Letošnja 39. festivalska edicija prinaša LGBT+ zgodbe iz 27 svetovnih kinematografij, med njimi so tako odmevni ter nagrajevani filmi priznanih režiserk in režiserjev kot tudi tisti, s katerimi se bodo poklonili že pokojnim ustvarjalcem ter tako odstrli kuliso v filmsko zgodovino. Vsega skupaj bodo predvajali 24 igranih celovečernih filmov in dokumentarcev ter 19 kratkih filmov. Med festivalom si bo na spletu mogoče brezplačno ogledati nekaj kratkih filmov. Festival bodo sklenili z odločitvijo tričlanske mednarodne žirije, ki bo izbrala najboljši igrani film, gledalci pa bodo izbrali najboljši celovečerec. Uradna otvoritev bo to soboto, 9. decembra, v Kinodvoru ob 21. uri, ko bodo predvajali kratki animirani film Alma, neuklonljiva ženska, ki temelji na slikanici Huiqin Wang in Milana Dekleve z naslovom Mala Alma na veliki poti iz leta 2020. Kratki film je plod sodelovanja med že omenjeno slikarko in vizualno umetnico Huiqin Wang ter vizualnim umetnikom in animatorjem Andrejem Kamnikom. Filmska zgodba se dotika življenja Alme Karlin, natančneje poglavja, ki ga je preživela na Japonskem in Kitajskem. Znano je, da je leta 1913 k Almi v Celje prišel njen edini zaročenec kitajskega rodu. Popotnica se na koncu za poroko ni odločila, temveč je zaživela samostojno, po svojih pravilih in kasneje s svojo partnerico Theo. Kaj so si drugi mislili o tem, ni vplivalo na njene življenjske odločitve. Animirani film je tudi prejemnik nagrade rožnati zmaj za najboljši slovenski kratki film.

Od Afrike do Bolgarije

Zaradi letošnjega gostovanja slovenskih filmov na festivalu v Seulu bo na ljubljanskem Festivalu LGBT filma poseben fokus na južnokorejski filmski produkciji, ki se zelo razvija, tudi glede LGBT+ tematik, čeprav je država v zvezi s tem področjem precej konservativna. Na sporedu je tudi nekaj filmov, ki jih slovenski gledalci redko vidimo. Med njimi sta dva afriška filma, prvi je dokumentarec o nasilju nad LGBT+ skupnostjo v Ugandi z naslovom Out of Uganda, drugi je celovečerni igrani film iz Nigerije Vse barve sveta so med črno in belo, ki govori o strahu, skrivanju in pasteh istospolne ljubezni. S podobno tematiko se sooča bolgarski film Liuben, postavljen v romsko tradicionalno skupnost. Po tej projekciji bo sledil pogovor z režiserjem Vencijem Kostovom. V sodelovanju z YHD bodo prikazali izjemen brazilski dokumentarec Aseksibilnost o hendikepu in spolnosti ter mehiški film Vsa tišina, po katerem bo potekal pogovor z režiserjem Diegom del Riom.

Festival LGBT filma se bo letos ozrl še v preteklost, k velikanoma slovenskega filma Františku Čapu in lani umrlemu režiserju amaterskih filmov Stanku Jostu, znanemu tudi po prvem slovenskem homoerotičnem filmu Dečki iz leta 1976. Slednjemu so posvetili tudi manjšo razstavo v dvorani Slovenske kinoteke. Ob 30-letnici smrti britanske ikone gejevskega filma Dereka Jarmana bodo v Kinodvoru predvajali njegov zadnji film Modra.

Del festivala pa ni samo popotovanje v raznolike filmske izraze in pripovedi, temveč bodo organizatorji pripravili tudi več drugih dogodkov, kot so že omenjeni pogovori s filmskimi ustvarjalci in povabljenimi gosti, okrogle mize, hkrati bo potekala še posebna akcija Promocija knjige, ki povezuje film in literaturo, pri čemer bodo občinstvu podelili izvode knjig založbe ŠKUC. Pod okriljem režiserke Simone Jerala in montažerja Ambroža Pivka bo prav tako potekala brezplačna filmska delavnica kratkega filma za vse tiste, ki bi radi izvedeli več o zakonitostih pripovedovanja zgodb velikega platna. 

Priporočamo