Na Mestni občini Ljubljana (MOL) danes pojasnjujejo, da je bilo sobotno neurje zelo intenzivno in da je v kratkem času padla izjemno velika količina dežja. »Podvozi so ob takšnih dogodkih med najbolj izpostavljenimi točkami, ker predstavljajo poglobitve v prostoru, kamor se steka voda z okoliških površin.«

Poudarili so, da stanje na terenu spremljajo in izvajajo ukrepe za izboljšanje odvajanja in zadrževanje padavinskih voda. Med možnostmi za dodatno varnost preverjajo tudi namestitev semaforjev, ki bi voznike pred zalitimi podvozi opozarjali, naj ne tvegajo. »Ob tem poudarjamo, da načrtujemo infrastrukturo na podlagi predpisanih padavinskih obremenitev, vendar vse pogostejši in intenzivnejši vremenski dogodki predstavljajo vse večji izziv za sisteme odvodnjavanja,« so pojasnili.

Kljub sanaciji poplave

Kljub sanaciji je poplavilo tudi nedavno urejen podvoz na Dunajski cesti, kjer je bilo po pojasnilih MOL vode preveč za trenutne zmogljivosti. »Sistem ni zmogel take količine vode odvesti v ponikalnico. Ob intenzivnih nalivih prihaja do močnih obremenitev celotnega sistema odvodnjavanja, zato voda zastaja, dokler se razmere ne umirijo,« so zapisali.

Podobno je bilo pri podvozu na Celovški cesti, kjer je v hudem nalivu ostalo ujetih nekaj vozil. »Z Rožnika je na cesto prineslo večje količine blata in drugih nanosov, kar je dodatno otežilo odtekanje vode. Na območju sicer izvajamo sanacijo gozdne poti in vgradnjo padavinske kanalizacije, s čimer želimo zmanjšati preobremenjenost kanalizacije, zaradi katere je večkrat poplavljen podvoz Celovške ceste pod železnico,« so pojasnili. Ob tem so še zapisali, da je sistem odvajanja vode dobro deloval na Zaloški cesti.

Semaforji kot rešitev

»Imamo štiri podvoze, kjer se zadnjih nekaj let pojavljajo težave med nalivi. Za vse štiri smo se dogovorili z državo, da razdelimo, kdo kaj naredi. Nam sta ostala podvoz na Drenikovi in Celovška cesta, država pa je opravila, kar je bilo treba, tako na Zaloški kot na Dunajski cesti,« je povedal župan Zoran Janković. Dodal je, da so dela na Dunajski opravljena vrhunsko. »Črpalka vleče vodo in jo spušča v ponikalnico. Očitno pa ob tako močnih nalivih in v tako kratkem času ne pomaga nič,« je še sklenil.

Po njegovi oceni je edina smiselna rešitev postavitev semaforjev, ki bodo zasvetili rdeče, ko bo voda prišla do določene višine v najglobljem delu podvoza. »Kar zadeva Celovško cesto, je vse vezano na prenovo Jesenkove poti, ki se vleče od Bellevueja proti bazenu. Na tem delu poskušamo vodo, ki teče z Rožnika in teče nad ilovico, zadrževati in jo speljati v podzemne jame. V zadnjem nalivu smo videli, da je veliko zemlje na cesti, kar pomeni, da je voda vlekla tudi zemljo,« je dejal. Prepričan je, da bo rdeča luč pri vseh podvozih težave rešila, a ob tem je ključno, da vozniki v globoko vodo ne zapeljejo.

Priporočamo