Vedran Šubic je avtor večine kreacij iz lego kock, ki bodo še vse do 12. januarja, na največji lego razstavi pri nas, na ogled v galerijskem prostoru na Čopovi 14. V pogovoru pove, da je prve kocke dobil od sorodnice iz Švice že pri treh letih. »Mama je bila vzgojiteljica, oče arhitekt in z bratom sva imela srečo, da sta v teh igračah videla smisel in jima nikoli ni bilo škoda denarja za nakup lego kock,« pojasni Šubic in doda, da sta starša kmalu pustila službo in začela izdelovati lesene didaktične igrače. »Lahko rečem, da sem kot otrok vedno imel polno sobo zanimivih igrač.«

Ljubezen na prvi pogled

Za lego kocke pravi, da so bile ljubezen na prvi pogled. »Intenzivnost je v srednji šoli nekoliko padla, kljub temu pa sem še naprej za rojstne dneva v dar dobival kocke, redno sem spremljal tudi njihove kataloge. Z rojstvom otrok se je strast vrnila in izpod postelje sem ponovno začel vleči škatle s kockami,« pripoveduje in pripomni, da se je veselje do sestavljanja hitro vrnilo in preneslo tudi na podmladek.

Vedran Šubic se je že kot otrok rad igral z lego kockami. Foto: Osebni arhiv

Vedran Šubic se je že kot otrok rad igral z lego kockami. Foto: Osebni arhiv

Da hobiji oziroma skupni interesi povezujejo ljudi, potrdi tudi Šubic, saj je tudi sam kmalu zajadral v novi krog ljudi in spoznal nove prijatelje. »Tako sem med drugim spoznal tudi Maksa, Matjaža, Boštjana, Julijana in Marja in skupaj smo začeli sestavljati kreacije, ki so na ogled na tokratni razstavi.« Seveda bi brez podpore družine Šubic svoj hobi težko vzdrževal. Sicer pravi, da kocke niti niso tako drag hobi, če jih primerjaš z golfom, jadranjem ali čim podobnim. »Tudi žena v šali pravi, da so kocke veliko boljše kot pivo na nogometni tekmi,« pove in na vprašanje, kje v stanovanju ima svojo igralnico, pojasni: »Delavnico imam v kleti, kjer sem si uredil prijeten delovni kotiček. Tam vlada večji red kot v otroških sobah. Kocke imam po obliki, velikosti in barvah zložene po škatlah.« Še danes so mu najbolj ljubi seti iz serije Castle.

Vedran Šubic je eden največjih lego mojstrov pri nas, kocke sestavlja že od otroštva. Foto: Kolja Kragelj

Vedran Šubic je eden največjih lego mojstrov pri nas, kocke sestavlja že od otroštva. Foto: Kolja Kragelj

Od Predjamskega gradu do rotovža in cerkve

Ena njegovih prvih večjih stvaritev je bil Predjamski grad. »Za mene osebno je Predjamski grad najslikovitejši od vseh slovenskih gradov in skriva zelo zanimivo zgodbo z začetkov svojega obstoja,« pripoveduje Šubic, ki je tudi avtor rotovža oziroma ljubljanske mestne hiše z Robovim vodnjakom. Pri imitaciji originala mu je največ časa vzela priprava načrtov za izdelavo modelov zgradb. »Iz razpoložljivih načrtov in fotografij je treba določiti vsa razmerja med elementi zgradbe in jih pretvoriti v lego merila ter velikosti kock. Sama gradnja traja od 10 do 300 ur, odvisno od zahtevnosti. Za modularno zgradbo širine 16 čepkov se porabi približno 1000 kock, za modularno zgradbo širine 32 čepkov pa tudi do 4000 kock, če je pročelje polno podrobnosti,« pojasni in nas popelje po razstavi do imitacije originalne Plečnikove cerkve na Barju.

Grad Snežnik Foto: Osebni arhiv

Grad Snežnik Foto: Osebni arhiv

»Treba je vedeti, da nisem imel dostopa do originalnih načrtov cerkve, vseeno pa je razstavljena cerkev pomanjšana kopija originala,« pove sogovornik in doda, da tokrat ni hodil z metrom v roki, da bi dobil tloris cerkve. »Pomagal sem si s spletnim zemljevidom google maps, ki ima tudi zračne posnetke. Tokrat sem moral ujeti pravo razmerje med zvonikom in ostalo zgradbo, kajti prepričan sem, da bi ljudje hitro opazili neskladje,« pripoveduje in ob tem prizna, da je včasih treba tudi veliko stvari podreti in začeti sestavljati na novo. Na razstavi je prav tako razstavljena ljubljanska Filharmonija z vsemi detajli na njeni fasadi. Ob tem še doda: »Izdelava v katerikoli velikosti je svojevrsten izziv, ki zahteva različne rešitve in uporabo različnih kock.«

Kocka je vedno lepo darilo

Njemu ljuba kreacija, ki jo je na razstavi prav tako mogoče videti, je koralni greben s potopljeno ladjo. Koliko časa jo je sestavljal, se ne spomni. »Včasih tudi po več mesecev ne vzamem kock v roke. Drugič me drži več dni skupaj,« pove Šubic. Ob natančnem pogledu na kreacijo je viden prav vsak detajl, od koral do alg in trav, pester in barvit je tudi živelj. »Ker gre za potopljeno ladjo piratov, so na dnu morja tudi okostnjaki,« doda in s smehom na obrazu pojasni, da se je pri postavljanju res zabaval.

Park Zvezda z okolico Foto: Osebni arhiv

Park Zvezda z okolico Foto: Osebni arhiv

Ob prihajajočih praznikih beseda seveda nanese tudi na kocke kot darilo. Vedran Šubic je prepričan, da so lego kocke vedno odlična igrača. »Hkrati je res, da sta predvsem pri manjših otrocih potrebni prisotnost in pomoč staršev. In ko kupujete tematske škatle, naj končni izdelek ne postane le okras na polici. V tem primeru otroku raje kupite playmobil. Lego kocke so namenjene večnemu ustvarjanju,« svetuje sogovornik. 

Priporočamo