Leta 2020 je v Izoli završala zgodba o tem, kako je župan Danilo Markočič omogočil prodajo oljčnika – več let ga je imel v zakupu od Sklada kmetijskih zemljišč – ruskemu nepremičninskemu kupcu, za svoj vložek vanj pa prejel neverjetno veliko nadomestilo, za vsako oljčno drevo 470 evrov. Taisti ruski kupec je kasneje prišel do zazidljive parcele za gradnjo stanovanjskih stolpičev na elitni lokaciji v Livadah. Po številnih prijavah suma korupcije se je s tem in še nekaterimi drugimi izolskimi nepremičninskimi posli ukvarjala komisija za preprečevanje korupcije (KPK), ki pa je te dni sporočila, da ni zaznala kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Vseeno je opozorila na določena tveganja glede poslov z zemljišči in zato občini Izola ter tudi vsem drugim nadzornim odborom slovenskih občin priporočila, naj uredijo svoje poslovnike tako, da bodo ob zaznanem sumu kršitev te dolžni prijavljati in odstopiti pristojnim organom.

Komisija je sum nepravilnosti, ki pa ne sodijo pod njeno pristojnost, zaznala pri prodaji ene od nepremičnin na območju Livad. Nadzornemu odboru občine Izola zato predlaga, naj preveri, ali obstajajo pogoji za uveljavljanje ničnosti pogodbe. Prav tako je občino opozorila, naj javne dražbe svojih nepremičnin objavlja na več mestih in ne zgolj oglasnih deskah, kot je bila praksa v posameznih primerih. Na obtožbe, da so posamezne dražbe poskušali skriti s čim manj objavami, so na občini že pred časom odgovorili, da je bil postopek javne dražbe parcel v Livadah izpeljan pravilno, transparentno in v skladu z veljavnimi zakonskimi določili.

Gradili bi hotele

Apetiti po zemljiščih v Slovenski Istri so veliki in pogosto pospremljeni z megalomanskimi načrti. Ta teden se je denimo na izolski občini oglasil poslovnež Miha Kozamernik, čigar podjetje je od Gorenjske banke odkupilo 5,4 hektarja veliko zemljišče na območju nekdanjega kamnoloma, ki mu Izolani pravijo Ruda. Zanj naj bi odštel od 6,5 do 7 milijonov evrov, na območju pa s pomočjo nemškega investitorja oziroma še nerazkrite nemške hotelske verige načrtuje gradnjo petzvezdičnega turističnega naselja v vrednosti do 200 milijonov evrov. V praksi bi to pomenilo od 330 do 450 hotelskih sob, bazenski kompleks in podzemno garažo na terasastem območju v prvi vrsti ob morju. Kozamernik je po srečanju z županom dejal, da gre za edinstveno lokacijo v Sloveniji in da bi gradbeno dovoljenje lahko pridobil v petih letih. Preden se loti konkretnejših načrtov, mora počakati na sprejem novega občinskega prostorskega načrta.

Čakajo nov prostorski načrt

Na občini se je že oglasil tudi novi lastnik drugega vročega zemljišča, ki stoji na območju Livad. Nekdaj je bilo v lasti gradbenega podjetja Primorje, ki je tam načrtovalo gradnjo turističnega kompleksa z vodnim parkom in hotelom, od letos pa je v lasti podjetja Proparma Marka Moharja, enega najpremožnejših Slovencev. Za zemljišče se je potegovala tudi občina, na skoraj pet hektarjev veliko zemljišče bi lahko umestila nov dom za starejše občane, vrtec ali šolo ter zelene površine in stanovanja za Izolane, a je zanj ponudila prenizko kupnino. Načrti Moharja za zdaj niso javno znani, njegovi pogovori z občino pa bodo še potekali.

Zemljišči na Rudi, kjer Kozamernik snuje hotel, in v Livadah sta po starem občinskem prostorskem načrtu namenjeni turističnim, trgovskim in rekreativnim dejavnostim. Po propadlem poskusu sprejema novega prostorskega akta (zrušila ga je civilna iniciativa z argumentom, da preveč posega v kmetijske in zelene površine) bi lahko nov predlog objavili po prvem juniju. V predlogu trenutno odpravljajo razloge, ki so vodili k njegovi razveljavitvi, nato bo občina osnutek neformalno predstavila civilnim iniciativam in nadaljevala pogovore za dosego širokega družbenega konsenza, sporočajo z občine. Investitorji tako budno spremljajo, koliko besede bodo pri nastajanju novega prostorskega načrta tokrat imeli občani.

Priporočamo