Iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so sporočili, da so zaključili deratizacijo Tomanovega parka v križišču Resljeve in Masarykove ceste. Oddelek za gospodarske dejavnosti in promet Mestne občine Ljubljana je dodal, da so bili glede na poročilo nacionalnega laboratorija ukrepi zoper podgane uspešni. Tomanov park je zagrajen že od konca lanskega oktobra, ko so na mestni občini napovedali, da bo NLZOH namestil vabe proti podganam v obliki parafinskih blokov.

Kljub uspešno zaključeni deratizaciji parka pa občina za zdaj še ne namerava odstraniti ograje, so dejali na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet. Pojasnili so, da namreč zdaj deratizacijo izvajajo še v bližini stavbe na naslovu Resljeva cesta 48. In sicer zoper podgane ukrepajo tudi na območju, kjer trenutno poteka gradnja stanovanjskega objekta R49, in na zemljišču v lasti Javnega stanovanjskega sklada ob Resljevi cesti, kjer je bil nekoč skupnostni vrt Onkraj gradbišča. Če bo ljubljanski sklad pridobil gradbeno dovoljenje za stavbo s 33 stanovanji ob Resljevi cesti, se bo še letos tudi tam začela gradnja.

Na ljubljanski občini še niso napovedali, kdaj bodo odstranili panelno ograjo okrog Tomanovega parka. Foto: Tomaž Skale

Na ljubljanski občini še niso napovedali, kdaj bodo odstranili panelno ograjo okrog Tomanovega parka. Foto: Tomaž Skale

V Miklošičev park hrano odmetavali tudi, ko je bil zagrajen

Preverili smo, ali bo občina v tem delu Ljubljane ukrepala še v kakšnem drugem parku. Na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so dejali, da na drugih javnih površinah za zdaj ni predvidena deratizacija. Če pa bodo na kateri drugi lokaciji opazili množenje podgan, bodo po potrebi ukrepali, so napovedali.

Mestna občina Ljubljana je v preteklosti deratizacijo večkrat opravila v Miklošičevem parku. Zadnjič lani poleti, ko so ga prav tako ogradili s panelno ograjo, ki je dva meseca preprečevala kakršen koli dostop. Tudi v tem parku je Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano v bližino odprtin, kjer so se zadrževale podgane, nastavil vabe z aktivno substanco. Javno podjetje Voka Snaga pa je hkrati zoper podgane ukrepalo še v podzemnem kanalizacijskem omrežju v okolici. Ko je bila deratizacija končana, so uslužbenci javnega podjetja očistili površine v parku, uredili zelenice in grmovja ter zasuli luknje, ki so jih izkopale podgane, je avgusta sporočila občina.

Na občini so takrat dejali, da v Miklošičevem parku ni več glodavcev, a hkrati opozorili, da se ti lahko ponovno namnožijo, »če se ne bo upoštevalo priporočil glede hranjenja živali in odmetavanja hrane v parku in okolici. Celo v času zaprtja parka in izvedbe ukrepov so namreč ljudje kar čez ograjo metali ostanke hrane kljub našim opozorilom, da so podgane prisotne tudi zato, ker ljudje odmetavajo hrano prostoživečim živalim. Če se bo to nezaželeno početje nadaljevalo, se bo kmalu ponovilo stanje, kakršno je bilo pred izvedbo navedenih ukrepov,« so avgusta lani opozorili na občini.

Na javnih površinah, cestah in zelenicah na območju Mestne občine Ljubljana je načeloma prepovedano hranjenje prostoživečih živali. Občinski odlok iz avgusta 2015 za ljudi, ki bi kršili prepoved hranjenja, določa globo v višini 100 evrov.

Priporočamo