Včeraj bi morala na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča sesti dr. Klara Cvenkel, obtožena kaznivega dejanja povzročitve smrti iz malomarnosti. Gre za primer, povezan s tragično smrtjo 18-letne dijakinje Anje iz Ribnice, ki je bila poleti 2017 skupaj s sošolci in vrstniki ljubljanske Gimnazije Poljane na maturantskem izletu na grškem otoku Krf. Sodnica Tina Lesar je Cvenklovo nameravala vprašati, ali priznava krivdo ali ne, vendar te priložnosti ni imela. Klop je namreč ostala prazna. Lesarjeva je pojasnila, da je zjutraj zagovornica Barbara Nastran sodišče obvestila, da je obtoženka zbolela. Predobravnavni narok so tako morali preložiti, opravili ga bodo 23. januarja. Ni pa pričakovati, da bi Cvenklova kaznivo dejanje priznala, saj je že vložila ugovor zoper obtožnico.

O smrti dijakinje na Krfu se je takrat pisalo, a precej skopo. Iz potovalne agencije Collegium Mondial Travel, ki je organizirala izlet, so sporočili, da so dekle 25. avgusta 2017 zjutraj zaradi izredno slabega počutja odpeljali v bolnišnico v kraju Kontokali, kjer so jo takoj operirali. Po operaciji je bila vso noč v kritičnem stanju, ob njej so bili starši, ki so prispeli na Krf. Dijakinja je nato umrla, vzrok smrti pa so bile notranje krvavitve kot posledica predhodnega resnega medicinskega stanja, so še sporočili iz potovalne agencije. Slabo leto kasneje je v javnosti začelo krožiti anonimno pismo staršev ene izmed učenk na Gimnaziji Poljane, zaskrbljenih, ker so se dijaki ponovno odpravljali na maturantski izlet v Grčijo, in to z isto turistično agencijo. Navajali so, da spremstvo iz te agencije nima ustrezne izobrazbe, da bi pri zdravstvenih zapletih ali nesrečah znalo zrelo in učinkovito reagirati. In da je v primeru pokojne Anje šlo za prav to – če bi ustrezno ukrepali, bi jo morda lahko rešili.

Očitno tako meni tudi tožilstvo, saj je spisalo obtožbo zoper Klaro Cvenkel, ki je bila del tega spremstva. Takrat je bila stara 22 let, zaključevala je drugi letnik medicinske fakultete in je bila ena od članic ekipe prve pomoči. V vsakem od hotelov, v katerih so bili nastanjeni dijaki, je bil namreč tudi študent medicine, ki je bil v primeru, če je pri udeležencu izleta prišlo do zdravstvenega zapleta, zadolžen za prvo pomoč oziroma je bil nekakšen vezni člen med dijaki in lokalnim zdravnikom ali bolnišnico. Torej se je posvetil dijaku, ki je potreboval zdravniško pomoč, animatorji pa preostalim, zdravim dijakom.

Odločitev, da čakajo do jutra

Anjo naj bi bolečine v trebuhu začele pestiti med tradicionalno grško večerjo. Po njej so imeli dijaki v načrtu še obisk nočnega kluba, vendar je Anja bruhala in je prosila, ali lahko zabavo preskoči. Z najboljšo prijateljico sta se odpravili v hotel, kasneje se jima je pridružil še en prijatelj. Ker z Anjo nikakor ni bilo bolje, naj bi se spremljevalca po hotelu odpravila iskat članico ekipe prve pomoči. Menda sta jo dolgo iskala (tudi ona naj bi bila s preostalimi na zabavi) in k Anji naj bi prišla šele okoli 4.30 ali 5. ure zjutraj. Prijatelja naj bi ji povedala za Anjine bolečine v trebuhu in tudi to, da je ob obisku stranišča izgubila zavest ter da v nekem trenutku enega od njiju sploh ni prepoznala. Cvenklova naj bi ugotovila, da je podhlajena – menda ji ni preverila pulza, niti je ni pretipala. Ugibala naj bi, ali nima morda bolečin zaradi prihajajoče menstruacije, ali nemara ni preveč popila, ali ji ni morda kdo česa podtaknil v pijačo. Odločila se je, da ji da nekaj proti slabosti, in naročila, naj pije pomarančni sok. Vprašala jo je tudi, ali bi šla v bolnišnico, in menda ji je dekle najprej odgovorilo, da ne ve, pozneje pa, da bi šla. A naj bi se študentka medicine odločila, da raje počakajo do jutra.

Toda stanje se je samo še slabšalo, zato so zjutraj dijaki spet poiskali Cvenklovo. Tudi tokrat naj bi iskanje trajalo nekaj časa, preden so jo okoli 9.30 vendarle našli. Prihiteli so reševalci, potrebno je bilo oživljanje. V bolnišnici, zgolj kako ulico stran, so Anjo operirali, vendar so bile posledice že prehude. Imela je notranjo krvavitev in izgubila je že toliko krvi, da je ni bilo mogoče rešiti. Cvenklovi tožilka Jasmina Vesel očita, da bi morala kot študentka medicine in članica ekipe prve pomoči po pregledu dekleta vedeti, da je treba angažirati zdravniško pomoč. Za kaznivo dejanje povzročitve smrti iz malomarnosti je zagrožena kazen od šest mesecev do pet let zapora. 

Priporočamo