Bralec nas je pred dnevi opozoril, da so eno izmed hišic, ki sta bili sprva locirani na Špici, ponovno premaknili na novo lokacijo. Od poletja 2023 je bila na privezu pod hišo na Dolgem bregu, zdaj pa se nahaja približno 50 metrov nižje. Drugo so premaknili s Špice 200 metrov višje po Ljubljanici proti obvoznici.

Ena izmed hišic je po prvem premiku stala na Dolgem bregu, na reki pod hišo, ki jo podjetje Apartment oddaja na platformi Booking. Hišica je bila vidna tudi na fotografijah na platformi, a je bilo mogoče najeti le zidano hišo ob reki. Iz ponudbe pa ni jasno razvidno, ali oseba, ki najame zidano hišo, lahko vstopa tudi v plavajočo hišico.

Premik hišice so opisali kot poslovno odločitev. Foto: Bralec

Premik hišice so opisali kot poslovno odločitev. Foto: Bralec

Na zadnji seji mestnega sveta je direktor javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) Bojan Babič pojasnil, da nameravajo hišici v bližnji prihodnosti prodati. Iz LPT na naša vprašanja o podrobnejših načrtih za prodajo in razlogih zanjo še niso odgovorili.

S hiškama več stroškov

Vprašanja o oddajanju hišic smo na LPT naslovili že v začetku meseca. Takrat so nam pojasnili, da hišic še niso začeli oddajati zaradi odloka o določitvi plovbnega režima, ki prepoveduje zadrževanje na plovilih po 24. uri. To pomeni, da gostje, ki bi hišico najeli, v njej ne bi smeli prespati.

Župan Zoran Janković je postavitev hišic označil za izjemno pridobitev Ljubljane, kasneje pa je na vprašanje o uspešnosti ideje o plavajočih hišicah na Ljubljanici odgovoril, da ne more govoriti o uspehu, saj gre za neuspeh.

Pojasnili so nam še, da dogovora med javnim podjetjem LPT in podjetjem Apartment, pod katerega hišo je bila privezana hišica, ni. Po prvotnih načrtih naj bi sicer trženje in upravljanje hišic prevzel javni zavod Ljubljanski grad, ki že leta vodi hostel Celica. Premik hišice s Špice na Dolgi breg pa so opisali kot poslovno odločitev. Ob nakupu leta 2023 je LPT za hiški odštel 261.527 evrov. To pa za podjetje niso bili edini stroški, kar dvakrat so namreč morali plačati za popravilo hišic. Prvič so hišici poškodovale nutrije, nato pa je drugo ob trku poškodovalo še rečno plovilo.

Župan Zoran Janković je postavitev hišic označil za izjemno pridobitev za Ljubljano, kasneje pa je na vprašanje o uspešnosti ideje o plavajočih hišicah na Ljubljanici odgovoril, da ne more govoriti o uspehu, saj gre za neuspeh.

Hiška na Ljubljanici F Bralec

Hiška na Ljubljanici. Foto: Bralec

Podobna ideja že prej

Javnemu podjetju LPT so hiški prodali v brežiški družbi 3Maran, ki je v lasti nekdanjega direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije Sebastjana Selana. Podjetje je bilo edini ponudnik na razpisu, ki so ga objavili spomladi 2022. Iz razpisne dokumentacije je razvidno, da naj bi imela ena hiška dve spalnici, ki sprejmeta do šest ljudi, druga pa eno spalnico, ki sprejme do štiri ljudi. Obe hišici sta opremljeni še s kuhinjo, dnevno sobo z jedilnico in kopalnico.

Podobno idejo so imeli že pred leti v Klubu rečnih kapitanov, a so jim na občini takrat prepovedali, da bi ponujali prenočitve na ladjicah. »Spomnite se, kako je bilo takrat, pred 15 leti. Ladjice nasproti Špice so služile predvsem kot prostor za pijančevanje. Razmere so zdaj popolnoma drugačne,« je pred leti dejal Janković. Predlog LPT pa se mu je zdel primeren v smislu poživitve prenove Ljubljanice.

Priporočamo