»Kar sem storila, je bilo grozno,« je Susan Smith prek videopovezave iz zapora v Južni Karolini nagovorila člane odbora za predčasni izpust. Za zapahi se je znašla zaradi umora sinov, triletnega Michaela in nekaj več kot eno leto starega Alexa, ki ju je leta 1994 z avtom vred zapeljala v jezero. Obsojena je bila na dosmrtni zapor, a je lahko pred dnevi po 30 letih za zapahi prvič zaprosila za predčasni izpust. »Sem kristjanka, bog predstavlja pomemben del mojega življenja. Vem, da mi je odpustil, tudi vas zdaj prosim za enako milost,« je še dodala 53-letnica in potočila nekaj solza. Za razliko od vsemogočnega ji umora njunih otrok ni odpustil bivši mož David Smith. »Bog nam je dal svobodno voljo. In ona se je tistega večera odločila, da bo končala njuni življenji. To je storila naklepno. Nikoli nisem dobil občutka, da ji je žal ali da se kesa. Zaradi njenih dejanj sem od same žalosti tudi sam skoraj umrl. Trideset let pač ni zadosti dolga kazen. To je le 15 let za vsakega otroka. To ni dovolj,« je bil poleg ostalih, ki so pričali zoper Smithovo, jasen njen bivši mož. Vsi člani odbora so glasovali proti izpustitvi in Smithova tako ostaja v zaporu. Sodeč po statistiki, ki so jo izpostavili v članku CNN-a, odbor Južne Karoline predčasni izpust odobri le okoli osmim odstotkom nasilnih obsojencev.
Susan Smith je za zapahi preživela že več kot polovico svojega življenja. Ko je z obrežja jezera John D. Long Lake v okrožju Union v Južni Karolini opazovala, kako se v globino potaplja avto, v katerem sta bila v otroških sedežih privezana njena otroka, je bila stara 22 let. Za njuno izginotje je sprva okrivila nekega temnopoltega moškega, ki naj bi ju ugrabil z avtom vred. »Mamica vaju ima zelo rada. Bodita močna. V srcu čutim, da sta še živa,« je skozi solze prek medijev nagovorila sinčka, fiktivnega storilca pa, naj ju vendarle izpusti. Policisti so bili že od začetka sumničavi, devet dni kasneje se je zlomila in priznala, kaj je storila.
Seks in snubci
Obramba je na sojenju izpostavljala njeno krhko duševno stanje in intimno zvezo z bogataškim ljubimcem, ki jo je zapustil, ker ni hotel otrok. Bila je depresivna, samomorilna in po prvotnem načrtu bi morala tistega večera umreti tudi ona. A si je očitno zadnji trenutek premislila. »Susan je bila takrat hudo depresivna. V tem primeru ne gre za zlobo, ampak za veliko žalost in obup,« je poroti takrat razložila njena zagovornica. Leta 2015 je v pismu novinarju južnokarolinskega časopisa The State zapisala: »Nisem pošast, za kakršno me imajo. Dobra mama sem bila. Svoja fantka sem imela zelo rada. Tistega dne je šlo nekaj zelo zelo narobe. Načrtovala sem samomor in nič drugega.«
Po pisanju ameriških medijev Smithova v zaporu nadvse uživa. Po diagnozi spolno prenosljive bolezni se je na začetku tisočletja izkazalo, da je imela spolne odnose z dvema paznikoma, kasneje še z več sojetnicami, prakticirala je tudi seks prek telefona z različnimi moškimi. Po navedbah novinarjev, ki so se prebili do prepisov pogovorov, ima cel kup snubcev, ki ji dajejo denar, ji obljubljajo avte, stanovanja, darila. Zanje se jim bo, ko bo izpuščena, zahvalila s seksom. Tako vsaj obljublja. A moškim v prvi vrsti ne gre za mesene užitke, saj dvojno morilko iskreno ljubijo. Tudi ona več moškim obljublja večno ljubezen in zvestobo. Prej ko slej vsi spoznajo, da niso edini v njenem življenju in da jih le izkorišča. Še najbolj pa so ljudi pretresle njene navedbe o tem, kako dobra bi bila z otroki. »Krasna bi bila. Res se vidim kot dobra mačeha,« je zaupala enemu od sogovornikov. Ta se je z njo strinjal: »Super bi bila, draga moja.«