Predsednik vlade Robert Golob je novembra 2023 skupaj z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem in ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek obiskal Snebersko nabrežje. To je bila najbolj poškodovana ljubljanska soseska v predlanski ujmi, saj je Sava tam prestopila bregove in poplavila naselje z okoli 90 montažnimi hišami. Premier je občanom zagotovil, da bodo v manj kot dveh mesecih pripravili trajni načrt protipoplavne zaščite. O Sneberskem nabrežju smo lani poročali na približno dva meseca, ker se je tudi rok za pripravo projektne naloge vztrajno prelagal v tolikšnem intervalu. Spomladi se je državni in občinski vrh v naselju znova srečal z napovedjo, da bo predstavljen trajni protipoplavni načrt, a so občanom na parkirišču pokazali le njegov osnutek.
Nazadnje smo o tej zadevi pisali jeseni, in sicer o skorajšnjem koncu dela pri projektni nalogi. Iz ljubljanske občine so nam zdaj sporočili, da je projektna dokumentacija pripravljena. Iz direkcije za vode pa so nam zagotovili, da se hidrološko-hidravlična študija še dopolnjuje in naj bi bila zaključena do konca januarja – od tega datuma nas sicer loči le še en delovni dan. »Trasa nasipa je že določena, v okviru dopolnjevanja hidrološko-hidravlične študije pa se preverjajo tudi drugi spremljajoči ukrepi v strugi za zagotovitev celovite rešitve obravnavanega območja,« so sporočili. Pri tem so dodali, da je začetek del predviden v prvi polovici tega leta, zaključek pa do marca prihodnje leto. »Končna finančna ocena bo znana po projektiranju, zato je v tej fazi še ne moremo dati,« so navedli.
Hitre obljube in počasne rešitve
Ljubljanski župan Zoran Janković je ob lanskih poplavah napovedal, da države ne bodo prosili za pomoč pri sanaciji poplavljenih domov. Te so obnovili z donatorsko kampanjo in ob pomoči nevladnih organizacij. »Državo smo prosili le, da se čim prej reši Sava, da se stvar ne ponovi in da bodo občani lahko mirno spali,« je takrat dejal župan.
»Stroka je tista, ki bo do konca leta (2023, op. a.) pripravila projektno nalogo za trajno rešitev, in takrat bomo jasno vedeli, do kdaj bomo lahko uredili območje vsaj za nekaj desetletij,« pa je takrat zagotovil Golob. Na direkciji za vode so nam povedali, da so v prejšnjem letu, torej po premierjevi napovedi, šele začeli projektiranje. Ministra za naravne vire in prostor Jožeta Novaka smo zato vprašali, ali se je premierju v čustvenem ozračju pred občani takrat morda zareklo. »Usklajeni smo s predsednikom vlade. Se je pa takrat Mestna občina Ljubljana prijavila, da bo morda malce hitreje pripravila dokumentacijo in da bomo šli v pripravo,« je pojasnil minister. Pri tem je še razložil, da se je postopek zavlekel zaradi nepredvidenih razmer. »Če bi tak projekt izvedli na hitro, ne bi bil učinkovit. Priprava dokumentacije se končuje in smo na dobri poti. Rešitev bo delno uredila nasip, delno pa tudi Savo, kar je novost. Načrt je še vedno, da bo sanacija zaključena do konca mandata,« je dodal minister in izrazil pričakovanje, da bodo pripravljalna dela stekla že februarja.
V zvezi z zamudami pa so na direkciji pojasnili, da so bile septembra izvedene geomehanske raziskave tal – pokazale so slabše karakteristike tal, kot so predvidevali. Pri tem so navedli prepustnost tal in dvig podzemne vode ter posledično pronicanje vode pod nasipom, zaradi česar so morali novelirati projektno nalogo.
Stanovalci bi rajši stroko kot politiko
»Nedopustno je, da kljub različnim obljubam in zagotovilom stanovalci ob vsakokratnem močnem deževju še vedno živimo v strahu, kdaj se bo ponovila naravna katastrofa,« je v imenu prebivalcev nabrežja sporočil Igor Kastelic. Odziv je čustven, saj smo ga prejeli v sredo, ko so bile napovedane »obilne padavine« in naraščanje rek. Kot so nam pojasnili stanovalci, vsako Arsovo opozorilo sprejmejo z velikim strahom. »Država nas ne more prepustiti le božji sreči in vremenski loteriji. Poleg strahu, ki ga prinese vsako večje deževje, so stanovalci po večini razočarani. Začetni pozitivni naboj upada. Čakanje ubija,« je pojasnil. Ko smo ga vprašali, ali še vedno verjamejo obljubam države, da se bo protipoplavna ureditev le uresničila, je potrdil, a dodal, da nimajo več zaupanja v časovnice. Pohvalil pa je komuniciranje z direkcijo za vode, ki redno odgovarja na njihove pozive, in odzivnost državnega sekretarja Boštjana Šefica. Ta naj bi jih obiskal kmalu, upajo, da brez politikov. »S seboj naj bi imel stroko, ki bi se sešla z našim odborom prebivalcev Sneberskega nabrežja z okolico. Takrat bo treba pokazati vse karte in razkriti datum začetka del,« je še sporočil Kastelic.