Na tokratnem srečanju z novinarji direktor javnega podjetja Komunala Kranj Matjaž Berčon ni mogel napovedati povišanja cen komunalnih storitev za področje ravnanja z odpadki, saj na komunali cen samodejno ne morejo dvigniti. Je pa po višanju cen energentov napovedal, da bo Komunala Kranj povišanje cen ravnanja z odpadki takoj po praznikih predlagala v potrditev občinskim svetom v vseh petih občinah, kjer te storitve opravlja. O povišanju cen ravnanja z odpadki naj bi tako prihodnji mesec odločali občinski sveti MO Kranj ter občin Šenčur, Naklo, Preddvor in Jezersko.

Če ne bo šlo drugače, bo manj obnov hišnih priključkov

Kot pravi Berčon, bodo za ravnanje z odpadki občinam predlagali od 10 do 15 odstotno podražitev storitev. To po njegovih besedah v grobem pomeni, da bi se povprečnemu gospodinjstvu znesek na mesečni položnici na ta račun dvignil za okoli dva evra. »Če povišanje cen ne bo potrjeno, bomo morali v podjetju uvajati radikalne reze in varčevati. To pomeni, da bi zmanjševali plače, posegali v tekoče vzdrževanje in podobno. Nekaj denarja bi lahko prihranili tako, da bi zmanjšali tudi število obnov hišnih priključkov,« opisuje.

Glede na super volilno leto in predvsem na dejstvo, da nas po državnozborskih volitvah jeseni čakajo še lokalne volitve, bi se namreč lahko zgodilo tudi, da v kateri od občin z mislijo na zagotavljanje podpore pred volitvami podražitve ne bi podprli. A to bi pomenilo hud udarec za 238 zaposlenih v tem javnem podjetju, kjer po Berčonovih besedah že zdaj težko najdejo kandidate, ki bi bili pripravljeni opravljati delo smetarja.

Za odločitev o povišanju cen odvoza odpadkov so se na Komunali Kranj odločili predvsem zaradi spremenjenih razmer, ki vladajo na trgu, pri čemer imajo glavno vlogo nepričakovano visoke cene energentov. Podražila se je nafta, plin, zdaj upajo, da bodo ceno električne energije uspeli zajeziti pri štirikratniku sedanje cene za eno megavatno uro za prihodnji dve leti. Vse to pa napoveduje, da v Komunali Kranj po besedah direktorja Berčona poslovnega leta ne bodo zaključili s pozitivnim izidom oziroma s 174.000 evri dobička, kakor je napovedal novembra lani. Po trenutnih ocenah se bo za to podjetje leto zaključilo z 267.462 evrov izgube.

O lanskem dobičku avgusta

Letošnjo predvideno izgubo bi sicer lahko pokrili tudi z lanskim dobičkom, ki je po Berčonovih besedah znašal kar 800.000 evrov na račun številnih poračunov v preteklih letih. Vendar pa morajo v javnem podjetju ta denar porabiti za razvoj. V morebitno kritje predvidene letošnje izgube ga lahko preusmerijo le lastniki podjetja, ki pa se bodo sestali predvidoma avgusta. Med lastnicami oziroma ustanoviteljicami podjetja je sedem občin, in sicer MO Kranj ter občine Šenčur, Cerklje na Gorenjskem, Medvode, Naklo, Preddvor in Jezersko. »Vendar tudi če bi se lanski dobiček porabil za kritje letošnje izgube, to ne bi dolgoročno rešilo težav, pač pa bi podražitev storitev ravnanja z odpadki premaknilo za nekaj mesecev v prihodnost,« opozarja Berčon. Ob tem zagotavlja, da na Komunali Kranj drugih podražitev ne nameravajo predlagati.

So pa na Komunali Kranj našli rešitev tako za odvoz komunalnega blata kot za kuhinjske oziroma biološke odpadke. Za odvoz blata v Avstrijo, kar vršijo s svojimi kamioni, so z vrtoglavih 204 evrov za tono zdaj uspeli storitev zagotoviti za 138 evrov za tono. Vendar pa bo ta cena veljala šele ob koncu leta, tako da bo vplivala na prihodnje poslovne izide. Opustili so tudi idejo, da bi se s komunalnim blatom ukvarjali v kranjski čistilni napravi. Biološke oziroma kuhinjske odpadke pa bodo po izteku pogodbe po novem vozili na Hrvaško, vendar cena odvoza ne bo več 62,5 evrov na tono, kot je bila doslej, ko so jih odvažali na Vrhniko (to zaradi zmanjšanja tamkajšnjih kapacitet ni več mogoče), temveč 105 evrov. Na obeh razpisih je bil po besedah Berčona najugodnejši ponudnik podjetje Kostak iz Krškega, ki obe storitvi izvaja v sodelovanju s partnerskimi podjetji.

Priporočamo