Ljubljana. Zdravnica v ljubljanskem kliničnem centru Klara Cvenkel včeraj ni priznala krivde za povzročitev smrti iz malomarnosti, za kar ji grozi od šest mesecev do pet let zapora. Gre za primer, povezan s tragično smrtjo osemnajstletne dijakinje Anje iz Ribnice, ki je bila s sošolci in vrstniki z ljubljanske gimnazije Poljane poleti 2017 na maturantskem izletu na grškem otoku Krf. Cvenklova je bila takrat kot študentka drugega letnika medicinske fakultete del spremstva in ena od članic ekipe prve pomoči. Stara je bila 22 let. V vsakem od hotelov je bil namreč poleg dijakov en študent medicine, ki bi v primeru zdravstvenega zapleta pri katerem od maturantov nudil prvo pomoč oziroma bi se povezal z lokalnim zdravnikom ali bolnišnico. A obtožena v ključnem trenutku tega ni storila. »Zanemarila je bolezenske znake ter zelo resno in življenjsko ogrožajoče zdravstveno stanje dijakinje, o katerem ni nikogar obvestila. Svetovala ji je, naj pije vodo, ji dala tableto proti slabosti in še nek neznani prašek,« piše v obtožnici. Stanje osemnajstletnice se je poslabšalo, kljub operaciji je v bolnišnici naslednji dan umrla.

Počakali so do jutra

Bolečine v trebuhu naj bi Anjo začele pestiti med tradicionalno grško večerjo, sledil je obisk nočnega kluba, a ga je ona zaradi slabosti in bruhanja preskočila. V hotel jo je pospremila najboljša prijateljica, kasneje se jima je pridružil še en prijatelj. Ker se Anjino počutje nikakor ni izboljšalo, sta prijatelja po hotelu začela iskati članico ekipe prve pomoči. Menda je dolgo nista našla, saj naj bi bila z drugimi na zabavi, do Anje pa je prišla šele proti jutru, okoli pol petih. Povedala sta ji za njene bolečine v trebuhu, da je ob obisku stranišča izgubila zavest, da enega od njiju v določenem trenutku sploh ni spoznala. Dvaindvajsetletna Cvenklova naj bi ugotovila, da je dijakinja podhlajena, a naj je ne bi pretipala pa tudi pulza ne preverila. Ugibala je, ali ima morda bolečine zaradi menstruacije, ali je morebiti preveč popila, ali pa ji je nemara kdo kaj podtaknil v pijačo. Dala ji je tableto proti slabosti in še neki prašek ter ji svetovala pitje pomarančnega soka. Na vprašanje, ali bi rada šla v bolnišnico, naj bi ji Anja sprva rekla, da ne, a si je malo zatem premislila. Študentka medicine naj bi se takrat odločila, da bodo vseeno počakali do jutra.

Kljub operaciji umrla

Stanje se je do takrat še poslabšalo, dijaka sta znova kar nekaj časa iskala Cvenklovo in jo okoli pol desetih našla. Poklicali so reševalce, ki so morali Anjo oživljati. V bolnišnici, ki je bila bolj ali manj za vogalom, so jo operirali. Vso noč je bila v kritičnem stanju, ob njej so bili starši, ki jim je dotlej že uspelo prileteti na Krf. A je bilo prepozno. Zastalo ji je srce, zaradi predhodnega zdravstvenega stanja – po navedbah tožilke Jasmine Vesel je šlo za izvenmaternično nosečnost – je imela notranje krvavitve, zaradi velike izgube krvi pa najstnice niso mogli več rešiti. Kakšno leto zatem, ko se je na maturantski izlet prav tako v Grčijo in z isto agencijo odpravljal naslednji letnik dijakov s poljanske gimnazije, je v javnosti začelo krožiti anonimno pismo staršev enega od njih. Bili so zaskrbljeni, saj da spremstvo agencije ni dovolj izobraženo, da bi se pri zdravstvenih zapletih ali nesrečah znalo zrelo in učinkovito odzvati. In da je v primeru Anje šlo ravno za to – ob ustreznem ukrepanju bi jo morda lahko rešili.

Datum začetka sojenja še ni znan, bo pa nad njim bdela sodnica Urška Čebela. Zaslišanih naj bi bilo več prič, med drugim predstavniki potovalne agencije Collegium Mondial Travel, ki je organizirala maturantski izlet, ter vsaj dva sodna izvedenca medicinske stroke.

Priporočamo