Ponovljeni razpis za gradnjo podhoda med vladno palačo in kletjo Cankarjevega doma pod Erjavčevo cesto je bil uspešen. Podhod bo po pogodbi z generalnim sekretariatom vlade do konca julija za 708.000 evrov z DDV zgradila družba Makro 5 gradnje, ki zadnje mesece kot po tekočem traku dobiva velike gradbene posle v prestolnici: recimo gradnjo plavalnega centra Ilirija, Centra Rog, prenovo stavbe državnega arhiva … V načrtu vlade je tudi gradnja podhoda pod Gregorčičevo ulico, s katerim bi povezali sekretariat vlade in vladno palačo, a se ta projekt prepleta z načrti ljubljanske občine, ki načrtuje celostno prenovo te ulice.

Nedavni podpis pogodbe sledi neuspešnemu prvemu javnemu naročilu, ki se je novembra lani končalo z odločitvijo, da se edino ponudbo družbe Makro 5 gradnje zavrne, ker je presegla zagotovljena sredstva. Generalni sekretariat je nato s prerazporeditvijo sredstev zagotovil nekaj več kot dva milijona evrov za oba podhoda, kar je sredi februarja omogočilo objavo novega javnega razpisa, na katerega so se s približno 15 odstotkov nižjo ponudbo znova odzvali le v družbi Makro 5 gradnje iz Kopra, katere lastnik je Rajko Žigante.

»V letu 2021 je bila pridobljena popolna dokumentacija, vključno z gradbenim dovoljenjem. Ker pa generalnemu sekretariatu vlade v letu 2021 ni uspelo skleniti vseh pogodb za izvedbo projekta, so sredstva vrnili v proračunsko rezervo, dinamika pa se je premaknila v leto 2022. Za izbiro izvajalca gradbenih, obrtniških in investicijskih del pri prehodu pod Erjavčevo cesto je sekretariat izvedel postopek javnega naročila in prejel le eno ponudbo, ki pa je presegala naročnikova zagotovljena sredstva, zato je bila nedopustna. Generalni sekretariat vlade naročila zato ni oddal,« je navedeno v vladnem sklepu o prerazporeditvi sredstev.

Varnostni prehod

V projektni dokumentaciji za podhod je navedeno, da bo izveden kot armiranobetonska pravokotna cev z zunanjimi dimenzijami 2,8 krat 3 metre z vstopnim stopniščem znotraj gospodarskega objekta na dvorišču vladne palače in z navezavo na prostore v drugi kleti Cankarjevega doma, ki segajo do južnega robu Erjavčeve ceste. »Pri navezavi podhoda na prostore Cankarjevega doma je predviden vetrolov z dvojnimi varovanimi vrati. Notranjost podhoda je finalno obdelana, podhod je razsvetljen in prezračevan,« so zapisali v projektantskem podjetju ABR plus, kjer so še poudarili, da bo podhod služil kot »varnostni podzemni prehod med predsedniško palačo (tudi vladno palačo, op. a.) in kletnimi prostori Cankarjevega doma«.

Dela naj bi potekala tako, da bodo izkopali gradbeno jamo, jo zaščitili s piloti in izvedli podhod, ki ga bodo nato zasuli in ponovno uredili površino Erjavčeve ceste, ki so jo sicer na ljubljanski občini prenavljali leta 2019, torej nedolgo tega. Da bi bila gradnja podhoda bolj smiselna ob prenovi ulice, priča tudi podatek, da bodo morali za izvedbo projekta odkopati, zaščititi in začasno podpreti tako kanalizacijski kolektor kot vodovodno cev in telekomunikacijski kanal.

Prenovo ulice pa bi v vladi izkoristili za gradnjo podhoda pod Gregorčičevo ulico, za katerega je generalni sekretariat zagotovil 1,14 milijona evrov sredstev. »Ločena izvedba bi namreč prinesla dodatne in nepotrebne stroške. Ker je bilo po prvotnem načrtu planirano, da se bo projekt zaključil v letu 2021, tako je bilo potrjeno tudi v dokumentu o identifikaciji investicijskega programa občine, generalni sekretariat vlade teh izdatkov ni planiral pri pripravi proračuna za leti 2022 in 2023. Na podlagi projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja je bila sicer narejena ocena investicije, za katero pa se je pri projektiranju izkazalo, da je podhranjena zlasti pri oceni stroškov varovanja gradbene jame, saj gre za izvedbo prehoda med dvema stavbama, Gregorčičevo 20 in Gregorčičevo 27, in poseg v njune temelje. V iskanje najprimernejše rešitve je zato investitor vključil tudi strokovnjake Zavoda za gradbeništvo Slovenije. Tudi ta projekt draži porast cen gradbenega materiala in energije,« pojasnjujejo v sekretariatu.

Usklajeni z občinskimi načrti

Kot smo že pisali, je vlada glede vprašanja gradnje podhodov popolnoma usklajena z občino. »Narejena sta bila idejna zasnova za prenovo Gregorčičeve ulice s križiščem z Igriško ulico ter tudi projekt za Erjavčevo cesto. V času pogajanj za sklenitev dogovora med mestom in državo so nas na generalnem sekretariatu, ki ga je takrat vodil še Božo Predalič, vprašali, ali bi imeli kaj proti, če bi uredili ta podzemni hodnik. Odgovorili smo, da nimamo nič proti, zato smo tudi poslali avtorja idejne zasnove, da se je uskladil z njimi glede teh podhodov,« nam je lani pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković. Po njegovih besedah naj bi bil projekt za Gregorčičevo ulico trenutno tak, da bodo površine prenovili in zasadili približno tri drevesa za vsako parkirno mesto. »Takoj ko bomo podpisali aneks k dogovoru, bomo dali soglasje za podhoda, tako da bodo lahko zaprosili za gradbeno dovoljenje,« je napovedal župan. x

Priporočamo