Nenavaden in težko razumljiv incident se je zgodil konec lanskega leta v okolici Domžal, ko se je obtoženi Alen Kovačević s pištolo pojavil pred vrati sosedov in začel groziti, da bo ubil njiju in njunega sina, če mu sin ne izroči denarja, ki naj bi mu ga dolgoval. V sosedo naj bi ob tem celo nameril pištolo, ki pa je policisti pri poznejši hišni preiskavi niso našli.

Kako natančno je obtoženi izračunal, da mu sosedov sin dolguje 5000 evrov, je dejansko težko razumeti.

Pri tem ni šlo za dejanski dolg, temveč, kot je v zaključni besedi poudaril tožilec Marko Brezovnik, za »sredstva, za katera meni, da je do njih upravičen zaradi konkretno neopredeljenih provokacij«.

Dolg naj bi nastal na podlagi obljube

Kako natančno je Kovačević izračunal, da mu sosedov sin dolguje 5000 evrov, je dejansko težko razumeti. Kot je bilo mogoče razbrati iz SMS-sporočil sosedovemu sinu in obtoženčevega pričanja na sodišču, je sosedom med drugim očital, da se preveč vtikajo v njegove zasebne zadeve – glede njegove nekdanje partnerice in bivšega delodajalca. Sosedovemu sinu je večkrat pošiljal SMS-sporočila in zahteval denar. »A imate denar zame, za vrata prepiha, pa lačni smo bili, pa kazni plačujem, plus tri leta pogojne,« je pisal sosedovemu sinu, s katerim sta bila v preteklosti prijatelja. Pošiljal naj bi mu tudi fotografije denarja, sveč na grobu …

Obtoženi, ki je krivdo zanikal in zatrdil, da kritičnega dne ni bil pri sosedih in da pištole v tistem času sploh ni imel (v preteklosti je imel plašilno pištolo, vendar so mu jo zasegli), je na sojenju povedal, da se je pred približno petimi leti na grd način razšel z dekletom. Ko sta se razšla, ji je tudi grozil, počutil pa se je, da so vsi proti njemu, saj je bil njen stric v stikih z njegovim bivšim delodajalcem. Vpletel je tudi vojno v Ukrajini, saj naj bi bili vsi proti njemu, ker je po narodnosti Srb, Srbija pa ni v zvezi Nato. »Sosedi so me pa z droni in ponoči, da spal nisem, 'svašta' so delali,« je očital svojim sosedom. Sosedov sin naj bi mu v nekem trenutku obljubil, da mu bo nekdanji delodajalec dal denar, ker so ga tako grdo izigravali. In na podlagi te obljube je nato denar zahteval od sosedovega sina.

Grožnja, ne izsiljevanje

Zaradi na trenutke zelo nejasnega zagovora je Kovačevićev odvetnik Igor Grošelj sodišču predlagal, da naj angažira izvedenca psihiatrične stroke. Kovačevićev zagovor je tudi prenesel v program umetne inteligence chatGPT in ga zaprosil za potencialne diagnoze psihičnih bolezni, vendar ljubljanska okrožna sodnica Neva Bizjak predlogu obrambe ni ugodila. Kovačević je sicer povedal, da ni imel nikoli psihičnih težav, je pa v preteklosti imel težave z uživanjem kokaina.

Tožilec je v zaključni besedi predlagal, da sodišče obtoženega zaradi izsiljevanja obsodi na eno leto in tri mesece zapora in mu do pravnomočnosti sodbe podaljša prepoved približevanja sosedom, zagovornik Grošelj pa je vztrajal, da obtoženemu krivda ni dokazana. Poudaril je, da proti Kovačeviću ne obstaja niti en materialni dokaz, da policisti v hišni preiskavi pištole niso našli (temveč le en naboj), pričanje sosedov pa je označil za neverodostojno. Sodnica Neva Bizjak je bila drugačnega mnenja in je pričanju Kovačevićevih sosedov verjela, obtoženega pa je nazadnje obsodila zaradi kaznivega dejanja grožnje in ne izsiljevanja.

Po oceni sodnice mu izsiljevanja ni mogoče očitati, ker denarja ni zahteval od sosedov, h katerima je prišel s pištolo, temveč od njunega sina. Zato je presodila, da je Kovačević kriv le grožnje, pa še to zgolj zoper sosedo. V nasprotju z izsiljevanjem se namreč grožnja ne preganja po uradni dolžnosti, temveč na podlagi predloga za pregon, glede na dokumentacijo v spisu pa je sodnica upoštevala, da je predlog za pregon podala le soseda, ne pa tudi njen soprog.

Sodnica mu je nazadnje izrekla šestmesečno zaporno kazen, ni pa preklicala njegovih predhodnih pogojnih kazni. Kovačević je bil v preteklosti namreč že pravnomočno obsojen na pogojne kazni zaradi nasilništva, grožnje, zalezovanja (nekdanje partnerice) in poškodovanja tuje stvari. Ker je bil nazadnje obsojen za blažje kaznivo dejanje, mu prav tako ni podaljšala ukrepa prepovedi približevanja.

Priporočamo