Na okrožnem sodišču v Ljubljani se je danes začela glavna obravnava na sojenju, na katerem tožilstvo Alji Brglez očita poslovno goljufijo. Leta 2007 naj bi kot predstavnica podjetja Red, d.o.o., podpisala predkupno in pozneje nakupno pogodbo za zemljišča v kraju Šujica v občini Dobrova-Polhov Gradec.

Zaradi zapletov z dokumentacijo pri nakupu nezazidljivih zemljišč bi morali prodajo za nekaj časa zamakniti, Alja Brglez pa naj bi lastnike parcel prosila, da ji predčasno prodajo le zazidljiva zemljišča, pogodbo pa da bo do konca izpolnila, ko se uredi dokumentacija nezazidljivih zemljišč. Lastniki so ji ugodili, za zazidljive parcele je plačala 600.000 evrov, ko pa je prišel čas za nakup nezazidljiv parcel, teh ni več želela kupiti in se tako ni držala podpisane pogodbe. Tožilstvo Brglezovo zato preganja zaradi poslovne goljufije, saj naj bi bil njen načrt že od samega začetka kupiti le zazidljiva zemljišča, s čimer je namerno oškodovala takratne lastnike oziroma prodajalce zemljišč.

Gospodarska kriza naj bi ji prekrižala načrte

Alja Brglez je nedavno na sodišče naslovila pisni predlog, s katerim želi postopek prekiniti. To je danes ob začetku zagovora pred sodnico znova prosila tako sodnico kot državno tožilko. Meni namreč, da tožilstvo zoper njo nima dovolj dokazov. Kot je dejala, je podjetje Red, katerega predstavnica je bila, oškodovancem določilo rok, do katerega so bili primorani razrešiti zaplet z manjkajočo dokumentacijo za nezazidljivo parcelo. V ta namen so v podjetju pripravili dve pogodbi. S prvo bi kupili le zazidljiva zemljišča, z drugo pa še nezazidljiva in tako zagotovili, da projekt večstanovanjskih hiš ne bi zastal.

Tožilstvo Brglez preganja zaradi poslovne goljufije, saj naj bi bil njen načrt že od samega začetka kupiti le zazidljiva zemljišča, s čimer je namerno oškodovala takratne lastnike oziroma prodajalce zemljišč.

Po njenih besedah oškodovanci nato niso pravočasno uredili dokumentacije, zato podjetje Red ni imelo pravne podlage za nakup nezazidljiv parcel. Ko je bila dokumentacija le urejena, pa se je podjetje že znašlo v finančnih težavah. V te so po njenih besedah zabredli leta 2008, ko se je začela svetovna gospodarska kriza. Zato meni, da nikakor ni mogla povzročiti tega, česar jo obtožuje državno tožilstvo, saj da nikakor ni mogla vedeti ali napovedati gospodarske krize. Po njenem mnenju je torej svetovna gospodarska kriza tista, zaradi katere podjetje Red ni moglo nadaljevati pogovorov z oškodovanci v letu 2008, ko so ti le uredili vso potrebno dokumentacijo, čeprav so zamudili s pogodbo določene roke.

Ob koncu zagovora je še dodala, da je prvič v življenju kazensko preganjana, kar njej in njenim svojcem povzroča hudo duševno stisko, sočasno pa se že od leta 2017, ko se je pregon začel, ne more potegovati za nobeno zaposlitev. Ob tem spomnimo, da je Alja Brglez od leta 2012 do leta 2022 delovala kot vodja kabineta nekdanjega predsednika RS Boruta Pahorja.

Oškodovanci trdijo, da se je vse od začetka pogovorov o nakupu zemljišč govorilo le o nakupu celote, torej tako zazidljivih kot nezazidljivih parcel. 

Podjetje Red naj bi zavajalo

Po zagovoru obtožene je sledilo zaslišanje oškodovancev. Slednji trdijo, da se je vse od začetka pogovorov o nakupu zemljišč govorilo le o nakupu celote, torej tako zazidljivih kot nezazidljivih parcel. Dve ločeni kupoprodajni pogodbi pa naj bi nastali pod pritiskom in na zahtevo podjetja Red, saj se jim je mudilo z izvedbo projekta na zazidljivih parcelah. Ko so dokumente oškodovanci uredili, po njihovih besedah v dogovorjenem roku, pa je podjetje odstopilo od nakupa nezazidljivih parcel. Oškodovanci so še izpostavili, da je podjetje leta 2009 zazidljive parcele, kupljene za 600.000 evrov, prodalo za dober milijon. Sojenje se bo nadaljevalo prihodnji teden.

Priporočamo