Družba Boscarol je pred dvema letoma od hrvaške Podravke odkupila dobrih 9 in pol hektarov obširno območje kompleksa Žita na ljubljanskem BTCju. Prejšnji mesec so začeli z rušenjem masivnih železnobetonskih objektov mlina. Decembra bodo nadaljevali z rušenjem silosov, dela pa naj bi se zaključila v drugi polovici naslednjega leta. »Žitovi silosi in mlin so del ljubljanske zgodovine, zato smo jih pred rušenjem dokumentirali od znotraj in od zunaj,« je načrte pojasnil podjetnik Ivo Boscarol. Ta je danes medijem priredil pravo predavanje o zgodovini objektov, ki so že v procesu rušenja.
Med drugim so preračunali, da je vrednost gradnje silosov leta 1967 znašala nekaj čez 405 milijonov evrov. Razširitev iz leta 1975 pa še dodatnih 86 milijonov evrov. Družba Boscarol je območje leta 2022 odkupila za 20 milijonov evrov od Podravke, ki je lastnica Žita od leta 2015, a že tri leta prej.
Kliknite na silosi.net in spremljajte dnevno dogajaje na gradbišču
Dokumentirali so kompleks tudi s posnetki iz zraka in 3D-modeli. Zgodovini in prihodnosti so posvetili tudi spletno stran silosi.net Na tej spletni strani bo mogoče spremljati rušenje v živo z tehnologijo, ki jo je razvila družba Xpro, ki je za ta projekt izdelala posebno napravo. »Razvili smo posebne kovčke s kamerami, ki jih lahko premikamo po gradbišču. To smo razvili posebej za družbo Boscarol, januarja pa bomo pripravili tudi aplikacijo,« je povedal Leo Oblak iz družbe Xpro.
Kdaj do stanovanj ni jasno
»Ne mislimo delati luksuznih stanovanj, ampak prijazno sosesko, dostopno vsem,« je zagotovil Boscarol. Stanovanj v bodoči soseski poimenovani Galaksija naj bi bilo več kot tisoč. Pred odločitvijo za rušenje kompleksa so opravili temeljito analizo, ali bi bilo mogoče obstoječe objekte vključiti v načrtovane objekta, a se to ni izkazalo za praktično je pojasnila Maša Čertalič, ki je družbi zadolžena za strateške investicije. »Dve leti nazaj smo se odločili za nakup te nepremičnine na zelo zanimivi lokaciji, saj je to največji zazidljivi kompleks v tem delu Ljubljane. To je strateško zanimivo področje, saj je dobro povezano z avtocesto. Takrat tudi nismo vedeli, da se je delal nov priključek na obvoznico. Nismo pa ob nakupu čisto vedeli, kaj bi tukaj počeli, pomembno nam je bilo, da smo dobili enovito območje z enim lastnikom in tudi bližina trgovskega središča nam je pomembna,« je povedala Čertaličeva. Ta je še dodala, da tudi sedaj končni koncept za poslovno-stanovanjsko sosesko Galaksija še ni dorečen.
Pri tem pa opozorila, da so po trenutnem občinskem podrobnem načrtu opredeljene tri različne rabe, v družbi pa bi radi rabo poenotili, kar so že prosili ljubljansko občino. Do sprejema ustreznih aktov bi lahko prišlo v petih letih, lahko ti pa bodo podlaga za gradbena dovoljenja. V družbi so še izpostavili, da bi v tem kompleksu lahko bilo 1000 stanovanj, 3000 parkirnih mest in 40 tisoč kvadratnih metrov poslovnih prostorov. So pa večkrat poudarili, da so njihovi načrti še nedoročeni, prav tako so odprti za zunanje predloge. Boscarolova Galaksija na robu Ljubljane se tako ne bo realizirala še tako hitro. Bodo pa v vmesnem času območje namenili za parkirišča bližnjega objekta Koloseja, ki je prav tako v lasti družbe. Novi multi kino z koncertno dvorano, preimenovan v Odisejo, naj bi se odprl po novem letu.
Jože Mermal iz družbe BTC je zelo naklonjen Boscarolovim načrtom, ki da sovpadajo z širšo vizijo poslovne cone. »Zadali smo si, da Šmartinsko cesto od Žita do središča mesta revitaliziramo. Šmartinka je ena izmed najbolj degradiranih in zanemarjenih delov in ima največji razvojni potenical v Ljubljani,« je povedal Mermal, ki je še dodal, da pri načrtih konstruktivno sodelujejo tudi z mestno občino Ljubljana.
Rušili bodo počasi in previdno
»Revitalizacija kompleksa Žito v ljubljanskem BTC že napreduje,« je še poudaril Boscarol. Tako naj bi še pred galaksijo na tem območju bil paketomat Pošte Slovenija, polnilnice za električna vozila in paketomat Pošte Slovenije. Za rušenje so izbrali družbo Dolinšek Transport, prejeli so osem ponudb tudi iz tujine, odločili pa so se za lokalnega izvajalca. V družbi so pojasnili, da bodo rušenje izvedli postopoma in brez eksplozivnih sredstev. Materiale bodo reciklirali in na splošno tekom del skrbeli za čim manj emisij prahu in hrupa. Pas argentinska ceste bo naslednje leto nekaj dni zaprt zaradi rušenja silosov tik ob cesti, večjih motenj pa ne pričakujejo.