Število spletnih goljufij se nenehno povečuje, policija opaža več kot 30-odstotni porast prijav letno. Lani jih je bilo okoli 2000, škoda: več kot 30 milijonov evrov. Na območju Policijske uprave Koper, kjer so lani obravnavali 190 primerov z več kot dva milijona evrov škode, so lani kot prvi v državi ustanovili posebno delovno skupino, ki se s temi zadevami ukvarja prednostno. Po besedah vodje Darje Štembergar jo sestavljajo policisti, ki preiskujejo računalniško kriminaliteto. Cilj je hiter odziv na prijave in poenotenje preiskav z enakimi značilnostmi. Trenutno imajo v delu 75 goljufij, »težkih« okoli 400.000 evrov. Večina nezakonito pridobljenih sredstev gre prek tako imenovanih denarnih mul na različne bančne račune v tujino oziroma na račune kripto denarnic. Zanimivo je, da goljufi v več primerih poskušajo žrtev ponovno ogoljufati, ker računajo na njihovo ranljivost.
Pet vrst najpogostejših prevar
Črtomir Kuret iz PU Koper je pojasnil, da se ukvarjajo predvsem s petimi skupinami prevar. Lažnimi elektronskimi sporočili ali spletnimi stranmi, ki poskušajo od »tarče« pridobiti osebne podatke, na primer bančne podatke in gesla (phishing). Potem lažnimi investicijskimi ponudbami z obljubami o visokih donosih ob nizkih tveganjih in pa tako imenovanimi BEC goljufijami (vrivanje v poslovno komunikacijo) – nepridipravi prestrežejo elektronsko korespondenco podjetij in potem v že obstoječem ali novem poslu spremenijo številko bančnega računa, na katerega je treba nakazati denar.
Posebna skupina so lažne spletne trgovine, ko naročnik izdelkov ne prejme ali pa so povsem nekvalitetni – te goljufije so v upadu. In še prevare prek družbenih omrežij, torej goljufive ponudbe, lažna zbiranja sredstev, kraja identitet in romantične goljufije. Pri preiskavah policisti sodelujejo z uradom za preprečevanje pranja denarja, Europolom, tožilstvom in bankami. Sodelovanje s slednjimi se nanaša predvsem na blokiranje goljufivih transakcij in preprečevanje finančnih izgub ter izobraževanje preiskovalcev o novih bančnih produktih in delovanju bančnega sistema.
Limit več 10.000 evrov
Đani Begić, vodja službe varnosti pri Banki Intesa Sanpaolo, je opozoril, da so goljufi vse bolj iznajdljivi. Poudaril je, da ima veliko ljudi dnevne in mesečne limite porabe še vedno nastavljene zelo visoko. »Govorimo tudi o več deset tisoč evrih,« je izjavil. Priporočal je različne načine preventivnega ravnanja pri uporabi bančne kartice, kot na primer omejitev višine zneska na nakup in omejitev nakupov na geolokacijo (krajevno območje). Ali pa iz svoje bančne kartice kreiramo virtualno kartico, ki jo uporabimo le enkrat. Svetoval je tudi uporabo predplačniške kartice, na katero naložimo le manjšo vsoto denarja.
Še letos nakazila v nekaj sekundah
Goljufijo je treba takoj prijaviti banki in policiji. V primeru suma prevare v spletni ali mobilni banki je hitra prijava ključna. Če menite, da je bila zlorabljena vaša spletna banka, je priporočljivo, da se takoj prijavite v mobilno banko, saj s tem prekinete morebitno sejo prevaranta v spletni banki. Če sumite, da ste bili žrtev spletne bančne prevare, lahko reklamacijo ali sum neupravičene transakcije prijavite svojemu skrbniku ali osebno v poslovalnici. Za blokado nakazila ima namreč banka na voljo le malo časa. V prihodnosti se bo še skrajšal. Kot je dejal Begić, naj bi banke predvidoma oktobra prešle na takšno vrsto poslovanja, da bo večina nakazil opravljenih v nekaj sekundah.