Dvor. Po desetletjih želja in prizadevanj se na Dvoru v teh dneh končno začenjajo obnovitvena dela na kompleksu nekdanje Auerspergove železarne, v 19. stoletju največje na območju južno od Alp. Kulturni spomenik državnega pomena naj bi prenovljeno podobo, če ne bo večjih zapletov, dobil še letos. Nosilec obnove je ministrstvo za kulturo, pri pripravi vsebin pa sodelujejo še Zavod za varstvo narave, Zavod za varstvo kulturne dediščine in Dolenjski muzej.

»Krepko več kot desetletje si Žužemberk in Dvor prizadevata za prenovo tega veličastnega in pomembnega kompleksa, zadnja tri leta pa sem se s tem ukvarjal vsak teden. Če ne bi občina tako vztrajala, tega denarja za obnovo na Dvoru zagotovo ne bi dobili,« je prepričan župan Žužemberka Jože Papež. Potem ko so bile na prvem razpisu za izbor izvajalca pred leti ponudbe bistveno višje od zagotovljenih sredstev, je pri drugem razpisu zatajil državni portal za javna naročila in je moralo ministrstvo zaradi pritožbe enega od ponudnikov razpis razveljaviti.

Uspel šele četrti razpis

Pri tretjem so ponudbe spet presegale zagotovljena sredstva, šele četrti razpis sredi lanskega leta je končno uspel, izbrano je bilo koroško podjetje Kograd IGM. Prenova, ki bo potekala pod budnim očesom Zavoda za varstvo kulturne dediščine, je ocenjena na skoraj 2,3 milijona evrov, od tega bo več kot dve tretjini evropskih sredstev, preostalo bosta zagotovila ministrstvo za kulturo oziroma država ter občina, ki mora poskrbeti za električno in kanalizacijsko omrežje.

Prenovili bodo lončarijo (nekdanjo modelirnico), ki je edina v celoti ohranjena stavba železarskega kompleksa in kjer bo svoj prostor dobila moderna predstavitev območja Nature 2000, reke Krke, Krakovskega gozda in z njimi povezana kulturna dediščina ter seveda predstavitev železarne. V prenovljeni stavbi bo tako prostor dobila tudi največja zbirka predmetov iz dvorske železarne, ki jo hrani Dolenjski muzej. Strojnico oziroma trajberk bodo deloma porušili in na novo dogradili, saj je tisti del objekta, ki je bil zgrajen po drugi svetovni vojni, v zelo slabem stanju, pravi odgovorna konservatorka za železarno pri Zavodu za varstvo kulturne dediščine Novo mesto Judita Podgornik Zaletelj.

Obnovljena železarna prinaša turistični preboj

V novi stavbi bodo uredili informacijski center, večnamensko dvorano, manjši gostinski obrat in druge spremljevalne prostore. V ostanke kovaškega ognjišča, ki je najbolj reprezentativen objekt nekdanje železarne in je bil pred nekaj leti obnovljen, po besedah Podgornikove ne bodo posegali. »Bo pa cel kompleks parkovno urejen, s predstavitvami lokacij še drugih objektov, denimo vodnih koles, kanalov, peči, dimnikov,« dodaja.

Podgornikova ob tem upa tudi na sodelovanje z družino Novinc, ki ima le nekaj korakov stran zasebno galerijo s predmeti iz dvorske železarne. »To bi bilo odlično vsebinsko dopolnjevanje. Tako bodo lahko po prenovi obiskovalci deležni res celovite zgodbe dvorske železarne,« pravi. Pridih sodobnosti bodo kompleksu dodali s polnilnico električnih koles in avtomobilov.

Dolgo pričakovana prenova železarne predstavlja velik turistični preboj ne le občine, ampak kar vse Suhe krajine in Dolenjske, pravi župan Jože Papež. »To bo pomembna turistična točka v občini, ki bo obiskovalce, upam, pri nas zadržala tudi malo dlje. Hkrati bo polna učnih vsebin, primernih tudi za otroke, ki bodo spoznali tako območje reke Krke kot delovanje in pomen nekdanje železarne.« 

Priporočamo