»Nisem še odločena, kam točno se bom vpisala, izbiram med gimnazijami Ledina, Poljane in Vič,« je povedala osnovnošolka Hana Kozjan. »Zanimam se za bolj matematično-naravoslovno smer kot pa jezikoslovno, obenem pa so mi pomembne ekskurzije, izmenjave, mogoče tudi krožki,« je še pojasnila.
Čeprav informativni dnevi olajšajo pestro izbiro programov in šol, se morajo učenci in dijaki najprej odločiti, kam sploh na informativni dan. »Bodoči dijaki morajo po tehtnem razmisleku dobiti vse informacije o posameznih šolah, informativni dnevi pa so odlični za predstavitev poteka pouka in vzdušja na šoli,« je pojasnila Marija Dominko Gabor, specialist šolske psihologije na Gimnaziji Bežigrad. V pomoč so jim tudi zdajšnji dijaki na srednji šoli, ki obiskovalce usmerjajo in jim povedo dodatne informacije.
Danes je sočasno s informativnim dnem na Gimnaziji Bežigrad potekal tudi nekoliko drugačen dan odprtih vrat, in sicer so si učenci lahko za nekaj minut pogledali potek pouka. V prvem nadstropju so zato posamezne učilnice označili z napisi kot so kemijski laboratorij, šolski projekti in drugo, vrata pa pustili na stežaj odprta.
Učencem, ki niso iz Ljubljane, pa se ob izbiri srednje šole navezujejo tudi na prometne povezave. »Med Gimnazijo Moste in Gimnazijo Jožeta Plečnika se bom odločila na podlagi vzdušja šol in pa tudi prometnih povezav,« je povedala Ana Filipa Perko, ki nam je zaupala, da jo za zdaj pot do šole še malo skrbi. V ta namen sta se danes z mamo na oglede šol odpravili z vlakom, potem pa še v obe smeri z mestnim avtobusom, da lahko bolje spozna postaje.
Pomembno je tudi vzdušje
Na Fakulteti za družbene vede (FDV) Univerze v Ljubljani so po polurni splošni predstavitvi bodoči študentje lahko veliko informacij prejeli tudi pri trenutnih študentih. Ti so namreč v avli fakultete predstavljali različna društva študentov. »Prednosti društev so socializacija, organizacija različnih okroglih miz in debat, v tem primeru glede aktualnih političnih dogodkov,« je naštel Urban Beg, podpredsednik društva Polituss. »Meni je društvo obogatilo življenje tako v študiju kot ob študiju,« je še dodal.
Tudi Matija Maver, predsednik društva Fejs, meni, da je predstavitev društev bistvena. »Zame je bila pri vpisu na fakulteto ključna predstavitev društva. Študentje tako doprinesejo neko sproščeno noto in te pomirijo, da bo vse v redu,« je povedal. Potencialni bodoči študentje dajo namreč veliko tudi na samo vzdušje na fakultetah. »Pregledala sem vse fakultete in nisem našla neke pretirane izbire za smer, ki me zanima, kulturologijo. Zato sem šla pogledat na FDV, kasneje pa grem še na Filozofsko fakulteto, kjer imajo podobni predmet, in sicer sociologije kulture. Odločila se bom potem na podlagi vzdušja,« je povedala Zarja Broder.
»Želim študirati politologijo in se še odločam med upravno fakulteto, kjer se lahko bolj usmerim v evropsko politiko ali pa FDV. Obe fakulteti bom danes obiskala, preverila bom predmetnik, kako sama fakulteta deluje in seveda vzdušje,« je svoje načrte predstavila Maja Kovač. »Ker nisem iz Ljubljane, se bom na predavanja najverjetneje vozila ali z vlakom ali avtobusom, nisem prepričana, itak oboje zamuja,« je dodala. Za politologijo se zanima tudi Nejc Vovk: »Tri leta sem bil prepričan, da bom študiral ekonomijo, vendar se mi je ta po treh letih na ekonomski gimnaziji zagabila, zato sem prišel preverit politologijo.«
»Trenutno preverjam še različne možnosti, predvsem, kako blizu mi je predmetnik. Na FDV poznam že kar nekaj ljudi, vpisal bi se na program družboslovne informatike,« je pojasnil Gašper Nagode. Med bodočimi študenti pa je nekaj tudi takšnih, ki imajo že točne načrte za študij: »Moja prva izbira za študij je pravo, potem v podiplomskem študiju pa bom najverjetneje šel na novinarstvo. Slišal sem namreč, da je pravo dobra podlaga,« je povedal Peter Bajc, ki je sicer na informativne dni za študij prava šel že prejšnje leto.
»Pri tistih, ki že vedo, kam se naprej vpisati, so informativni dnevi samo pika na i. Sam bi ocenil, da je vsaj polovica dijakov, pri katerih še vedno prevladuje visoka stopnja neodločenosti. Nekateri sploh ne vedo, kam se vpisati, drugi izbirajo med več fakultetami,« je povedal Petar Petkovski, študent tutor na FDV. »Ravno iz tega vidika je format informativnih dni dober, ker lahko v enem vikendu pogledajo tri fakultete. Po drugi strani pa je slabost ta, da ne morejo vsi izpolniti teh treh terminov,« je še dodal.