V torek je tragedija pretresla manjši zaselek Sveti Lovrenc v občini Prebold. Komaj 400 prebivalcev šteje vas in vsi so se ovili v žalost. Uprava za zaščito in reševanje je popoldne na svoji spletni aplikaciji SPIN objavila pretresljivo vest: ob 12.50 je v Svetem Lovrencu, občina Prebold, otrok ostal zaprt v osebnem vozilu na soncu. Kljub hitremu posredovanju mimoidočega, prvi pomoči ter pomoči gasilcev PGD Prebold in Sveti Lovrenc in helikopterju Slovenske vojske, ki je priletel iz Maribora, je otrok umrl na kraju dogodka. Po naših podatkih še ni bil star dve leti.

Policija je ob našem prihodu območje zaprla s policijskim trakom. Tiskovna predstavnica celjske policijske uprave Milena Trbulin je potrdila informacije o tragični smrti otroka: »Danes okoli 13. ure smo bili obveščeni, da so v osebnem vozilu, parkiranem pred stanovanjsko hišo na območju policijske postaje Žalec, našli mrtvega otroka. Kriminalisti sektorja kriminalistične policije policijske uprave Celje si še ogledujejo kraj dejanja in zbirajo vsa potrebna obvestila. Preiskava poteka v smeri suma storitve kaznivega dejanja povzročitve smrti iz malomarnosti.«

S policije so takoj poslali tudi opozorilo, ki je Sveti Lovrenc žal doseglo prepozno: »Policisti znova opozarjamo vse, naj v vročih poletnih dneh v zaprtih vozilih nikoli nikogar ne puščajo, tudi če vozilo zapustijo za čisto kratek čas. Notranjost vozila se ob visokih zunanjih temperaturah izredno hitro segreje in zadrževanje v zaprtem vozilu je hitro lahko usodno.«

Čeprav bi kdo lahko pomislil, da se je tragedija zgodila kje na samem, na kakšnem od številnih travnikov, kjer kmetje kosijo travo in obračajo seno, ni bilo tako. Zgodilo se je praktično sredi naselja. Še več, avto je bil parkiran tik ob stanovanjski hiši, ko je otroka v njem zagledal mimoidoči. Domačini so bili redkobesedni, najbližji sosed niti ni hotel odpreti vrat, pri drugih so se izgovorili, da so le na obisku in da sosedov sploh ne poznajo. Ko smo pozneje govorili še z nekaterimi v naselju, se je izkazalo, da se je družina v kraj priselila šele pred kratkim in da so se držali bolj zase. Ob hiši so parkirana tudi tovorna vozila. Po glavni cesti sta se v tistem trenutku pripeljala najstnika, ki jima prav tako ni bilo do pogovora. »Videl in slišal sem helikopter, tamle, kakšnih sto metrov od hiše je pristal, a je zelo hitro tudi odletel. Nisem videl, ali so koga naložili ali ne,« je dejal mlajši fant in pokazal v smer, kjer je pristal helikopter. Ta dveletnemu fantku ni bil več v pomoč. Prav tako ni bil pri oživljanju fantka domačinom v pomoč defibrilator, ki ga imajo pri eni od sosednjih hiš, niti mu niso mogli pomagati reševalci, ki so prispeli na kraj zelo hitro. Gasilci so lahko zgolj zavarovali kraj, kjer je pristal helikopter. »To je za nas res žalosten dan. Gre za hudo tragedijo,« je še povedala ena od domačink. Neuradno naj bi policisti, potem ko se je po trupelce nesrečnega otroka pripeljala pogrebna služba, da ga odpelje na sodno obdukcijo, pridržali tudi otrokove starše. Policija uradno o tem ni sporočila še nič.

Osem ur v minibusu

Policija je že večkrat poročala o odraslih, ki so pustili otroka v avtu. Eden bolj odmevnih je bil dogodek leta 2015, ko so v Ljubljani iz avta rešili sedemmesečnika. Kako pogosto se takšne stvari dogajajo, je sicer težko reči, saj policija o tem ne vodi posebne statistike.

Lani je na Madžarskem umrla štiriletna deklica, ki je bila kar osem ur zaklenjena v razbeljenem minibusu, s katerim so otroke iz okoliških krajev vozili v vrtec. Da je ostala v avtobusu, ni nihče opazil, tudi vzgojiteljice ne, da je ni v vrtcu. Bolj srečno se je končalo na Hrvaškem, kjer so iz avta, pakiranega pred hotelom v Umagu, še pravočasno rešili sedemmesečno dojenčico. V njem je bila zaprta okoli 45 minut, vročina v avtu je že narasla na okoli 50 stopinj Celzija. Je pa leta 2019 Hrvaško pretresla smrt štiriletne deklice, ki je bila v avtu v Rovinjskem selu zaprta več kot dve uri. Pet dni so se zdravniki borili za njeno življenje. Oče naj bi jo pustil v vozilu, da je ne bi zbudil. Okno pa je zaprl, da se v avto ne bi prašilo z bližnjega gradbišča. Šel je v službo, zadržati se je namenil le 15 minut, a se je zavleklo. Pomoč so poklicali delavci z gradbišča.

Otroci na vročini najbolj ogroženi

Nasvet, da v avtu ne smemo puščati otrok, starejših, bolnih, invalidov, živali in tako naprej, se sicer zdi samoumeven. A na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da so ljudje včasih v stresu, pojavijo se kakšne dodatne obveznosti in se spremeni urnik, lahko so neprespani. Zato svetujejo, da vedno odpremo zadnja vrata in preverimo, ali je kdo tam. Ali pa denimo na sedež poleg otroka odložimo nekaj, na primer torbico, telefon, kar bomo ob prihodu na cilj potrebovali. Otrok je lahko namreč čisto tiho, spi ali kaj zbrano opazuje. Vedeti je treba, da so otroci na vročini izjemno ogroženi, njihovo telo se segreje od tri- do petkrat hitreje kot telo odraslega. Posebej ogroženi so majhni otroci in seveda bolni otroci. Nikoli ne puščamo nikogar v zaprtem parkiranem avtu, svetujejo na NIJZ. Niti takrat, ko mislimo, da bomo za opravek, na primer obisk banke, potrebovali le trenutek. Prav tako je treba vedeti, da četudi smo imeli prižgano klimatsko napravo, bo njen učinek popustil že v petih minutah. Tudi priprto okno skoraj ne vpliva in ne prepreči usodnega segrevanja.

Če torej opazimo otroka, zaprtega v vročem avtu, najprej preverimo, ali je kdo od njegovih v bližini. Če se na primer zgodi na parkirišču trgovskega centra, obvestimo tamkajšnje odgovorne, trgovce, varnostnike. Če skrbnika v kratkem času ne najdemo, je treba takoj poklicati na številko 112 ali 113. Če je pomoč predaleč in ne gre drugače, na zaklenjenem avtu razbijemo šipo ali kako drugače vlomimo. Treba je ravnati hitro in odločno, svetujejo na AMZS. Na NIJZ pa dodajajo, da bodimo pozorni in ne obsojajmo, temveč poskušajmo preprečiti.

 

Priporočamo