Mestna občina Ljubljana (MOL) je s spremembo odloka o posebni rabi javnih površin novembra 2020 zaradi pritožb stanovalcev in obiskovalcev prestolnice močno zaostrila pravila za nastopanje uličnih glasbenikov in ostalih umetnikov. Možnost za nastope je prostorsko skrčila na 19 lokacij, čas, ko so dovoljeni, pa občutno skrajšala. Dodatna zahteva je, da lahko umetnik na posamezni lokaciji ostane največ dve uri, nato mora možnost nastopa prepustiti drugim izvajalcem. Na posamezni lokaciji smejo biti ulični glasbeniki prisotni zgolj enkrat dnevno. Že z odlokom iz leta 2016, ko je MOL prvič omejil čas nastopanja, je prepovedana tudi uporaba ozvočenja.
Število uličnih glasbenikov se je skrčilo na desetino
»Določila MOL so preveč rigorozna in neživljenjska, obenem tudi siromašijo življenjski utrip v prestolnici. Ljubljana je bila nekoč pomemben in mednarodno poznan kraj za ulično nastopanje, kar jo je zelo bogatilo. Od spremembe odloka se je število nastopajočih uličnih umetnikov skrčilo zgolj na desetino,« pravi Thierno Diallo, 49-letni kontrabasist, ki igra v različnih skupinah po klubih, nastopanje na ulici pa vidi kot priložnost za dodaten zaslužek in »dobro vajo«.
Možnosti za ulične nastope so po njegovih besedah tako časovno kot prostorsko preveč omejene. »V obdobju izven turistične sezone so med tednom nastopi možni le tri ure na dan, v času turistične sezone pa se ta čas podaljša le za eno uro. Poleg tega je razpoložljivi čas za ulične nastope večji del leta razdrobljen, kar zelo otežuje, mnogim pa celo onemogoča nastopanje. Prav v tistem času, ko je dovoljeno nastopati, lahko dežuje ali pa je tako mraz, da ni mogoče igrati,« pojasnjuje Diallo.
»To, kar je s spremembo odloka storil MOL, je katastrofa. V tako kratkem času in na tako malo lokacijah se je zelo težko organizirati. Pogosto se dogaja, da je določen prostor že zaseden in ne moreš drugače, kot da se umakneš, s tem pa seveda izgubiš možnost za zaslužek,« pravi Zoran Mosić, 57-letni saksofonist, ki se z uličnim nastopanjem po Ljubljani ukvarja že 16 let. Na začetku se je s tem preživljal v celoti, zdaj, ko ima službo kot negovalec v domu za ostarele, pa to dela za »dušo in sprostitev«.
Gneča na Prešernovem trgu in Šuštarskem mostu
Med 19 za nastope predvidenimi lokacijami so po Diallovi oceni ustrezne zgolj tri ali štiri. »Večina dovoljenih lokacij je neprimernih, bodisi zaradi majhnega pretoka ljudi bodisi zaradi hrupa cestnega prometa ali glasne glasbe iz bližnjih lokalov,« pojasnjuje. »Z omejitvijo prostora, na katerem se ulično nastopanje lahko izvaja, je mestna uprava močno obremenila tisto peščico dovoljenih mest, ki so za ulično nastopanje najprimernejša, kar še posebej velja za Prešernov trg in Šuštarski most. Ob tem pa je popolnoma onemogočila nastope na nekaterih za to zelo primernih mestih, kot so Mestni trg, Stritarjeva ulica, Čopova ulica, Adamič-Lundrovo nabrežje, Ciril-Metodov trg, Pogačarjev trg, Vodnikov trg …« pravi Diallo.
Po njegovem mnenju je nesmiselna in nepotrebna tudi prepoved uporabe kakršnih koli, tudi najmanjših zvočnikov, med drugim tistih preko mobilnega telefona. Nekateri akustični inštrumenti so namreč lahko precej glasnejši. Kot ugotavlja, so zaostritve pogojev z ulic sicer res spravile številne neuvidevne in moteče izvajalce, težava pa je v tem, da se je to zgodilo na račun omejevanja uličnega nastopanja vseh, tudi dobrih, primernih, uvidevnih in nemotečih izvajalcev.
Ljubljanski ulični glasbeniki so v zadnjih letih pripravili že več javnih shodov, s katerimi so želeli opozoriti na svoje probleme. Zdaj pripravljajo peticijo, v kateri bi mestni upravi predlagali nekatere kompromisne rešitve, v načrtu imajo tudi še en javni shod pred magistratom.
Globa za kršitve znaša 150 evrov
Na MOL pravijo, da so s spremembo odloka sledili ureditvam v drugih evropskih prestolnicah in lastnemu zaznavanju problematike. Kot ugotavljajo, se ulični umetniki večinoma držijo pravil, se pa vedno najdejo tudi izjeme. Večina kršitev je povezana z nastopanjem izven dovoljenega časa in uporabo ojačevalca zvoka. Predvidena globa za kršitve znaša 150 evrov za posameznika, 1000 evrov za pravno osebo in 500 evrov za odgovorno osebo. Koliko je teh glob, nam na MOL niso znali povedati. Nadzor nad določili odloka izvaja Inšpektorat MU MOL, ki pa evidence o izrečenih globah za ulične nastope ne vodi ločeno. Praviloma gre za ponavljajoče se kršitve, kljub predhodnemu opozorilu. Spremembe odloka po navedbah MOL v kratkem niso predvidene.