Dijana Hisenaj že vse od začetka decembra 2020 ni videla svojih otrok, čeprav ima izključno skrbništvo nad njima. Njen nekdanji partner Ranis Smajlović, pred katerim se je zaradi nasilja z otrokoma zatekla v varno hišo, nato pa preselila v rejniško družino, takrat tri leta stare hčere in šest let starega sina po dogovorjenem stiku ni pripeljal nazaj domov v Švico, kjer so živeli. Otroka je sprva odpeljal v Zagorje, nato se je za mladoletnikoma izgubila vsaka sled. Marca lani so 38-letnika aretirali, ga po osmih mesecih novembra izpustili iz pripora, v ponedeljek pa ga je sodišče spoznalo za krivega nezakonitega odvzema otrok. Sodnica mu je za vsako od kaznivih dejanj naložila pogojno kazen deset mesecev zapora ter enotno eno leto in sedem mesecev s preizkusno dobo treh let. Dodala pa je še pogoj: otroka mora mami v Švico vrniti v enem mesecu po pravnomočnosti sodbe, sicer bo moral v zapor. Glede na to, da je za zapahi preživel že osem mesecev, bi jih moral odsedeti »samo« še enajst.

Dokazov o ogroženosti otrok ni

»Otrokoma, ki bi ju morali imeti najbolj radi, vsak dan povzročate hude rane, pa se tega sploh ne zavedate. Razmisliti bi morali o svojem obnašanju ter o tem, kako to vpliva nanju,« je Smajloviću na srce položila sodnica Klavdija Bercieri. Dodala je, da ima obsojeni do svojega dejanja nekritičen odnos ter da otrokoma preprečuje pristen odnos z mamo. Smajlović je bil ob njeni obrazložitvi sodbe vidno nezadovoljen. Pravi namreč, da ga v »feministični« Švici glede dodelitve skrbništva nekdanji partnerici nihče ni nič vprašal, prepričan je, da so se državni organi, sodišče in tožilstvo obrnili proti njemu ter še, da sta otroka v rejniški družini v Švici zelo trpela. »Želeli so ju narediti za mala Švicarčka. Ob stikih sta jokala. Sin je spet lulal v hlače, ponoči je bil jok, pojavila se je agresija, nezaupanje v ljudi, zavračanje hrane. Bila sta lačna, prihajala sta v modricah, prepovedali so jima govoriti slovensko in bosansko, o meni so jima govorili slabo. Vsakič sta prosila, ali lahko ostaneta pri meni. Človeku ne preostane drugega, kot da ju reši iz tega brutalnega kraja,« je v zagovoru na sicer povečini tajnem sojenju pojasnjeval sodnici. Ta je odločila, da dokazov za slabo ravnanje z otrokoma ni, tudi ne, da naj bi bila otroka tepena in da so na njiju ugašali cigarete, kakor je navajal. »Sodišče verjame, da otroka nista bila ogrožena, sploh ne v taki meri, da bi ju bilo treba na vrat na nos odpeljati iz države, v kateri sta živela večji del življenja,« je bila jasna in dala vedeti, da Smajlović po njenem mnenju pretirava z opisi nevarnosti, ki da je prežala na njegova otroka. »Očitno z nekdanjo partnerico nista znala in zmogla delati v korist otrok, v ospredje pa sta postavila nerešene konflikte med vama,« je zaključila.

Kje sta otroka?

Kje sta otroka, ni znano. A njun oče je z njima v stiku, saj je na sodišču v preteklosti povedal, da sta v varnem okolju, preskrbljena, zdrava in živahna. »Želim si, da živita normalno in srečno. Dijana ni slaba, na trenutke je najboljša mama na svetu, ampak trenutno ni sposobna varno skrbeti zanju,« je pojasnil. Mama ju že leto in pol išče, za uporabne informacije je ponudila tudi več tisoč evrov nagrade. Veliko se je govorilo, da sta pri Smajlovićevi mami, ki naj bi izginila v istem času kot onadva, a to doslej ni bilo potrjeno. Po naših neuradnih informacijah sta se Smajlović in njegova nekdanja partnerica v zadnjem letu »pogajala« oziroma je ona skušala doseči dogovor, po katerem bi ji vrnil otroka. Pripravljena mu je bila celo omogočiti več stikov z otrokoma. A Smajlović naj ne bi bil pripravljen na nikakršen kompromis, pri svojih zahtevah ni popuščal. Zahteval je, da se Hisenajeva preseli nazaj v Slovenijo in gre na zdravljenje (čeravno nihče ne ve natančno, na zdravljenje česa). Na neki točki ji je navrgel, da bo otroka videla šele, ko bosta polnoletna.

Priporočamo