Začelo se je z numerologijo, nadaljevalo s tečaji za boljše življenje in tečajem »čiščenja strahov prek kapitala« z obljubami o visokih zaslužkih. Vloženi denar bi podpisniki po posojilni pogodbi dobili vrnjen v letu dni, mesečno bi pridobili še od tri do pet odstotkov obresti. A to se ni nikoli zgodilo, vsaj ne v celoti, pripoveduje skupina oškodovancev, ujetih v tako imenovano ponzijevo, piramidno shemo. V boju proti domnevnim goljufom, ki so jim sicer prostovoljno zaupali svoj denar, so se združili in jih kazensko ovadili. Zdaj čakajo na razplet. Sestali smo se s skupino ljudi, ki jih druži eno – vsi so bili pošteno opeharjeni.

Vloženi zneski so različni, vse od 20.000 do 660.000 evrov. »Ujeli so me takoj po ločitvi. Imela sem majhna otroka, videli so, da imam denar. Vložila sem 230 tisočakov svojega, 430.000 evrov sem nabrala od sorodnikov in prijateljev,« razlaga ena od oškodovank, ki ji je izposojeni znesek sicer že uspelo dobiti nazaj. Trenutno je na misiji, da dobi še svoj del. »Najhuje je biti dolžan drugim,« pravi, ob čemer preostalih petnajst zbranih s podobnimi zgodbami mrzlično prikima. »Verjeli smo, da pomagamo tako sebi kot drugim. Ena od prijateljic mi je poslala kar 5000 evrov v kuverti. Na srečo mi nekateri denarja za oplemenititi niso posodili. Še danes sem jim hvaležna,« je vsaj malce pomirjena. V kaj natančno se spravljajo, niso vedeli. So bili pa vsi pripravljeni spremeniti življenje na bolje. Zgodilo se je ravno obratno. »Eden od korakov naprej je bilo čiščenje strahov prek kapitala. Da daš denar od sebe. Z dobro energijo, ki jo oddajaš s pomočjo plačljivih tečajev, naj bi ga tako ali tako privabil nazaj v življenje,« razlagajo. Če sredstev za vložiti niso imeli, so jim jih domnevni prevaranti s »poslovnimi povezavami« pomagali pridobiti. Oškodovanec, star okoli 30 let, je tako v enem dnevu na šestih bankah dobil sedem kreditov v višini nekaj več kot sto tisoč evrov.

Vračila kmalu usahnila

Prvih nekaj obrokov so dobili nazaj vsi. Da je nekaj narobe, so začeli sumiti, ko je denar nehal prihajati. Dolžniki so jih pomirili, da se je zataknilo nekje v tujini in da je naslednji priliv za vogalom. Sčasoma so spoznali, da to ni res, a so sprva še vztrajali. »Zbudiš se in se vprašaš, kaj naj storiš. Če greš stran, denarja v nobenem primeru ne bo. Če ostaneš, ga lahko dobiš vsaj nekaj nazaj,« razlaga eden od njih. Stisk najprej niso delili z bližnjimi, saj jih je bilo sram, da so trapasto nasedli na prevaro. Pa tudi zato, ker so si od njih izposodili denar, a niso povedali, zakaj. Zgodbe nekaterih so neverjetne: mama samohranilka je zastavila stanovanje in vzela še dodaten kredit, moški z nosečo partnerico skoraj vso plačo porabi za vračilo kredita, mlajša ženska se je zaradi ponesrečenega posla ločila od partnerja, starši so enega od oškodovancev nagnali od doma, drugi je prodal podedovano domačijo. Trenutno se trudijo le obdržati nad vodo. In preživeti.

Skupni cilj okoli 20 oškodovancev, bilo naj bi jih sicer še mnogo več, je dobiti denar nazaj (vsaj 1,6 milijona evrov) in člane »kriminalne združbe«, kakor jih opisujejo, spraviti za zapahe. Dva od njih, Barbaro Babnik in Mateja Centriha, ki živita v Avstraliji, so kazensko ovadili in ju s pomočjo častne konzulke prijavili tamkajšnjemu notranjemu ministrstvu. Predkazenski postopki potekajo še za tri druge domnevne povzročitelje škode, Aleksandro Pinterič, Boštjana Novaka in Saša Ignjatovića. Slednji, nekoč povezan tudi s sekto hepihepi, naj bi sedel na vrhu piramidne sheme in naj bi iz Dominikanske republike vodil ožji krog visoko postavljenih. Tako navaja več prič v sodnem postopku zoper Martino Veseljko, pa tudi sama, ki ji na ljubljanskem okrožnem sodišču trenutno sodijo prav zaradi goljufije prek energetskih življenjskih treningov. Del denarja naj bi od nje prek Novaka šel do Ignjatovića, del pa za poplačilo upnikov. Novak, sicer tudi sam trener za boljše življenje, je na njenem sojenju priznal, da se z Veseljkovo poznata, zanikal pa, da bi mu kdaj izročila kakršen koli denar. Tudi sam naj bi v nekem poslu s Švicarji izgubil denar, skupno naj bi jim bili oni dolžni okoli dva milijona evrov. Ko bo ta denar prišel, bodo tudi preostali dobili povrnjene vložke, je dejal. 

Priporočamo