Poplave 4. avgusta 2023 so tudi na območju mesta Kamnik močno poškodovale desno brežino Kamniške Bistrice, vendar je do rušitve opornega zidu ob Maistrovem mostu prišlo šele pred dnevi. Minuli vikend, natančneje v soboto zgodaj popoldne, se je večji del zidu – gre za utrjeno brežino neposredno ob nosilni konstrukciji mostu -, porušil v strugo reke. Natančnejši ogled preostalega dela opornega zidu, predvsem del tik pod mostom, tudi že kaže vidnejše razpoke.

Sanacijo mostu pričakujejo kmalu

Na Občini Kamnik, kamor smo vprašanja naslovili že v ponedeljek, odgovarjajo, da je uporaba mostu pri kamniški tržnici še vedno varna. »Občina Kamnik je v prvi fazi zavarovala območje porušitve mostu. Na Direkcijo za vode RS smo 3. februarja poslali prijavo poškodovane desne brežine Kamniške Bistrice, skupaj s slikovnim gradivom,« so nam odgovorili na občini in tudi dodali: »Predvidevamo, da se bo sanacija pričela v najkrajšem možnem času.«

Kot so spomnili na portalu kamnik.info, je Maistrov most nadomestil nekdanji Železni most, ki je na omenjenem mestu trdno stal 107 let. Maistrov most je razmeroma nov, saj je bil zgrajen v času mandata župana Toneta Smolnikarja pred dobrimi petindvajsetimi leti. Gradilo ga je pozneje propadlo podjetje SCT, ki ga je vodil razvpiti, zdaj že pokojni ter s kamniškim zlatim občinskim priznanjem nagrajeni Ivan Zidar. Gradnja mostu je ob prelomu tisočletja med Kamničani vzbudila nemalo polemik, še posebej zato, ker Maistrov most na nek način ni bil nikoli dokončan, oziroma vsaj ne tako, kot je obljubljal tedanji župan, so zapisali v uredništvu portala.

Predhodnik današnjega mostu kljuboval času

Predhodnik Maistrovega mostu je imel granitno oziroma kamnito ladjico, iz neuničljivega kamna pa so bili zgrajeni tudi oporni zidovi, ki so vodnim ujmam in zobu časa kljubovali več kot stoletje. Večina omenjenega kamna je bila med rušitvijo starega mostu oštevilčena in odstranjena, kljub temu da je takratna občinska oblast vehementno in »zaprmej« zagotavljala, da bo kamen znova uporabljen. Še več, postal naj bi gradbeni material za zasebne hiše oziroma vile nekaterih vplivnih posameznikov, so zapisali na portalu. Strasti in polemike ob gradnji Maistrovega mostu so bile celo tako razgrete, da je spominska tabla, ki je bila vgrajena na mostu, že nekaj dni po odprtju le-tega končala v Kamniški Bistrici.

Priporočamo