Zaradi tragedije, v kateri je 20. junija v naselju Sveti Lovrenc pri Preboldu v pregretem avtomobilu umrl še ne dveletni otrok, celjsko okrožno sodišče zoper 35-letno dečkovo mamo in njenega tri leta starejšega partnerja še ni izdalo sklepa o uvedbi sodne preiskave, je Večeru odgovorila direktorica sodišča Ksenija Ručigaj, portal N1 pa je razkril, da so na pristojnem centru za socialno delo po dogodku uvedli notranjo revizijo. Kot je potrdil direktor CSD Savinjsko-Šaleška Marko Verdev, so namreč tri dni po malčkovi smrti zoper osumljeno mati prejeli anonimno prijavo, ki se je nanašala na sorojence umrlega otroka. Ti so trenutno nastanjeni pri sorodnikih.

Anonimna prijava že pred tragedijo

Že pred junijsko tragedijo je anonimna prijava o brezskrbni materi dosegla tudi policiste, saj je v avtomobilu marca, ko so bile temperature precej nizke, pozabila otroka, ki je bil oblečen samo v bodi. Na celjski policijski upravi so za N1 potrdili, da so takrat posredovali velenjski policisti, ki pa po pogovoru z več osebami elementov kaznivega dejanja niso ugotovili. O tem so seznanili tožilstvo in center za socialno delo. Policija namreč centre za socialno delo o prijavah obvešča v vseh primerih, tudi kadar ne zazna elementov kaznivega dejanja. Na pristojnem CSD so 35-letnico sicer že poznali, saj je k njim prihajala zaradi urejanja varstva za otroke, prejemanja denarne pomoči in otroških dodatkov.

Ali so socialni delavci ravnali strokovno, bo ugotavljala notranja revizija, po informacijah N1 pa bo njihovo delo preverila tudi socialna inšpekcija, med drugim tudi, kaj je pisalo v marčevskem poročilu policije, ki ga je prejel CSD, in s katerimi podatki so socialni delavci razpolagali. Kaj konkretno so socialni delavci naredili od marčevske prijave, Verdev za N1 ni naštel, je pa priznal, da družine niso obiskali na domu. Po njegovih besedah je temu botrovala okoliščina, da se je 35-letnica večkrat v letu selila in s tem prehajala pod krajevno pristojnost drugega centra.

Direktor socialne inšpekcije Peter Stefanovski je ob robu tragedije v naselju Sveti Lovrenc dejal, da tovrstni primeri opozarjajo na težave zahodnih držav, kjer so človekove pravice postavljene zelo visoko in zavarovane: »Ko se zgodi neka grozljiva stvar, se vsi sprašujejo, zakaj se institucije niso vključile prej, ko pa se vpletejo, morda mimo nekih pravic, pa vsi govorijo o kršenju človekovih pravic. In to je problem zakonodajalca. Anonimno sporočilo, da se sosedje, ki imajo otroka, nenavadno obnašajo, ne zadostuje, da bi policija ali center za socialno delo lahko brez pristanka teh staršev raziskovala, ali imajo težave v duševnem zdravju, so morebitni uživalci prepovedanih drog ...«

Še vedno sta v priporu

Par, ki mu je policija po tragediji odvzela prostost, je od 23. junija v priporu. Poleg povzročitve smrti iz malomarnosti so ju kriminalisti kazensko ovadili še zaradi zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja ter zaradi kaznivega dejanja s področja drog, saj so med hišno preiskavo našli mamila. Ali sta bila pod vplivom drog tudi 20. junija, ko sta v avtomobilu pustila otroka, zaradi česar je ta umrl, tiskovna predstavnica PU Celje Milena Trbulin ni razkrila. Oba obdolžena sta stara znanca policije. V preteklosti so ju obravnavali zaradi premoženjskih kaznivih dejanj, enega od njiju pa tudi zaradi nasilništva. 

Priporočamo