»Nisem ne goljuf ne slepar!« je bil na ljubljanskem sodišču včeraj jasen svetovno priznani industrijski oblikovalec jadrnic Japec Jakopin, ob čemer je odločno zanikal krivdo za goljufijo v škodo evropske skupnosti, ki naj bi jo v sostorilstvu storil že leta 2008. Tožilstvo mu je očitalo še preslepitev pri pridobitvi posojila ali ugodnosti v sostorilstvu, a je ta obtožba po odločitvi sodnice Dejane Fekonja junija 2019 zastarala.
V osrčju obtožbe so štirje računi za nabavo in montažo rezkalnega stroja, ki naj bi ga družba Seaway Group od Elana kupila še pred podpisom pogodbe za črpanje sredstev, račune pa naj bi zato naknadno ponaredili oziroma priredili. Sodeč po obtožnici iz leta 2018 je bil s tem proračun EU oškodovan skupno za nekaj več kot 183.000 evrov, proračun Republike Slovenije pa za dobrih 32.000 evrov.
Japec Jakopin je svoj devetnajst strani dolg pisni zagovor na sodišču včeraj predstavil ustno. »To je nepravična, sramotna in krivična obtožba. Povsem nedolžen sem,« je še enkrat zanikal krivdo, o materialni in duševni škodi, ki mu jo je povzročil že četrti sodni proces v zadnjih enajstih letih, pa sploh ni hotel izgubljati besed. V debeli uri je segel v zgodovino od začetkov podjetja, ki sta ga leta 1983 ustanovila z bratom, pa do leta 2015, ko je s stečajem »izgubil 35 let svojega dela«. Natančno je opisal potek dogodkov, način poslovanja, vloge različnih ključnih oseb pri tem, vmes pa bral navedbe prič iz prejšnjih postopkov. Izjave je označil za »zanimive«, pa za sprenevedanja in zelo neposredno – laži. Med citiranjem se je večkrat posmehnil, kot da ne more verjeti, kaj so posamezne priče pripovedovale v zaslišanjih. Največkrat je izpostavil soobtoženega v zadevi, nekdanjega direktorja družbe Seaway Group Janeza Grašiča, ki je bil po sklenitvi dogovora in priznanju krivde februarja 2018 za enaki obtožbi obsojen na pogojno kazen enajst mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. »Lagal je,« Jakopin ni ovinkaril.
Direktorja ovadil sam
Ravno Grašič je kot direktor družbe Javni agenciji RS za tehnološki razvoj konec decembra 2008 predložil štiri račune za nabavo in montažo stroja, ki naj bi ga Seaway od Elana Marine kupil že prej, ko družba še ni bila upravičena do črpanja sredstev po pogodbi, podobno tudi montaža stroja ni bila opravljena takrat. Po navedbah Grašiča se je Jakopin kot predsednik nadzornega sveta in solastnik četrtinskega poslovnega deleža, torej kot oseba z vplivom v družbi, za nakup stroja dogovoril že marca 2008, Grašiču pa naročil, da je maja sklenil namensko posojilno pogodbo za plačilo kupnine. Po navedbah tožilstva je bila ta sklenjena le zato, da stroj ne bi prešel v last družbe in bi se tako prikril njegov dejanski nakup. »S tem je Japec Jakopin odločilno prispeval k storitvi kaznivih dejanj,« še piše v obtožnici.
»Sam nisem nikoli pisal računov, nisem imel stika z njimi, Grašiču nisem dajal nikakršnih navodil glede tega. On je bil edini, ki je imel korist od tega, materialnih dokazov o moji krivdi ni,« je Jakopin nagovoril sodnico. Vztrajal je, da je Grašič lagal in spreminjal izjave, pa še, da je zaradi njegovega oškodovanja podjetja kot četrtinski lastnik izgubil tudi sam. »Težko bi bilo verjeti, da je Japec Jakopin dal navodila Janezu Grašiču, naj ga okrade,« je Jakopin povzel svoje stališče, ki ga je povečini podajal v tretji osebi.
Leta 2015, ko Grašič ni bil več direktor družbe, so ugotovili, da je »sumljive« račune napisal, potrdil in izdal sam, zato ga je Jakopin ovadil policiji. Ravno ta ovadba pa naj bi bila razlog, zakaj se je Grašič, s katerim sta dolga leta odlično sodelovala, obrnil proti njemu. Novembra 2016 je Grašič namreč pričal, da ga je Jakopin preslepil in uporabil le za prikrivanje lastnih dejanj. »Nekje vmes je celo priznal, da je na začetku lagal, češ da mi je brezmejno zaupal. Vso krivdo je prevalil name. Sam pa je oškodoval podjetje, katerega direktor je bil, pri čemer je ponarejal več dokumentov ter trdil stvari, ki niso bile resnične,« je še pojasnil Jakopin in za konec poudaril, da je sicer ponosen na floto okoli 76.000 motornih bark in jadrnic. Sojenje se bo nadaljevalo v začetku aprila z zaslišanjem prvih od skupno 21 prič.