Dvajsetletni Ranko Lazarevič iz Koroške se je novembra lani med uporabo pirotehnike hudo poškodoval. Pirotehnično sredstvo, za katero je pozneje izvedel, da je bilo izdelano doma, mu je odtrgalo desno roko od zapestja. Poprej desničar se je moral z levo roko učiti hranjenja, pisanja, oblačenja. Na srečo je velik borec in optimist. Veseli se proteze, ki naj bi jo dobil še letos in s pomočjo katere se bo lahko čez čas vrnil v službo. Pok pirotehnike ga še vedno močno pretrese in prebudi trenutke groze. Včeraj je na novinarski konferenci o previdni in uvidevni uporabi pirotehnike mladim Celjanom in tudi vsem drugim položil na srce, naj pirotehnike ne uporabljajo.
Na območju celjske policijske uprave so lani zasegli skoraj 1100 kosov prepovedane pirotehnike. Uvedli so 23 prekrškovnih postopkov, petnajst zoper mladoletnike. Po besedah policijskega inšpektorja Boštjana Kavca so jih letos iz osnovnih šol že večkrat opozorili na učence, ki so tja prinesli pirotehnične izdelke. V zadnjih desetih dneh so v šolah zasegli 79 kosov pirotehnike, nekaj tudi zelo nevarne. Takšno je v enem primeru prinesel sedmošolec, po spletu jo je naročil njegov oče. Kavčeva izkušnja je, da se največ nesreč zgodi zaradi poškodovanih prižigal, ki jih poskuša uporabnik prižgati večkrat. Ob vsakem poskusu se prižigalo skrajša in pogosto se zgodi, da s prižiganjem aktivira drugo, bistveno krajše prižigalo, ki razstrelilno polnitev takoj aktivira. Zato poči že v rokah.
Večina ljudi se s pirotehniko poškoduje zaradi nepazljivosti, predrznosti in nepravilne uporabe. Tipične poškodbe se zgodijo, ko petardo raznese v roki, ker jo je uporabnik prepozno izpustil iz rok, ali pri prižiganju že uporabljenih izdelkov, ki še niso eksplodirali. Kakšnih 25 odstotkov pa se jih poškoduje na krajih z veliko ljudmi. Vzrok so petarde, ki letijo z balkonov ali so odvržene v gneči, ter rakete, izstreljene na nepravilen način ali na neustreznem kraju. Zelo veliko nevarnost predstavlja pirotehnični izdelek, odvržen v koš za smeti, nabiralnik, steklenico.
(Pre)pogoste amputacije
Kirurg Andrej Strahovnik iz celjske splošne bolnišnice razlaga, da imajo največ primerov poškodovanih rok, sledijo obraz ter poškodbe sluha in vida. Večinoma so posledice trajne, saj eksplozija povzroči raztrganine, zmečkanine mikroembolije drobnih žil, poškodbe živcev in obsežne poškodbe mehkih tkiv. »Tudi najboljša kirurška tehnika včasih ne zmore popraviti vsega, kar naredi drobec sekunde pri raztrganinah. Posebno zahtevna je tudi rehabilitacija. Največ poškodovanih je starih od 20 do 30 let, sledijo najstniki,« pravi Strahovnik.
V urgentnem centru UKC Maribor po besedah Jerneja Morija vsako leto obravnavajo okoli deset huje poškodovanih. »Ne gre le za poškodbe okončin, pač pa tudi sluha in oči ter drugih delov telesa. Doma izdelana pirotehnična sredstva so še posebej nevarna. Pogosto je prisoten tudi alkoholni opoj, večinoma so poškodovanci mladoletniki,« pojasnjuje Mori, ki poškodbe opisuje kot grozljive: »Ko vidite to roko in vidite kosti ... Poškodovanci so v šoku, enako njihovi starši.«
Na oddelku UKC Maribor, kjer dela Marko Lipovec, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije, zdravijo predvsem poškodbe rok in opekline, ki lahko vodijo v trajno okvaro vida ali sluha. Po njegovih besedah je operacija na roki zahtevna, a po drugi strani zaradi hudih poškodb s pirotehniko lahko žal tudi enostavna. Prepogosto je namreč potrebna amputacija: »Kosti so zlomljene, tetive prekinjene, prsti, če so, visijo na kožnih mostovih. Če je prste mogoče rešiti, to pogosto zahteva mikrokirurške pristope, ki lahko trajajo tudi dvanajst ur.«
Če že morate, kupujte originale
Ker pirotehnika še posebej privlači mlade, zdravniki in policisti pozivajo starše, naj bodo pozorni na početje otrok. Po besedah Aleša Hanžekovića iz PU Maribor so v začetku decembra mladoletniku zasegli kar 98 pirotehničnih izdelkov. V drugem primeru je nekdo v bližino 18-letnika vrgel pirotehnični izdelek, ki ga je lažje poškodoval. Škoda se dela tudi na lastnini, predvsem gre za poškodovana stekla na objektih in avtih ter nabiralnike in koše za smeti. »Starši naj opozarjajo na nevarnosti in z lastnim zgledom pripomorejo k preprečevanju in zmanjševanju posledic neprimerne uporabe pirotehničnih sredstev,« poziva Hanžeković. Lani so mariborski policisti našteli 21 kršitev rabe pirotehničnih izdelkov, za enajst so bili odgovorni mladoletniki.
Prodaja, posest in uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F2 in F3, katerih glavnih učinek je pok, so že od leta 2008 prepovedane. To pomeni, da so prepovedane petarde različnih oblik in moči. Prodaja in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavnih učinek je pok (pokajoče žabice, pok vrvica, pokajoče kroglice ...), pa sta vsako leto dovoljeni le v času od 26. decembra do 1. januarja. A ne v strnjenih stanovanjskih naseljih, bližini bolnišnic, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na krajih, kjer potekajo javne prireditve ali shodi. V zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le ognjemetne izdelke kategorije F1, ki so namenjeni točno za takšno uporabo in so tako tudi označeni. Če se pirotehniki že ne morete upreti, je zelo pomembno, da jo uporabljate varno. Prav tako, da kupujete originalne izdelke, in to le pri pooblaščenih trgovcih, ne pa od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje po ulicah, ali pa na družbenih omrežjih oziroma po spletu. Uporaba pirotehnike s črnega trga je lahko zelo nevarna, saj izdelki večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali, iz katerih so narejeni.Za prodajo, posest in uporabo pirotehničnih izdelkov v nasprotju s predpisi je zagrožena tudi kazen – globa od 400 do 1200 evrov. A še najbolj pametno je, da se jim izognete. Pomislite na tiste, ki jim pokanje ne prinaša veselja, ampak strah, stres: sosedom, starejšim, bolnim, živalim. Lahko povzročijo gmotno škodo, požar, prav tako so vir onesnaževanja okolja.