»Obtoženi je specialni povratnik kaznivih dejanj, kaznivo dejanje prejemanja podkupnine, pri čemer je šlo za devetnajst primerov, dve kaznivi dejanji zlorabe položaja in 21 kaznivih dejanj ponarejanja listin pa je storil med prestajanjem vikend zaporne kazni, ko je prestajal triletno kazen za ista kazniva dejanja. Zato je zanj primerna le stroga kazenska sankcija, in sicer šest let zapora in stranska kazen 10.000 evrov. Sodišče naj mu izreče tudi ukrep prepovedi opravljanja poklica tehničnega preglednika za obdobje petih let, čeprav zdaj tega poklica ne opravlja,« je ob koncu sojenja Florijanu Gašperinu dejal tožilec Boštjan Jeglič.
Gašperin že maja 2017 na predobravnavnem naroku ni priznal očitkov v zvezi s spornimi tehničnimi pregledi v ljubljanskem podjetju Produkt. Njegova obramba je v včerajšnji zaključni besedi sodišču predlagala, da obtoženega oprosti, češ da tožilstvo očitkov ni utemeljilo z nobenim dokazom. Prav nasprotno pa meni tožilec Jeglič, ki je v več kot štiri ure dolgi zaključni besedi utemeljeval, zakaj so navedbe v obtožnici točne in kateri dokazi jih potrjujejo. Kako bo o krivdi obtoženega odločilo sodišče, bo znano v petek.
Jeglič je poudaril, da je obtoženi skupaj še z drugim tehničnim preglednikom, Martinom Hočevarjem, in s posredovanjem Ilije Grabovičkića v zameno za podkupnino, ki je znašala od 20 do 50 evrov, potrjeval dokumente o opravljenem tehničnem pregledu za avtomobile, ki so bili tehnično pomanjkljivi.
Podkupnina pod
računalniško tipkovnico
Po mnenju tožilstva so Hočevar, Gašperin in Grabovičkić (Hočevar in Grabovičkić sta krivdo priznala na predobravnavnem naroku, Hočevar je bil obsojen na tri leta vikend zapora in 6000 evrov stranske kazni, Grabovičkić pa na dve leti zapora in 3000 evrov stranske kazni) delovali tako, da so se stranke, ki so bodisi vedele, da je njihov avto tehnično pomanjkljiv, ali ko so prvič padle na tehničnem pregledu, za pomoč obrnile na Grabovičkića, ki je nato s Hočevarjem in Gašperinom uredil, da je sporni avtomobil opravil tehnični pregled. V zameno za potrdilo o tehnični brezhibnosti avtomobila so stranke običajno dale Grabovičkiću 20 evrov, on pa jih je spravil pod podlogo za računalniško tipkovnico v pisarni tehničnih preglednikov. Včasih je denar izpod tipkovnice vzel Hočevar, drugič Gašperin, podkupnino pa sta si delila na pol.
Vse dogajanje v pisarni so posnele tudi skrite kamere. »Sodni izvedenec je na izrednih tehničnih pregledih na spornih avtomobilih ugotovil več tehničnih napak pri posameznem avtomobilu, tudi do dvanajst, med njimi so bile zelo resne, okvare zavor, pomanjkljiva svetlobna telesa, slabe gume … Nekateri avtomobili so bili v tako slabem stanju, da nikakor ne bi smeli na cesto, dva od teh, ki sta zajeta v obtožnico, sta kljub temu, da sta 'opravila' tehnični pregled, čez nekaj mesecev končala na avtomobilskem odpadu,« je še dejal tožilec. Poudaril je še, da obtoženemu ni bilo mar, da je na cesto spuščal avtomobile s hudimi tehničnimi pomanjkljivostmi in da je s tem ogrožal zdravje in življenje ljudi, in da prva zaporna kazen nanj ni imela prav nobenega učinka, saj je z istovrstnimi kaznivimi dejanji nadaljeval.
Afera s tehničnimi pregledi je izbruhnila maja 2016, potem ko je policija dva meseca izvajala prikrite preiskovalne ukrepe zoper osumljene v podjetju Produkt. Med obtoženimi so bili prejemniki podkupnine in tudi tisti, ki so dajali podkupnino. Na zatožno klop jih je sedlo 18, ki so krivdo z izjemo Florijana Gašperina tudi priznali.