Na celjskem sodišču se je še v tretje začelo sojenje Kristijanu Kameniku, ki zdaj, odkar je po prestani kazni v sosednji Hrvaški in Italiji zaradi prekupčevanja s prepovedanimi drogami spet na prostosti, živi v Oplotnici, preživlja pa se s priložnostnimi deli, ki mu navržejo okoli tisočaka na mesec. Tako je vsaj povedal na sodišču, kjer se mora ponovno zagovarjati zaradi štirikratnega umora v Tekačevem.

Spomnimo, da je mladi vrtnar 5. marca 1997 na domačiji Poharčevih, kamor se je namenil obrezovat sadno drevje, naletel na trupla 73-letnega Štefana Poharca, njegove dve leti starejše žene Frančiške ter podnajemnic, 36-letne Helene Krošlin in njene 17-letne hčere Viktorije. Kamenik je v svojem zagovoru ponovil, da dejanja ni storil. To je rekel že leta 1999, ko se je začelo prvo sojenje, ki se je končalo z obsodilno sodbo, ki pa jo je višje sodišče pozneje razveljavilo. Na drugem sojenju je bil oproščen, tretje, ki se je tudi že začelo in se zdaj nadaljuje, pa je bilo prekinjeno, ker se je Kamenik v kazniva dejanja vpletel tudi v tujini.

Kamenika prijeli po mesecu dni

Policisti in kriminalisti, ki so prišli na kraj dogodka, so ugotovili, da se je umor zgodil 4. marca 1997 v večernih urah, torej dan pred najdbo trupel, prve ugotovitve so pokazale tudi, da so bili vsi štirje ustreljeni v glavo s predelanim samokresom znamke Makarov. Mesec dni po dogodku so kriminalisti potrkali na vrata takrat edinega osumljenega Kristijana Kamenika, med hišno preiskavo pa so mu zasegli tudi športne copate znamke Nike, katerih sledi naj bi našli na kraju zločina. Če smo natančni, naj bi sledi obuval, tako je včeraj ponovno v obtožnici prebral tožilec Gorazd Kacijančič, našli prav poleg trupla umorjenega Poharca.

Motiv za dejanje naj bi bil koristoljubje, saj naj bi pokojni Poharc v domačem trezorju hranil veliko gotovine in drugih dragocenosti, tudi zlato. Preiskovalci so na kraju zločina zavarovali sledi, tudi obuval, našli naj bi tudi pet tulcev iz samokresa, črn pulover z raztrganim rokavom in kapo. Izvedenci balistične stroke so si bili enotni, da so vsi izstrelki pripadali istemu orožju in da je vsem štirim žrtvam sodil en sam storilec.

Ob branju obtožnice se je včeraj oglasila Kamenikova zagovornica Maksimiljana Kincl Mlakar, ki je opozorila, da tožilec v modificirani obtožnici povzema tudi tisto, kar so višji sodniki kot dokaz izločili iz spisa že leta 2018 zaradi pomanjkljivo obrazloženega naloga za hišno preiskavo. Poleg športnih copat so iz spisa izločili tudi optične merke, pa izpovedbe nekaterih prič, pri katerih naj bi obdolženi naročil neke zadeve. A najbolj ključni so bili športni copati. Sodnica Alenka Jazbinšek Žgank je zato tožilca pozvala, da pove, na čem temelji modificirana obtožnica. Predlagal je zaslišanje več prič in vseh izvedencev. In tudi izdelavo novega izvedenskega mnenja glede DNK in bioloških sledi, najdenih na črni volneni kapi, cigaretnih ogorkih in drugih predmetih, ki so jih še našli na kraju zločina. Kar je tožilec utemeljil z besedami, da se z modernimi tehnologijami očitno »da še kaj najti«.

Na kraju še sostorilec?

Šele pred kratkim so namreč ravno zavoljo napredka znanosti tožilci prišli do genetskega materiala še ene, za zdaj še neznane osebe, ki bi lahko bila sostorilec. Tožilec je dejal, da bodo verjetno še v tem tednu proti tej osebi podali kazensko ovadbo, sledila bo zahteva za preiskavo. »Vedeti je treba, da so pri tem dejanju sodelovale najmanj tri, morda celo štiri osebe. A proti tistim, ki doslej niso bili procesirani, je zadeva že zastarala,« je povedal tožilec Kacijančič, ki vseh dokazov sodišču še ni predložil.

Kamenikova zagovornica Kincl-Mlakarjeva na drugi strani vztraja, da je po izločitvi dokazov obtožnica vsebinsko popolnoma prazna, invalidna. »V obtožnici ni niti enkrat omenjen obtoženec. Obtožnica govori le o tem, da so bila na kraju najdena trupla. Ni dvoma, da so bile vse žrtve tudi ustreljene, ampak v obtožnici ni ničesar, kar bi napeljevalo na utemeljen sum, da je dejanje zagrešil ravno Kamenik,« je dejala, ko je zapuščala sodišče. Po njenem tudi ni smotrno zasliševati številnih prič, saj je po 25 letih popolnoma neživljenjsko pričakovati, da bi se katera od prič spomnila česa novega poleg tistega, kar je že v sodnem spisu. »Prej bi rekla, da še tistega ne vedo več, kar so povedale,« meni Kincl-Mlakarjeva. Sojenje se bo nadaljevalo 9. decembra.

Priporočamo