi, tudi zato, ker je v tujini. Februarja 2017 smo pisali, da se sojenje zaradi krive ovadbe ni moglo začeti, ker v Slovenijo »zaradi bolezni« ni mogel priti. Na sodišče je več let vztrajno pošiljal zdravniška opravičila, slovenskim oblastem pa natančne diagnoze bolezni ni hotel poslati. Po njegovem mnenju je bila ta tako huda, da ne bi vzdržal poti v Slovenijo. V tistem času je bil Rinpoče sicer sposoben potovati po Evropi in predavati. Prej omenjen primer se je nanašal na domneven napad dveh neznancev nanj pred njegovo domačo hišo na Metelkovi ulici leta 2012. Policija in tožilstvo sta ocenila, da je napad zrežiral sam in v prijavi lagal.