Mestna občina Ljubljana je zaključila gradnjo kanala C0 tako na 2,1 kilometra dolgem odseku z armiranobetonsko kineto kot tudi na delu brez kinete, je povedal ljubljanski župan Zoran Janković. »Sedaj manjka še 128 metrov dolg odsek pri hipodromu Stožice. Za gradbeno dovoljenje za ta odsek smo zaprosili konec junija. Ko dobimo gradbeno dovoljenje še za ta del, bodo dela zaključena v približno enem tednu,« je poudaril Janković.
Ministrstvo naročilo
pravno mnenje
Župan je dodal, da predhodni postopek za ta manjkajoč odsek pri hipodromu ni bil potreben, ker da je agencija za okolje za celotno traso kanala C0 že dvakrat odločila, da ni treba opraviti presoje vplivov na okolje. Dejal je, da je agencija za okolje šele v tretjem mnenju zavzela stališče, da je presojo vplivov na okolje treba opraviti, a le za odsek s kineto. Čeprav je občina že zaključila vgradnjo kinete, še vedno ni jasno, ali je ta poseg okoljsko sprejemljiv. Presoja vplivov na okolje na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, ki se je začela septembra 2021, namreč še vedno ni zaključena. Ministrstvo naj bi presojo zaključilo potem, ko bo prejelo pravno mnenje mariborske pravne fakultete. Skladno z aneksom k pogodbi bi fakulteta mnenje morala pripraviti do konca tega meseca.
»Nič nimam proti, da so naročili pravno mnenje na mariborski fakulteti, celo pozdravljam to. Dobili bodo pravno mnenje in na podlagi tega se bodo odločili,« je odločitev ministrstva komentiral Janković, ki pa je vztrajal, da bo končno odločitev glede kanala C0 dalo upravno sodišče. Potem ko je ministrstvo zavrnilo zahtevo občine, naj z izrednimi pravnimi sredstvi razveljavi sklep agencije za okolje, da je treba za kineto pridobiti okoljevarstveno soglasje, je občina namreč sprožila upravni spor.
Nekdanji minister opozarja na določila uredbe o vodovarstvenem območju
Ministrstvo je pravni fakulteti naročilo, naj pripravi pravno analizo vseh gradbenih dovoljenj za kontroverzni kanal C0, sklepov, izdanih v predhodnem postopku, aktov, ki so bili izdani v postopku izdaje okoljevarstvenega soglasja, in odločitev sodišč. To, da je ministrstvo naročilo pravni pregled izdanih in pravnomočnih gradbenih dovoljenj, je pozdravil tudi nekdanji minister za okolje in prostor Miha Jazbinšek, saj je prepričan, da prva gradbena dovoljenja niso utemeljena na primerni pravni podlagi. Opozoril je, da je v teh dovoljenjih ljubljanska upravna enota preverjala skladnost načrtovane gradnje z 12. členom odloka o izvedbenem delu ljubljanskega občinskega prostorskega načrta, pri tem pa ni upoštevala določil 6. člena istega odloka.
Dvanajsti člen občinskega prostorskega načrta sicer na celotnem območju Ljubljane med drugim dopušča gradnjo objektov za odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske vode, vendar pod pogojem, da omenjen odlok ali kateri drug predpis ne določa drugače. Toda ravno 6. člen postavlja omejitve za posege v prostor. Določa namreč, da mora investitor upoštevati tudi druge predpise in pravne akte, ki urejajo omejitve. V drugem odstavku 6. člen med predpisi, ki lahko določajo omejitev posegov v prostor, navaja tudi akte o vodovarstvenem območju.
Jazbinšek meni, da bi torej upravna enota pri odločanju o izdaji gradbenega dovoljenja morala kot omejitve upoštevati določila uredbe o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnika Ljubljanskega polja, ki na ožjem vodovarstvenem območju s strožjim režimom varovanja (čez katero vodi več kilometrov kanala C0) gradnjo cevovodov za odpadne vode dovoljujejo le pod pogojem, da gre za komunalno opremljanje zemljišč za objekte, obstoječe na teh območjih. »Kanal C0 čez to vodovarstveno območje prenaša odpadne vode iz občin Vodice in Medvode do čistilne naprave v Zalogu, zato nikakor ne moremo govoriti o komunalnem opremljanju obstoječih objektov, ki ga uredba pogojno dovoljuje,« je izpostavil Jazbinšek. Ob tem Jazbinšek trdi še, da kanal C0 ni bil predmet celovite presoje vplivov na okolje v sklopu potrjevanja občinskega prostorskega načrta leta 2010, saj da v končni verziji okoljskega poročila iz leta 2009 sporni kanal ni niti omejen.
UE Ljubljana: Gradbena dovoljenja so skladna
z zakonodajo
Na ljubljanski upravni enoti so zagotovili, da so bila gradbena dovoljenja izdana skladno z zakonodajo in izvedbenim delom ljubljanskega občinskega prostorskega načrta. »V postopku izdaje gradbenega dovoljenja so bila priložena ustrezna soglasja/mnenja pristojnih soglasodajalcev/mnenjedajalcev, ki se nanašajo tudi na omejitve v prostoru ter za katera so pristojni na podlagi področnih zakonov,« so še pojasnili na upravni enoti.
»To so Jazbinškove nebuloze. Kar on govori, me res ne zanima. Naj raje uživa v upokojitvi,« je Janković komentiral navedbe nekdanjega okoljskega ministra in nekdanjega ljubljanskega mestnega svetnika. »Pozablja se, da smo od leta 2006 zgradili 200 kilometrov kanalizacije. Delež priklopa na kanalizacijsko omrežje smo z 68 odstotkov povečali na 92 odstotkov. Čez eno leto pa bo ta delež zajemal kar 98 odstotkov,« je župan dodal v podkrepitev nujnosti dokončanja velikega okoljskega projekta odvajanja in čiščenja odpadne vode, ki poleg gradnje kanala C0 vključuje še dograditev kanalizacijskega omrežja v Ljubljani, Vodicah in Medvodah ter nadgradnjo centralne čistilne naprave.