Vincent Lemark Burrell bo lahko do konca življenja v zaporniški celici razmišljal, kaj je storil. 57-letnika so namreč spoznali za krivega po vseh 103 točkah obtožnice organiziranja pasjih borb in zlorabe živali. Po štirih dneh sojenja so ga konec januarja obsodili na 475 let zapora.

Priklenjeni na drevesa

Začetek zgodbe sega v november leta 2022. Policijo je takrat poklical dostavljavec ameriškega podjetja, ki je za hišo v okrožju Paulding, ki je nedaleč od Atlante, v ameriški zvezni državi Georgia, opazil več psov na verigi. Prizor je bil grozen. Policija je namreč našla 107 psov pasme pitbul, z verigo priklenjenih na drevesa in količke, vratove pa so jim stiskale debele ovratnice. Dostopa do vode niso imeli, prav tako ne do hrane. Eni so bili podhranjeni, drugi že shirani, so policisti opisovali intervencijo.

Psi so bili priklenjeni dokaj blizu eden drugega, ne pa toliko, da bi se lahko dotikali ali spopadli. »Gre za taktiko, po kateri se spodbuja agresija med psi,« so takrat sporočili s tožilstva. Nekaj jih je bilo zaprtih v kleti hiše, kjer so živeli v lastnih iztrebkih. Stanje je bilo tako hudo, da so se morali policisti in strokovnjaki pred vhodom odeti v zaščitno obleko, so sporočili iz šerifovega urada. Razmere, v katerih so živeli pitbuli, so opisali kot nevredne za živali.

Poškodovani in ranjeni

Policisti so kaj hitro ugotovili, da njihov lastnik Burrell kužkov nima za razvajanje in delanje družbe, temveč za organizacijo pasjih bojev. Na posesti so namreč med drugim našli vabo, živega piščanca, tekalno stezo za pse in pa ogrado za vzrejo. Našli so tudi tako imenovano palico za lomljenje, napravo, s katero psom med boji odpirajo čeljusti, ogromno dokumentov, s katerim so Burrella povezali z drugimi, policiji že znanimi organizatorji bojev, pa še prvo pomoč za zdravljenje ranjenih psov, ki jo sicer smejo uporabljati le pooblaščeni veterinarji.

Psi so imeli hude izpuščaje na vratovih, pa tudi številne brazgotine, najverjetneje posledice krutih borb. Nekaterim so v preteklosti na silo izruvali več zob, so še potrdili na tožilstvu. Pse so odpeljali s posestva in jih predali zavetišču, njihovega lastnika pa aretirali in še isti dan ovadili.

Mučitelji mačk oproščeni

V zgodovini Slovenije je v zapor zaradi zlorabe oziroma mučenja živali tega šlo nekaj deset posameznikov, pa še tisti največ za kakšen mesec. Med najbolj odmevnimi primeri je bil tisti iz leta 2000, ko so kranjski dijaki na grozovit način mučili in pobili 42 mačk (zažigali so jih, rezali, trpinčili), na sodišču pa bili oproščeni. Mučitelja živali so sodniki za nečloveško ravnanje za rešetke prvič poslali leta 2011, ko je 65-letni moški psa iz vasice Boršt pri Kopru tako zanemarjal in izstradal, da ga je na stotine klopov izpilo do smrti. Obsojen je bil na en mesec zapora. V zadnjih letih sicer izstopajo primeri mučenja govedi in konjev, sestradanih do kosti ali pa poginulih na kmetijah.

Do dve leti zapora

Mučenje živali pri nas pokriva 341. člen kazenskega zakonika: 

(1) Kdor surovo ravna z živaljo ali ji po nepotrebnem povzroča trpljenje, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta. 

(2) Kdor z dejanjem iz prejšnjega odstavka muči več živali, ali mučeno žival trajno hudo pohabi ali na krut način povzroči njen pogin, se kaznuje z zaporom do dveh let.

Priporočamo