Kmalu bo minilo leto, kar je 29-letni Alžirec Fatah Rašid Adaouri v azilnem domu na Viču v Ljubljani napadel sostanovalca, rojaka Khierdineja Tahraouija. Z nožem ga je začel zabadati med spanjem, zato je obtožen poskusa umora, izvedenega na zahrbten način. Zamahnil je kar enajstkrat, piše v obtožnici. »Brez pravočasne zdravniške pomoči verjetno ne bi preživel. Ne morem sicer zagotovo reči, da bi brez zdravniške pomoči umrl, bi pa skoraj zagotovo prišlo do zapletov, na primer vnetja, ki bi verjetno povzročili smrt,« je na vprašanja senata, obrambe in tožilstva včeraj pojasnjeval dr. Tomaž Zupanc, izvedenec za sodno medicino.

Adaouri se doslej ni zagovarjal, tudi na predobravnavnem naroku se o krivdi ni izrekel, zato je sodišče sklepalo, da jo zanika. Osem let starejši Tahraoui pa je razložil, da sta prijatelja in da se poznata že iz domovine. V azilni dom je naprej prišel Tahraoui, nekaj mesecev kasneje pa še obtoženi, in na njuno željo so ju namestili v isto sobo. Med njima naj ne bi bilo nesoglasij, na vprašanje, zakaj ga je potem obtoženi 12. aprila lani napadel, pa je odvrnil, da ima psihične težave. Imel naj bi jih že v Alžiriji, kjer naj bi nekaj časa tudi bival v psihiatrični bolnišnici. Tudi v azilnem domu je redno obiskoval psihiatra. Predpisal mu je zdravilo, ki ga običajno predpisujejo odvisnikom od drog, in pomirjevala. Tahraoui je potrdil, da sta jemala droge. Noč pred napadom sta bila na Metelkovi in vzela kokain. Sta se pa okoli četrte ure zjutraj razšla – sam je šel v dom, obtoženi pa menda v Koper. Po prihodu v dom je šel takoj spat. »Spal sem na desnem boku, ko me je napadel od zadaj. Najprej sem bil v šoku, potem pa sem ga zgrabil za roke, da bi se zavedel, da je napadel mene, svojega brata. Vendar ni bil priseben. Stekel sem do jedilnice in se za vrati sesedel. Lovil me je, trkal je z druge strani. Ni mu uspelo priti noter, ker je prišel varnostnik,« je opisoval Tahraoui in na koncu dejal, da je Adaouriju oprostil.

Zaseženi nož ustreza poškodbam

Psihiatrični izvedenec dr. Miha Derganc je ocenil, da ni nobenih znakov, da Adaouri v času kaznivega dejanja ne bi bil prišteven. Derganca so nedavno zaslišali, naknadno pa so mu zastavili še nekaj vprašanj, tako da mora mnenje dopolniti. Predvidoma bo to storil do prihodnjega tedna, nakar naj bi ga spet zaslišali. A zagovornik Peter Kobentar je, nezadovoljen z njegovimi ugotovitvami, že predlagal novega izvedenca.

Včeraj pa so o poškodbah oškodovanca zaslišali izvedenca za sodno medicino Zupanca. Kot piše v obtožnici, jih je utrpel na prsnem košu, trebuhu, vratu, zatilju, rokah. Povzročene so bile s podolgovatim, zelo verjetno ostrim koničastim predmetom, je izjavil izvedenec in potrdil, da gre verjetno za nož. Ko so mu pokazali nož, ki so ga kriminalisti zasegli na kraju dogajanja, ga je premeril (dolžina rezila je 10 centimetrov, širina na najširšem delu pa 1,9 centimetra) in potrdil, da bile poškodbe lahko zadane z njim. Mimogrede, gre za nož, za katerega je Tahraoui v sodni preiskavi povedal, da ga je obtoženi vedno nosil s seboj, ker je imel »težave z več ljudmi«. Na sodišču pa je to zanikal in rekel, da sta nož imela vedno v sobi, in sicer za lupljenje krompirja in podobno.

Najmanj pet vbodnih ran je prodrlo v prsni koš. Najnevarnejši je bil vbod v levo pljučno krilo. Za povzročitev poškodb po njegovi oceni ni bila potrebna pretirano velika sila. Prvi sunek je oškodovanec zagotovo dobil v ležečem položaju, verjetno so v tem položaju nastale še dve ali tri poškodbe. Toda zdravniška pomoč je bila ustrezna, zdravljenje je potekalo brez zapletov. Ko so izvedenca vprašali glede morebitnih trajnih posledic, pa je odvrnil, da bodo verjetno zgolj estetske narave. 

Priporočamo