Martina Veseljko, verjetno najbolje znana v povezavi s tako imenovano sekto hepi hepi, se je znova znašla na zatožni klopi. Gre za obtožbe, kakršnih se je energetska predavateljica ter terapevtka in svetovalka za duhovni, osebni in poslovni razvoj v preteklosti že otepala. Z oškodovancem, ki je včeraj v dvorano zakorakal z debelim fasciklom dokumentacije pod roko, sta leta 2020 podpisala posojilno pogodbo v višini 55.000 evrov. Tožilstvo Veseljkovi očita goljufijo, saj naj bi 53-letnica že od začetka vedela, da izposojenega denarja ne bo nikoli vrnila ter da denar, delnice in »tokeni«, kakor tudi poroštvo, ki jih je zastavila za odplačilo, v resnici ne obstajajo.
V obtožnici še piše, da ji je oškodovani brezpogojno zaupal, ker je bila njegova voditeljica osebnostne rasti. »Vem, da tega denarja ne bom nikoli videl,« je bil včeraj v usodo vdan oškodovani, a se bo na sodišču vseeno boril za pravico. Pojasnil je, da sam nikoli ni bil član skupine hepi hepi, mu je pa gospa Veseljko v težkih osebnih časih res pomagala. »Točno je vedela, na kateri gumb mora pritisniti pri meni,« je skomignil z rameni. Denar ji je posodil, da bi z njim pomagala nekomu drugemu. Ne za vlaganje v posel ali za zaslužek. »Krivdo absolutno zanikam,« pa je bila jasna obtožena. Tožilka Anja Savič v zameno za priznanje krivde sicer ni imela predlagane kazni.
Duhovnemu vodji slepo zaupala
Podobno kot v primeru postopka zaradi goljufije, ki se je s potrditvijo zaporne kazni v višini treh let in treh mesecev končal januarja letos, obramba Veseljkove tudi tokrat temelji na trditvi, da je žrtev ona. »Očitki so, da je vedela, da denar ne obstaja, in da je vedela, da ga ne bo vrnila. A to ne drži. Ona je bila prepričana, da je vse to res – da denar obstaja, da so delnice vredne, da je poroštvo resnično. Zaradi vpliva Saše Ignjatovića in njegovega kulta je verjela v vse te pravljice. Zato se ji ne more očitati, da je kar koli počela naklepno, namenoma ali da je lagala,« je sodišče nagovoril njen zagovornik Rok Petrič. Obramba je že v prejšnjem postopku trdila, da je bila Veseljkova žrtev manipulacije, ter da je Ignjatoviću, ki naj bi bil duhovni vodja sekte hepi hepi, slepo verjela. Takrat je obramba razlagala, da je tudi sama vložila vse svoje premoženje in ostala brez vsega. Šlo naj bi za piramidno shemo, pri kateri so z vložki novih vlagateljev (ki so jih običajno našli na tečajih za osebnostno rast) vsaj delno poplačevali prejšnje vlagatelje in jim tako vračali denar.
Obramba je za glavno obravnavo, za katero datumi še niso razpisani, naštela kup dokaznih predlogov, ki bi po njihovem mnenju potrdili nedolžnost obtožene. Predlagajo zaslišanje Saše Ignjatovića in njegove mame, ki je posojilno pogodbo podpisala kot porok, pa ogled pisma španskega državljana, ki naj bi dokazovalo napoved več milijonov dolarjev priliva. »Iz tega je jasno razvidno, da gospa Veseljko oškodovancu ni nič lažnivo prikazovala, temveč je upravičeno verjela, da denar obstaja,« je izpostavil njen zagovornik. Podobno tudi glede delnic, ki jih je zastavila za vračilo, in kriptovalute. Obramba je dodala še, da je oškodovanec dobro vedel, da gre za posel in ne za pomoč nekemu gospodu, saj da so v skupini tudi z drugimi na veliko govorili o vlaganju in denarju. »Niso ga vodili altruistični vzgibi, temveč koristoljubje,« je opozoril odvetnik Petrič. Šlo naj bi torej za poslovno navezo.