Ljubljanski mestni svet je podprl željo družbe ZL Living, da ji v soseski Lagom v Črnučah ne bi bilo treba zgraditi prostorov za šestoddelčni javni vrtec. Namesto vrtca bo družba skladno s potrjeno lokacijsko preveritvijo smela zgraditi dodatna oskrbovana stanovanja, ki jih bo kupil Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana. Kot nam je pred časom povedal župan Zoran Janković, bo sklad omenjena stanovanja kupil po ugodni ceni, in sicer naj bi zanje neto odštel 1200 evrov za kvadratni meter.

O tej lokacijski preveritvi bi moral mestni svet odločati že na junijski seji, a je Janković predlog umaknil zaradi negativnega mnenja odbora za urejanje prostora, ki mu predseduje nekdanji podžupan Janez Koželj. Nekoliko spremenjen predlog lokacijske preveritve je odbor tokrat podprl. Junija sta se za ohranitev vrtca znotraj soseske zavzeli Levica in svetnica Vesne – zelene stranke Jasminka Dedić, ki sta takrat zahtevali umik omenjene točke z dnevnega reda seja. Dedićeva je včeraj dejala, da je Ljubljana tudi v evropskem merilu bogato mesto, zato ne razume, kako občina ne prepozna javnega interesa v javnem vrtcu. Petra Blajhribar Kubo (Levica) pa je opozorila, da otroci, ki stanujejo v isti soseski, obiskujejo isti vrtec in nato napredujejo v isto osnovno šolo, kar pomeni, da so vrtci pomembni z vidika ustvarjanja skupnosti. »Če bomo otroke iz soseske pošiljali na pet koncev Ljubljane, te skupnosti ne bo,« je zaključila svetnica Levice.

Samostojni svetnik Jožef Horvat je bil kritičen do ocen občinske uprave, da je v črnuških vrtcih trenutno na voljo še okoli 45 mest in da bo torej z naselitvijo soseske Lagom dovolj prostora za vse nove otroke. Poudaril je, da je v bližini po prostorskem načrtu predvidena gradnja še ene soseske in da so črnuški vrtci že zdaj podhranjeni glede notranjih igralnih površin, kar pomeni, da nimajo manevrskega prostora za odpiranje dodatnih mest. Če bodo morali starši otroke posledično razvažati v vrtce v drugih delih Ljubljane, se bo po Horvatovih besedah zaradi tega dodatno poslabšal promet. Svetnica Ksenija Sever (SDS) pa je dodala, da bodo starši in otroci zaradi vsakodnevnih voženj izgubljali čas in denar v prometu.

Janković je opozicijo zavrnil z besedami, da je sicer pričakoval njihove »opozicijske floskule«, a da so dejstva povsem drugačna. Zavrnil je namigovanja, da bi zaradi pomanjkanja mest v vrtcih starši otroke morali razvažati po vsej Ljubljani. »Pri vsakem otroku vedno gledamo, da dobi vrtec čim bližje domu ali čim bližje službi staršev,« je poudaril župan in dodal, da Ljubljana predšolski vzgoji in izobraževanju nameni eno tretjino letnega proračuna mesta.

Darinka Kovačič (SDS) je navedla, da bo z odstopom od zahteve po vrtcu v soseski zasebni interes prevladal nad javnim oziroma da je bilo pri tej tematiki najpomembnejše vprašanje ekonomska korist investitorja. Janković pa je odvrnil, da si glede na dogovorjeno prodajno ceno za oskrbovana stanovanja investitor ne more obetati velikega zaslužka. Ob tem je opozoril, da mesto tudi oskrbovana stanovanja nujno potrebuje, saj da je v čakalni vrsti za tovrstne domove okoli 60 občanov.

Svetniki soglašali z območji za pešce znotraj sosesk

Mestni svet je včeraj brez glasu proti potrdil tudi spremembe odloka o urejanju prometa v Ljubljani, ki bodo občini omogočile uvedbo posebnega prometnega režima v stanovanjskih soseskah. In sicer bo občina lahko območje posamezne soseske opredelila kot območje za pešce. V tem primeru bo znotraj soseske motorni promet prepovedan razen v času dostave med 6. in 8. uro. Izjeme bodo veljale denimo le za intervencijska vozila, ki bodo morala dostopati do soseske. Občina bo z izdajo dovolilnic v soseske s takšnim režimom dovolila denimo dostop vozilom za potrebe razvoza tople hrane oskrbovancem na domu, za prevoz otrok do šol in vzgojno-izobraževalnih organizacij, za mrliško pregledne službe ali prevoz umrlih, za prevoz denarja, za nujne servisne storitve in podobno.

Takšen prometni režim je občina z začetkom tega meseca testno uvedla na območju Koseških blokov. Janković je dejal, da se s prometno situacijo v soseski Koseški bloki na občini ukvarjajo že 12 let in da si prizadevajo zagotoviti varnost najmlajših in najstarejših stanovalcev. Svetnica Mojce Sojar (NSi) je predlagala, da bi bilo občane treba bolje informirati o novem režimu, saj da trenutno med stanovalci Koseških blokov kroži tudi veliko napačnih informacij. Janković je odvrnil, da bo stanovalcem praksa pokazala, kaj drži in kaj ne. 

Priporočamo