Nekdanja vpisničarka na specializiranem državnem tožilstvu Tanja Tolimir je obtožena skupno petih izdaj tajnih podatkov. Tožilec Luka Moljk je namreč na eni od zadnjih obravnav obtožnico razširil še z enim tovrstnim kaznivim dejanjem, in sicer naj bi oktobra predlani prek aplikacije Wickr me prijateljici sporočila, da bodo pri nekem osumljencu zaradi trgovanja z drogo opravili hišno preiskavo. To naj bi prebrala v tožilskem dokumentu. Tolimirjeva je včeraj izjavila, da novo obtožbo razume, na vprašanje sodnika Martina Jančarja, ali se bo v zvezi z njo zagovarjala, pa je odvetnik Rok Križanec odgovoril, da na tej obravnavi ne. Vprašal se je tudi, zakaj je obtožba razširjena šele po 30 obravnavah. Za primer, da bo nova točka v obtožbi sodni postopek podaljšala, je predlagal, naj zanjo uvedejo poseben postopek. Sojenje za preostala štiri kazniva dejanja gre namreč proti koncu, Tolimirjeva pa je v priporu že od oktobra predlani. »Podaljšanje sojenja bi ji povzročilo nov stres,« je dejal odvetnik.
Včerajšnji narok je bil sicer v največji meri namenjen zaslišanju izvedenca za telekomunikacije dr. Mitje Štularja. Povezano je bilo s podrobnostmi aplikacije Sky. Tolimirjeva je namreč tudi obtožena, da je prek nje slovenski del hudodelske organizacije kavaški klan izvedel, da se zoper njegove člane pripravljajo hišne preiskave. Na aplikaciji Sky, prek katere so člani klana komunicirali, so si namreč pošiljali kopijo tožilskega dokumenta s temi podatki. Štular je razložil, kako je platforma delovala in kako so francoski preiskovalci prišli do podatkov o vsebini komunikacij. Uporabniki so morali imeti poseben telefon, centralna omrežniška infrastruktura je bila v Franciji, je razložil. Komunikacija je bila močno šifrirana. Ko je policija posumila, da jo uporabljajo kriminalci, so leta 2019 francoski preiskovalci začeli zajemati podatke množice uporabnikov na tej platformi, bilo naj bi jih okoli 70.000. Takrat sploh niso vedeli, kdo so ti uporabniki in za kakšna sporočila gre, vse je bilo šifrirano. Čez čas pa jim je vendarle uspelo izkoristiti ranljivost sistema in pridobili so ključe, s katerimi so začeli dešifrirati gradivo. Postopoma se je to začelo v začetku leta 2021.
Res nizka plača,
a najvišja možna
To je pomembno zato, ker obramba dvomi, da so bili dokazi s platforme pridobljeni zakonito. Šlo naj bi za preveč invaziven poseg v pravice uporabnikov skya. Podatke o komunikaciji so pridobivali od množice uporabnikov, ne le tistih, za katere je obstajal utemeljen sum, da se ukvarjajo s kriminalom. Štular je pojasnil, da manj invaziven postopek ni bil možen vse do začetka leta 2021. Prej se na posameznike niso mogli osredotočati. Zdaj postopek poteka tako, da posamezna država prek evropskega preiskovalnega naloga zaprosi za komunikacijo točno določenega osumljenca, francosko sodišče pa odloči, ali jo bo predalo. V konkretni zadevi jo je specializiranemu tožilstvu predalo avgusta 2021.
Tolimirjeva zanika razkrivanje podatkov kavaškemu klanu. Včeraj je tožilec opozoril na del njene komunikacije s prijateljico, iz katere naj bi bilo razvidno, da sta imeli znance v kriminalnih krogih. Obtoženka je odvrnila, da tožilstvo zavaja in da znanstvo še ne pomeni, da se tudi sama ukvarja s kriminalom. Moljk je sodniku predal tudi izjavo kadrovnice tožilstva, da je imela Tolimirjeva glede na izobrazbo in izkušnje najvišjo možno plačo. Bila je sicer nizka, a izjava kaže na trud delodajalca, je dejal. Tolimirjeva je namreč obtožena, da je podatke izdajala iz koristoljubja. Tožilstvo ob tem opozarja, da se je nenehno pritoževala nad plačo.