»Novost v najini galeriji je, da bova fotografirala tudi oči živali. Sva prvi studio, ki se bo s tem ukvarjal. Nekateri so to že poskusili, vendar za kaj takšnega niso specializirani,« je v prostorih na Trubarjevi, kjer slabi dve leti domuje Fotooko – studio, v katerem izdelujejo povečane fotografije šarenice – navdušeno povedal Mart Ogrinc. Sicer velik ljubitelj živali, kar velja za vso njegovo družino, zato ne preseneča, da so v hiši v okolici Ljubljane od nekaj obkroženi s hišnimi ljubljenčki, tudi eksotičnimi. Trenutno imajo are, ribe in mačke, imeli pa so tudi že malega kenguruja (valabija) in kuščarje. Izkušnje z živalmi pa bodo Martu Ogrincu v bodoče pomagale tudi v studiu Fotooko, saj bosta s soustanoviteljem Luko Štuhcem med svojimi storitvami ponudila še fotografiranje oči mačk in psov. Nekaj posnetkov sta, pove Štuhec in pokaže fotografije na računalniku, že naredila. A doslej sta to storitev ponujala v obliki mesečnega dogodka, kmalu pa načrtujeta njeno uvrstitev v redno ponudbo. Portretiranje človeške šarenice v središču Ljubljane, med drugim tudi na stojnici na osrednji tržnici, ponujata že nekaj časa. Pri čemer se je vse skupaj začelo, ko se je Štuhec zaradi stanovanjske stiske začasno preselil v družinsko hišo k Martu Ogrincu.

V studiu Fotooko ustvarjalca Mart Ogrin (zadaj) in Luka Štuhec izdelujeta makro fotografije oči. Foto: Jaka Gasar

V studiu Fotooko ustvarjalca Mart Ogrin (zadaj) in Luka Štuhec izdelujeta makro fotografije oči. Foto: Jaka Gasar

Od kartonaste škatle do 3D-printa

»Vse skupaj je bilo celo potovanje,« se Štuhec spominja začetkov ustanavljanja studia Fotooko. Ko se je pred nekaj leti moral izseliti iz najemniškega stanovanja v Ljubljani, mu je Ogrinc ponudil, da se za nekaj časa preseli k njemu. Kot sostanovalca, sicer sošolca iz srednje šole, pa sta začela tuhtati, kaj bi lahko skupaj počela. Imela sta več idej in nekaj sta jih poskusila uresničiti v obliki posla, a se ni izšlo, vse dokler se nista odločila za nekaj, kar je obema blizu. To je narava, kar pa ju je po besedah obeh pripeljalo do odkrivanja oči.

Studio za fotografiranje šarenice je Ogrinc videl v tujini in s to idejo navdušil še Štuhca, tako da sta se tega lotila tudi sama. S tem da sta hotela vse skupaj še nadgraditi. »Želela sva narediti boljšo povečano fotografijo očes, zaradi česar sva se osredotočila na vse podrobnosti,« pravi Štuhec in doda, da sta se podala v temeljito raziskovanje makro fotografiranja in v to investirala vse svoje prihranke ter veliko truda, znanja in izkušenj.

Vse življenje gledamo z našimi očmi, ne vemo pa čisto natančno, kako so videti. Kar ti omogoča šele povečan posnetek, ki pokaže vse barve in teksture.

Mart Ogrinc, fotograf

Pri čemer sta začela precej gverilsko, po načelu naredi sam. Mama Marta Ogrinca jima je odstopila garderobno sobo, kjer sta iz kartona naredila škatlo za fotografiranje, za primerno osvetlitev predelala luč in iz lego kock naredila stojalo za brado. To je bil prototip orodja za makro fotografiranje oči, ki ima v studiu na Trubarjevi zdaj profesionalno podobo, čeprav je še vedno dodelan z njuno intervencijo. Ogrinc je namreč na 3D-tiskalnik natisnil potrebne inovativne dele, sicer pa ustvarjalca razvijata tudi svojo programsko opremo.

Družinski in ljubezenski portreti

V ljubljanskem studiu sta posnela že mnogo oči posameznikov, parov in družin. »Vse življenje gledamo z našimi očmi, ne vemo pa čisto natančno, kako so videti. Kar ti omogoča šele povečan posnetek, ki pokaže vse barve in teksture. Čar tega je, da ko vidimo oko v naravni velikosti, so vse barve in teksture združene in naši možgani sliko poenostavijo, zato je neverjetno, ko na makro posnetku vse vidiš,« Ogrinc poudari, kaj ga je pri fotografiranju oči tako prepričalo. »Vznemirljivo je, ker vidiš, česar prej nisi nikoli. Vse te vzorce in odtenke. Vse podrobnosti očesa,« pa dodaja Štuhec. Pri čemer ustvarjalcema še posebej zanimive posnetke z raznimi posebnostmi, ki jih pokaže povečana fotografija očesa, raztolmači njun prijatelj optik.

Makro fotografija očesa mačke. Foto: Fotooko

Makro fotografija očesa mačke. Foto: Fotooko

Sicer pa Ogrinc in Štuhec vse delata sama. Fotografirata, tiskata in obdelujeta posnetke ter uokvirjata. »Pri tem nama je pomagal starejši fotograf, ki sva ga spoznala prek Bolhe, ko sva kupovala tiskalnik za fotografije. Tako prijaznega človeka še nisva spoznala in postal je najin mentor. Veliko nama je pomagal,« še o izkušnjah in stikih, ki so postali vezi, ter medgeneracijskem prenosu znanja pripovedujeta mlada fotografa, ki sta hvaležna tudi za podjetniške nasvete Martovega očeta, medtem ko sama obvladata tudi digitalna komunikacijska in marketinška orodja, vešča digitalnega okolja pa tako prispevata k nastajanju trenda fotografiranja oči na družbenih omrežjih.

Priporočamo