V Centru vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga v Vitanju so odprli prenovljene razstavne površine, ki so jih vsebinsko oblikovali zadnjih osem mesecev. »Prvič v desetletni zgodovini je zdaj prostor zapolnjen v celoti, s čimer postajamo atraktivna in tudi vsebinsko bogata institucija,« pravi direktor centra Dominik Kobold. Prenova obsega sklop štirih razstav z dodanimi interaktivnimi elementi, in sicer Umetnost znanosti kozmologije, kjer izpostavljajo ključne osebe in obdobja raziskovanja vesolja od prazgodovine do novega veka. Sledi prenovljena razstava o Hermanu Potočniku Noordungu in njegovih sodobnikih, na katere je med drugim vplivalo tudi Potočnikovo delo, razstavni niz pa se zaključi s predstavitvijo skrivnostnega vesolja. »Razpoznavna vloga našega zavoda je izrazito interdisciplinarna in se gradi na aktivnem povezovanju podjetništva, gospodarstva in turizma, znanosti in izobraževanja ter umetnosti in kulture. V oblikovanje razstav in vseh povezanih vsebin se je vključila široka interdisciplinarna ekipa posameznikov in podjetij. Dali smo možnost mladim kreativnim osebam na začetku kariere in ustvarjanje dopolnjevali s priznanimi ponudniki kreativnih rešitev. V primerjavi s podobnimi institucijami postajamo s prenovo vsebinsko zelo bogati, močno se je okrepila izobraževalna funkcija, pomembna za obiske šolskih skupin, hkrati pa dopolnjujemo turistično ponudbo destinacije s ciljem pritegniti čim več obiskovalcev ne samo v Vitanje, ampak tudi na destinacijo Rogla-Pohorje, s čimer se bodo lahko krepili tudi lokalni ponudniki. Verjamemo, da prenova prinaša svetlo prihodnost, in se veselimo dela z obiskovalci. Načrtujemo tudi vrsto novih vsebinskih projektov, ki bodo centru Noordung dodatno dvignili pomembnost na področju lastnih razvojnih aktivnosti,« poudarja Kobold.
Razkrivajo tudi skrivnosti
Lune in Marsa
Statičnemu delu razstave so dodali razširjeno resničnost (AR) predstavitve kozmoloških modelov, gravitacijski tulec, zvoke sferne harmonije, ki jo ustvarja vesolje, in različne interaktivne videovsebine Slovenija v vesolju, kjer se slovenski vesoljski sektor predstavlja na videozidu. Številna podjetja se na zanimiv in interaktiven način predstavljajo s svojimi produkti, povezanimi z vesoljsko panogo.
Interaktivne aplikacije, med katerimi je na primer videosimulacija upravljanja avtonomnega robota Sara, omogočajo poglobljeno spoznavanje posameznih podjetij. V obzorjih kozmosa, kjer prikazujejo življenje v vesolju z originalnim astronavtskim kombinezonom Randolpha Jamesa Bresnika, predstavljajo pomen vesoljskih teleskopov in raket za raziskovanje vesolja ter razkrivajo skrivnosti Lune in Marsa. V umetniški multimedijski instalaciji Potovanje v vesolje zavesti se skozi abstraktni avdiovizualni avtorski video obiskovalci poglobijo v svojo zavest, s pomočjo možganskih senzorjev pa odzive frekvence možganskih valov pretvarjajo v personalizirano grafično projekcijo možganske slike.
Obisk se povečuje
»Center Noordung prikazuje dosežke slovenske vesoljske industrije na poljuden in razumljiv način. Pozitivna plat tovrstne promocije je tudi, da lahko znanje na preprost način prenašamo na vedoželjne šolarje in dijake, s čimer se na dolgi rok povečuje tudi zanimanje za inženirski poklic. To bi lahko pripomoglo k razcvetu vesoljske industrije tudi pri nas, s tem bi ustvarili tudi številna nova delovna mesta,« pa meni Tomaž Rotovnik, predstavnik vesoljskega sektorja in direktor podjetja Skylabs, ki je v centru Noordung pred tremi leti razstavilo tudi maketo satelita Trisat ter samohodnega robota Sara.
Nekdanje Kulturno središče vesoljskih tehnologij, ki je pred desetimi leti nastalo kot središče kulturizacije vesolja na pobudo umetnikov Mihe Turšiča in Dragana Živadinova, od prestrukturiranja leta 2017 upravlja gospodarsko ministrstvo. Zelo so veseli, da se jim obisk zadnja leta povečuje in da je tudi v minulih dveh letih epidemiji navkljub na leto prišlo 15.000 obiskovalcev.