Jutri bodo v mestni hiši predstavili dela na grajskem griču, je napovedal ljubljanski župan Zoran Janković. Gre za projekt, ki je že lansko leto sprožil precej vprašanj in bojazni, saj med drugim vključuje posek večjega števila dreves. V predlogu rebalansa proračuna je občina projektu nadela ime Zavarovanje objektov pod zahodnim pobočjem ljubljanskega gradu. Janković je pojasnil, da bodo predstavili, kaj natančno bodo delali in zakaj.

Lani so Dnevniku na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet le v grobem predstavili projekt in njegov namen, saj so pojasnili, da podrobnosti o delih na gozdnih površinah niso še niti dorečene niti usklajene. Takrat so povedali, da je posek dreves predviden na zahodnem in severnem delu grajskega pobočja oziroma na območju od vzpenjače na grad do Mačje steze in izteka ulice Reber.

Lani so na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet pojasnili, da je posek dreves na grajskem griču povezan z zagotavljanjem varnosti objektov tik pod pobočjem.

Zavarovati želijo stavbe pod gričem

Lani so na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet pojasnili, da je posek dreves na grajskem griču povezan z zagotavljanjem varnosti stavb tik pod pobočjem. »Nevarnosti na strmem pobočju predstavljajo predvsem erozijski procesi, ki med intenzivnimi padavinami povzročajo tokove blatne gošče, pomešane s kamenjem in manjšimi skalami, ter predstavljajo nevarnost za objekte. Prav tako varnost ogroža zelo velik del drevja, ki zaradi neustreznega habitusa ne prispeva k stabilnosti pobočja, zato obstaja velika verjetnost, da se to drevje prevrne, kar ogroža stabilnost brežine. Ukrepi so namenjeni predvsem krepitvi varovalne vloge gozda,« so lani razložili na občinskem oddelku.

Na občini so zagotovili, da bo posek izveden tako, da se bosta stabilnost gozda in sposobnost pomlajevanja okrepili. »Saditev novih dreves v gozdovih ni običajna in tudi na tem območju ni predvidena. Vsekakor se bo od poseka naprej redno izvajalo gojitvena dela, ki so namenjena pravilnemu usmerjanju razvoja gozda,« so lani povedali na občini. Lani drevesa še niso bila označena za posek, saj so na občini napovedali, da jih bodo odkazali po pridobitvi strokovnega mnenja ljubljanske biotehniške fakultete. Iz predloga rebalansa je razvidno, da je oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire omenjene fakultete že pripravil strokovno mnenje.

Ob tem so poudarili, da jim glavni okvir za gospodarjenje z mestnimi gozdovi predstavlja gozdnogospodarski načrt za gozdnogospodarsko enoto Ljubljana, kamor sodi tudi grajski grič. Slednji sodi tudi med varovana območja narave. Na Zavodu za varstvo narave Slovenije so povedali, da so leta 2021 občini izdali strokovno mnenje o sečnji in spravilu lesa z grajskega griča, leta 2022 pa so izdali še strokovno mnenje o gradnji horizontalne ograje in talne mreže, ki bi varovali pod pobočjem zgrajene stavbe. Vodja ljubljanske območne enote Zavoda za varstvo narave Slovenije Alja Grošelj nam je povedala, da je direktor zavoda za varstvo narave Teo Hrvoje Oršanič prejel osebno vabilo župana na jutrišnjo novinarsko konferenco, da pa projekta, ki ga bo občina predstavljala, ne poznajo.

Predlog rebalansa proračuna še razkriva, da si bo občina pri spravilu in odvozu posekanega lesa pomagala s helikopterjem. »Navedena metoda spravila je bila najvišje postavljena v modelu rangiranja tehnologij sečnje in spravila lesa na primeru grajskega griča. Spravilo samo vrednostno predstavlja polovico vseh načrtovanih gradbenih del,« je razvidno iz predloga rebalansa. Ocenjena vrednost projekta je nekaj več kot 1,2 milijona evrov. Denar zanj bo občina vzela od pobranih turističnih taks. 

Priporočamo