Družba za avtoceste Republike Slovenije (Dars) išče izvajalca, ki bo saniral več parcel na Ljubljanskem barju in z njih odstranil nezakonito odložene gradbene odpadke. Javno dostopna dokumentacija razkriva, da gre za gradbene odpadke, ki so bili odloženi že v času gradnje južne ljubljanske obvoznice. Čeprav ni bil tisti, ki je nezakonito odložil odpadke, bo moral Dars sanirati državno zemljišče na Ljubljanskem barju, ker ga upravlja, so odločili na inšpektoratu za okolje in prostor.

Sanacija odpadkov bo Dars, kot kažejo prejete ponudbe potencialnih izvajalcev, stala več sto tisoč evrov. Za posel se poteguje pet ponudnikov, ponudbe pa skupaj z davkom na dodano vrednost znašajo od 333.000 evrov (Euronep ekologija) do kar 620.000 evrov (CRGP celovite rešitve v gradbeni panogi). Na inšpektoratu, ki je postopek uvedel leta 2021, so poudarili, da Dars, kljub temu da ni povzročitelj, ves čas inšpekcijskega nadzora kooperativno sodeluje z inšpektorji in je izrazil pripravljenost, da ustrezno poskrbi za odpadke. Dars je po pozivu inšpektorata pred časom z lastno mehanizacijo odstranil nekatere odpadke. A pozneje se je izkazalo, da je na območju večja količina odpadkov, ki jih je deloma tudi že prerasel gozdiček. Odloženi naj bi bili večinoma ostanki betona, opeka in zemeljski izkop. Šlo naj bi za okoli 1000 kubičnih metrov nelegalno odloženih odpadkov. Ker takšna količina presega Darsove zmogljivosti, so izvajalca sklenili poiskati z javnim naročilom.

Na odpadke prvič
opozorili pred 20 leti

Inšpektorat je v zvezi s sanacijo območja za mnenje zaprosil Zavod Republike Slovenije za varstvo narave in direkcijo za vode, saj so odpadki na območju varovane narave in poplavnem območju. »Prijavo oziroma obvestilo, da gre s stališča ohranjanja narave za neprimerno odlaganje gradbenih odpadkov, smo na inšpektorat za okolje in prostor poslali pred približno 20 leti, ko današnji naravovarstveni statusi še niso obstajali,« so poudarili na zavodu za varstvo narave. Danes parcele, na katerih so odpadki, sodijo v krajinski park Ljubljansko barje, območje Nature 2000, hkrati pa gre tudi za območje, ki ima status ekološko pomembnega območja, poudarjajo na zavodu. Na čigavo pobudo so leta 2021 uvedli inšpekcijski postopek, nam na okoljskem inšpektoratu niso povedali, saj so dolžni varovati tajnost vira prijave.

Z vidika sanacije barjanskih tal bi bili po mnenju zavoda za varstvo narave smiselni odstranitev vseh nezakonito odloženih odpadkov in ponovna ureditev barjanskega travnika. Kot sprejemljivo rešitev pa so dopustili tudi možnost, da Dars odstrani vse odpadke razen tistih, ki jih je spontano porasel gozdič. »Ta v odprti krajini služi kot bivališče ali zatočišče za nekatere prostoživeče vrste in tako podpira biotsko raznovrstnost območja. Še posebno so pomembne debelejše vrbe v njem,« so pojasnili na zavodu.

Poplavno ogroženo območje

A kot kaže, bo moral Dars odstraniti vse odpadke in zemljišče vrniti v prvotno stanje pred nasutjem, saj so na direkciji za vode poudarili, da gre za poplavno območje. »Odlaganje gradbenih odpadkov na zemljišče, ki je poplavno ogroženo, ima lahko ob poplavi škodljiv vpliv na vode, vodna ali priobalna zemljišča in povečuje poplavno ogroženost območja, zato je skladno z drugim odstavkom 86. člena zakona o vodah prepovedano,« so svoje mnenje utemeljili na direkciji. Ob tem pa so na zavodu za varstvo narave dodali, da je v Krajinskem parku Ljubljansko barje nasipavanje zemljišč (razen stavbnih) poleg zadržkov zaradi poplavne varnosti prepovedano tudi zato, ker uničuje značilna barjanska tla, »ki so lokalna in naravna posebnost«.

Na okoljskem inšpektoratu so povzeli, da bo moral Darsov izvajalec pri sanaciji odpadkov upoštevati osnovne naravovarstvene usmeritve. In sicer bo moral drevesa in drugo vegetacijo odstraniti do konca februarja oziroma v času zunaj obdobja razmnoževanja in prisotnosti najobčutljivejših prostoživečih vrst živali. Priporočili so, naj odpadke odkoplje in odpeljejo čim prej po poseku dreves. Po odvozu odpadkov bo moral Dars poskrbeti, da bo zemljišče zatravljeno, nato pa bo moral vzdrževati barjanski travnik. V prihodnosti bo moral preprečevati širjenje invazivnih tujerodnih rastlin in seveda nadaljnje odlaganje odpadkov. 

Priporočamo