»Že dlje časa zaznavamo, da so starejši v izredno slabem položaju, saj pokojnine ne sledijo splošni draginji,« so zapisali pobudniki peticije v zavodu Jutro, ki je zdaj vodilni izvajalec oskrbe na domu v Kočevju. Nanje se v zadnjem času obračajo številni starejši, skrbniki otrok z motnjami v razvoju in invalidi, ki jim finančna obremenitev plačevanja pomoči na domu predstavlja težavo.

Po njihovem mnenju je problem sofinanciranja storitve pomoči na domu največji v občini Kočevje. Po podatkih Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo, ki jih navajajo pobudniki peticije, je povprečno sofinanciranje na nacionalni ravni v letu 2022 znašalo 70,4 odstotka, v Kočevju pa 55 odstotkov. Od občine zato pričakujejo, da delež sofinanciranja uskladi na slovensko povprečje, in ob tem opozarjajo, da cena enake storitve v ljubljanski občini stane 4,4 evra na uro, medtem ko je cena v Kočevju 11,37 evra na uro.

Pomoči potrebnim ponujajo več aktivnosti

Na kočevski občini se z navedbami pobudnikov peticije ne strinjajo. Opozarjajo, da je v zvezi z izvajanjem storitve pomoči na domu skladno z zakonom, ki ureja socialno varstvo, delež sofinanciranja določen v višini najmanj 50 odstotkov, pri čemer občina zagotavlja 55-odstotno sofinanciranje. »Razlog, zakaj je delež določen v tej višini, je, da je vizija občine usmerjena predvsem v zagotavljanje pomoči starejšim in osebam z invalidnostjo na različnih področjih, kar pomeni, da je naš namen občanom in občankam zagotoviti širši nabor aktivnosti, s katerimi se jim omogoči varno in kakovostno bivanje na domu,« pojasnjujejo na občini.

Odgovarjajo, da navedbe, da delež sofinanciranja negativno vpliva na dostopnost in kakovost oskrbe za ranljive skupine prebivalstva, ne držijo. »Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje potrjujejo, da je vključenost uporabnikov v storitev že vrsto let višja od slovenskega povprečja. Leta 2022 je bilo Kočevje celo prepoznano kot občina z največjim deležem vključenosti uporabnikov storitev,« so zapisali.

Koncesionar ni realiziral programa

Občina Kočevje potrebe prebivalstva glede vključenosti v storitev pomoč na domu spremlja s pomočjo koncesionarja, ki storitev izvaja. Koncesionar Jutro nato vsak mesec občinski upravi poroča o čakalnih vrstah in vključenosti novih uporabnikov. »Iz posredovanih evidenc je razvidno, da čakalnih dob ni, prav tako je razvidno, da koncesionar ne izvaja storitev v obsegu, ki je predviden s koncesijsko pogodbo,« so pojasnili. V primeru, da bi občina sledila predlogom in za uporabnike zagotovila večji delež sofinanciranja pomoči na domu, bi po njenih ocenah to negativno vplivalo na sofinanciranje preostalih aktivnosti, saj bi se morala sredstva v proračunu ustrezno prerazporediti na eno storitev.

Sredstva zdaj usmerja v stoodstotno financiranje storitve e-oskrba, sofinanciranje plačila položnic preko Rdečega križa, delitev viška hrane na dnevni ravni, financiranje letovanja starejših in financiranje brezplačnih prevozov starejših, ki jih izvaja zavod Sopotnik. Vsako leto kočevska občina razpiše 19.200 ur storitve pomoči na domu koncesijskemu zavodu in pobudniku peticije zavodu Jutro, ki mu je v letu 2023 uspelo realizirati 12.754 ur oziroma dobrih 70 odstotkov. »Ker se težave pogodbenega izvajalca z realizacijo programa vlečejo že več let, nad kakovostjo storitve pa nimamo zadovoljivega nadzora in tudi ne moremo ustrezno reševati pritožb zaposlenih pri koncesionarju in uporabnikih storitev koncesionarja, prav tako pa je sprejeta tudi nova zakonodaja na področju dolgotrajne oskrbe, je občina že pristopila k zagonu Javnega zavoda za pomoč in oskrbo na domu Kočevje,« so povedali. 

Priporočamo