Že nekaj let se pred silvestrovim vsakič znova pojavi vprašanje, kaj bo Mestna občina Ljubljana storila glede ognjemeta. Se bo le odločila in se zaradi negativnih vplivov pirotehnike na okolje in zdravje ljudi ter živali odpovedala petminutni zvočno-svetlobni sliki ognjemeta z ljubljanskega gradu? Tako se sprašujejo nekateri občani in ponavljajo pozivi svetniškega kluba Levice k odpovedi ognjemeta. Na škodljivost ognjemeta že nekaj let opozarja Agencija za okolje RS. Pri eksploziji se namreč sprostijo snovi, ki zastrupljajo ozračje, povzročajo kratkotrajno izjemno povišane koncentracije onesnaževal in predstavljajo tveganje za zdravje. Poleg tega je tudi že lani znanstvenica Maja Remškar z Instituta Jožefa Stefana poudarila, da četudi se na trgu pojavljajo za okolje manj nevarni ognjemeti, čisto vsak onesnažuje zrak, eni bolj, drugi manj.
A ne glede na opozorila in pozive k ukinitvi na Mestni občini Ljubljana tudi letos vztrajajo pri ognjemetu. Ta bo, kot je dejal ljubljanski župan Zoran Janković, trajal pet minut in bo ekološki, zanj pa bo občina odštela sedem tisoč evrov. Pri čemer je ljubljanski župan na novinarsko vprašanje, da je po mnenju nekaterih strokovnjakov tudi ekološki ognjemet za okolje škodljiv, odgovoril, da ima vsak pravico do svojega mnenja. »Že leta delamo in odgovarjamo enako ter smo trdno prepričani, da z organizacijo ognjemeta, ki ga vsi gledajo, zmanjšamo število ognjemetov, ki jih izvajajo brez soglasja,« je pojasnil. In dodal: »Do zdaj je naš ognjemet vedno prejemal vse pohvale, praktično nobene kritike, razen tega, da bi ga ukinili.«
»Ognjemet prinaša veliko veselja«
Podobno kot že v minulih letih so tudi letos na poziv svetniškega kluba Levice, da bi ljubljanski ognjemet odpovedali, v Turizmu Ljubljana odgovorili: »V Mestni občini Ljubljana se nismo odločili za ukinitev ognjemeta z grajskega griča, saj ta prinaša veliko veselja meščanom in obiskovalcem našega mesta.« Poleg tega so ponovno izpostavili, da uporabljajo zgolj izstrelke, ki so v skladu zakonodajo EU in imajo CE-certifikat, in da vse izdelke vsako leto tudi testirajo. Poleg tega so dodali, da so izdelki izključno iz papirja oziroma razgradljivih materialov. »Pri ognjemetih, ki jih naroči Mestna občina Ljubljana, gre za razmeroma kratkotrajno onesnaževanje zraka, kar potrjujejo tudi uradne meritve kakovosti zraka,« so še pojasnili.